hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“bolygó”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
tudomány
Halálspirálon alakult a Szaturnusz gyűrűje
Egy új elmélet szerint egy hatalmas hold közeledett a Szaturnuszhoz – több milliárd évvel ezelőtt. A hold külső rétegeinek felaprózódása alakíthatta ki a bolygó gyűrűjét.
2010. december 15.
Tud/Tech
tudomány
A Naprendszer szélére ért a Voyager–1
A Naprendszer határzónájában jár az emberiség eddig legmesszebbre jutott űreszköze, a Voyager–1, amely négy év múlva érheti el a Naprendszer külső határát, a heliopauzát – jelentették be az Amerikai Geofizikai Társaság idei San Franciscó-i kongresszusán a NASA kutatói. Húsz évvel az első szputnyik fellövése után, az 1977-ben indított Voyager–1 és Voyager–2 űrszondák eredeti feladata az óriásbolygók kutatása volt. Előbb a Jupiter és a Szaturnusz, majd az Uránusz és a Neptunusz mellett haladtak el, végül folytatták útjukat a bolygóközi térben.
2010. december 15.
Tud/Tech
Hétvége
Távoli világok vulkánjai
A más csillagok körül keringő bolygók kutatása ma a csillagászat egyik legizgalmasabb területe. Egyre nagyobb távcsövekkel, egyre több részletet tudhatunk meg ezekről a távoli világokról. A napokban először sikerült vizsgálni egy Földhöz hasonló távoli bolygó légkörét.
2010. december 11.
Tud/Tech
Hétvége
Az Uránusz és a Neptunusz furcsa vize
Nem könnyű megállapítani, milyen lehet az óriásbolygók szerkezete. A földi laboratóriumok azonban segíthetnek a kérdés megválaszolásában. S a kutatások esetenként igen meglepő eredményre vezetnek.
2010. november 13.
Tud/Tech
Hétvége
Egy törpe a bolygók között - A titokzatos Plútó
Az egykori Plútó nagybolygót ma már a legnagyobb kisbolygók között tartjuk számon. Ennek ellenére az égitest továbbra is fenntartja a csillagászok érdeklődését, felszíne és légköre ugyanis folyamatosan átalakul.
2010. szeptember 26.
Tud/Tech
tudomány
A Titánon is változik a tavak mélysége
A Földön a tavak mélységét sok tényező befolyásolja, ilyen az évszakok váltakozása és hosszú távon a globális felmelegedés is. A Cassini űrszonda jóvoltából ma már tudjuk, tavaink ezzel a tulajdonságukkal nincsenek egyedül a Naprendszerben.
2010. augusztus 23.
Tud/Tech
katasztrófa
Újabb találat 'érte' a Jupitert
Újabb "találat" érte a Jupitert: az erről tanúskodó villanást egy ausztrál csillagász kapta lencsevégre.
Rab László
2010. június 04.
Mozaik
tudomány
Űrszondát indított Japán a Vénusz kutatására
Tegnap, közép-európai idő szerint este 10 óra előtt néhány perccel sikeresen elindították a japán Akacuki űrszondát. Feladata, hogy idén decemberben pályára álljon a Vénusz körül, s onnan kutassa a bolygó légkörét és kozmikus környezetét.
2010. május 21.
Tud/Tech
tudomány
Az óriás exobolygók titka
A csillagászoknak régóta fejtörést okoz, hogy a legtöbb, csillagához közel keringő exobolygó mérete hogyan lehet nagyobb a Jupiternél. A rejtély most megoldódni látszik.
2010. május 18.
Tud/Tech
tudomány
Aktív vulkánok a Vénuszon?
Az európai Venus Express űrszonda elmúlt három évben végzett mérései alapján kutatók friss vulkáni működés nyomaira bukkantak Földünk szomszédja, a Vénusz felszínén. Ha következtetésük helyesnek bizonyul, akkor egy évtizedes tudományos kérdésre tehetnek pontot.
2010. április 20.
Tud/Tech
NASA
Húsz rejtélyes kisbolygót fedeztek fel a Föld közelében
Húsz eddig ismeretlen sötét kisbolygót fedezett fel a Föld közelében a NASA WISE széles látószögű infravörös sugárzást felmérő csillagászati műholdja, amelyet decemberben állítottak pályára.
2010. március 13.
Tud/Tech
csillagászat
Bolygócsecsemőt fedeztek fel
A Naprendszeren kívüli eddigi legfiatalabb bolygót fedezték fel brit kutatók.
Angyal Gábor
2010. február 19.
Tud/Tech
Hétvége
„A Szaturnusz nincs egyedül”
A napokban újabb hét évvel meghosszabbított küldetésű Cassini űrszonda feladata a Szaturnusz, a bolygó gyűrűjének és holdrendszerének részletes vizsgálata. A közeli mérések és felvételek segítségével alapvetően változott meg a gyűrűről alkotott képünk, s kiderült, az állandó átalakulásban van.
2010. február 13.
Tud/Tech
Hétvége
Föld típusú exobolygók nyomában
Földi és űrteleszkópok garmadája kémleli már az égboltot idegen csillagok körül keringő bolygók után kutatva. Az exobolygók „szent Grálját” egy Földhöz hasonló tömegű, oxigénben gazdag légkörrel rendelkező bolygó jelentené. A cél elérésére talán már nem kell sokat várnunk. A rendkívül érzékeny Kepler-űrtávcső segítségével mindenesetre hamarosan találhatunk ilyen bolygókat – hangzott el az Amerikai Asztronómiai Társaság gyűlésén.
2010. január 16.
Tud/Tech
tudomány
Kisbolygó Föld-közelben
Két napja a Föld mellett alig 130 ezer kilométerre – harmad Föld–Hold-távolságnyira – zúgott el egy objektum.
Ötvös Zoltán
2010. január 15.
Tud/Tech
Hétvége
Földanyánk dala
Amikor Wotan kétségbeesésében felébreszti tanácsért Erdát, a Földanya gyönyörű dalban fordul el a mindenkit, saját gyermekeit is eláruló, törvény- és szerződésszegő főistentől. Tanulságos szép rege ez az operajelenet. Ám mostanra kiderült, hogy bolygónk valóban kiad hanghullámokat – bár egyáltalán nem oly csodálatos dallamokban, mint amiket Richard Wagner komponált.
2009. december 06.
Tud/Tech
tudomány
Spohn Márton kisbolygója
Hatvanadik alkalommal rendezték meg az elmúlt héten a fiatal tudósok világversenyét (Intel International Science and Engineering Fair - Intel ISEF) az USA-beli Renoban. A magyar versenyző jutalma: egy kisbolygót neveztek el róla.
2009. május 19.
Tud/Tech
tudomány
Ősbolygó maradványait keresi két űrszonda
A Holdunkat létrehozó ősi Theia bolygó maradványai után kutat az amerikai űrügynökség (NASA) két STEREO űrszondája. A jelenleg elfogadott elméletek szerint holdunkat egy Mars méretű bolygótest becsapódása hozta létre mintegy 30 millió évvel a Föld kialakulása után.
Ötvös Zoltán
2009. április 15.
Mozaik
wwf
Bolygónk nem hitelez sokáig az emberiségnek
A WWF által kiadott legújabb Élő bolygó jelentés szerint a Föld lakossága a világ természeti erőforrásaiból 30 százalékkal többet használ fel, mint amennyi rendelkezésére áll.
Ötvös Zoltán
2008. október 30.
Tud/Tech
6
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól