hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“Kentaurbeszéd”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
Hétvége
Mi tartja egyben a magyar társadalmat?
Miért, egyben van? – hangzik rögtön a viszontkérdés. S ezzel máris kötésig állunk tajtékos napi vitáinkban. Mert már hogy lenne egyben, ha a széljobbon a „cigányok szaporodásának megfékezése”, egy ilyen gazemberfelvetés egyáltalán felmerülhet. S úgy látszik, maga a miniszterelnök is elgondolkodott egy külön kezelendő, „tyúklopásból élő” embercsoporton, ha országértékelő beszédében ezt így meg is fogalmazta.
Gombár Csaba
2011. február 20.
Belföld
Hétvége
A béke hideg fényében
A magyar politika szerkezeti problémája, hogy a tartós illeszkedési szakaszokat a kívülállók számára váratlanul ütközési szakaszok váltják. Ezek nem egyes politikusok, pártok személyes hibáiból, ideológiai korlátaiból következnek, hanem társadalmi kifáradásokból, megroppanásokból, intézményi kopásokból, leépülésekből, az erre reagáló politikai félelemből, idegességből és türelmetlenségből fakadnak.
Lengyel László
2011. február 13.
Vélemény
Hétvége
A tények diktatúrája
Mit mutatnak a tények? A tények a valóságot mutatják. És mi a valóság? A valóság az, hogy Magyarországon rend van, béke van és kétharmad van. Ágálhatnak e valóság ellen a mindenféle vélemények, acsaroghatnak és hisztériázhatnak a véleményvezérek, véleménykufárok, véleménydiktátorok, a tény tény marad.
2011. február 05.
Vélemény
Hétvége
Politikusok hiedelmei
Mit tudnak a politikusok a társadalom működéséről? Ahogyan szemléljük az izgalmas napi híreket, úgy tűnik meglehetősen keveset. Biztosan vannak közöttük, akik ösztönösen megérzik, hogy mi a helyes következő lépés, és ha meg is teszik, nagy népszerűségnek örvendhetnek, legalábbis addig míg valóban hallgatnak az ösztöneikre.
Csányi Vilmos
2011. január 30.
Vélemény
Hétvége
Az egyidejűség botránya
Bárki láthatott már a Don-kanyari katasztrófa képeivel egyidejű képeket a Váci utcában kommisiózókról, vagy a Gellért fürdő pezsgőmedencéjében lubickolókról – és ezeket nemcsak különösnek, hanem egy kicsit botrányosnak is érezzük. De melyik kép okozza a botrány érzését: az orosz hómezőn botorkáló honvéd, vagy valamelyik pesti lokálban önfeledten foxtrottozó fiatal pár? Hát, a kettő együtt.
Gombár Csaba
2011. január 22.
Vélemény
Hétvége
Orbán-variációk
A Fidesz 2010-es túlgyőzelme, amelynek révén a magyar társadalom valamennyi rétegének többségi szavazatait begyűjtötte, lehetetlen feladatokat rótt az Orbán kormányra. Választóinak igénye volt arra, hogy a válságot ne az ő hátrányukra, ne rajtuk keresztül oldja meg, hanem találjon olyan megoldást, amivel javítható a helyzetük.
Lengyel László
2011. január 16.
Vélemény
Hétvége
A demokrácia biztonsága
A biztonság elemi erejű emberi igény. Amióta világ a világ, az ember mindenekelőtt biztonságban szeretne élni. A biztonságigény együtt nő a védelemre szoruló közös és egyéni anyagi és kulturális javak tömegével, vagyis a civilizációval. Nem csoda, hiszen csakugyan minden javunk − életünk, környezetünk, szabadságunk, testi és lelki épségünk, lakásunk, vagyontárgyaink, megtakarításaink, munkahelyünk, nyugdíjunk − szüntelenül veszélyben forog.
2011. január 08.
Archívum
Hétvége
Multikulturalizmusról advent idején
Azt mondják, hogy vége a multikulturalizmusnak. Vége, ne tovább! De hát mit jelent ez a hosszú szó? Kik azok a multikulturalisták, és mit akarnak – vagy hát mit akartak?
Gombár Csaba
2010. december 19.
Vélemény
Hétvége
Lengyel László: Magyarország elrablása
„Cicero is (Octavianus) Caesart támogatta Antonius iránti gyűlöletében. Brutus emiatt szigorúan megrótta, s azt írta neki, hogy Cicerónak nem a zsarnokok ellen van kifogása, hanem csak attól a zsarnoktól fél, aki őt gyűlöli, s politikájával az emberségesebbnek látszó szolgaságot segíti elő, amikor leveleiben és beszédeiben Caesart derék embernek nevezi. 'Őseink – mondta Brutus – nem tűrték a jóságos kényurakat sem'” – írta Plutarkhosz a Párhuzamos életrajzokban. Majd értően hozzáteszi: „Brutus a zsarnokságot utálta, Cassius pedig a zsarnokot gyűlölte.”
Lengyel László
2010. december 12.
Belföld
Hétvége
A türelem téglái
2010. december 05.
Vélemény
Hétvége
Hatalom és erkölcs
Az erkölcs nem az izgága hatalmat szolgálja, hanem a stabilitást, kaotikusan törvénykező időszakokban az erkölcsös viselkedés visszaszorul, és az ima itt már nem segít. Idősebb polgárok emlékeznek még, hallották a papájuktól, hogy azokban a „régi időkben” az emberek erkölcsösek voltak, sokszor írott szerződések se léteztek, csak egy kézszorítás, kimondott szó. És a szóbeli egyezségeket jobban megtartották, mint ma a törvényeket. Régi szép idők...
Csányi Vilmos
2010. november 27.
Vélemény
Hétvége
Mi lesz a sorsunk, Tanár Úr?
„Mi lesz a sorsunk, Tanár Úr?” Nem tesznek akárkinek fel ilyen kérdést. Amikor a kolozsvári egyetem egyik székelyföldi diákja ezt kérdezte Lengyel Lászlótól, nem egyszerűen kíváncsi volt, hanem bizalommal teli: olyan valakit kérdez, aki mer és tud válaszolni.
Gombár Csaba
2010. november 20.
Vélemény
Hétvége
Lengyel László: Magyar modell?
A nemzetközi elemzők a legújabb magyar fejleményeket egy általános európai, sőt világhullám részeként kezelik. Európában újnacionalista, populista, antiliberális és antimodernizációs hullámok csapkodnak – a magyar változások ebbe illeszkednek bele. És mivel e hullám, először a 2004–2005-ös „színes forradalmakkal” és a Kaczynski fivérek lengyel szuverenitási mozgalmával, majd Fico szociálpopulista kísérletével tarajozott végig, többé-kevésbé tudottak és elemzettek az okok, amelyek ilyen neonacionalista és szociálpopulista kormányzati/ellenzéki magatartásokhoz vezetnek.
Lengyel László
2010. november 14.
Belföld
Hétvége
Névpolitika
A polinéziai törzs vezérének − mint etnográfusok feljegyzéseiből tudjuk −, elég egy tárgyat valamelyik testrészének nevével megneveznie, hogy ezzel annak urává váljon és halált hordozó energiával töltse meg.
2010. november 07.
Vélemény
Hétvége
Hogyan ösztönözzünk?
Némelyek csodálattal, mások enyhe rémülettel állják körül a bűvészt, aki végre elkezdte a nyulakat kihuzigálni a kalapjából. Végül is minden politikus bűvészkedik. Választás előtt mindent elfedő színes leplek, varázsszavak, elegáns játék a pálcával, utána ugrik a nyúl. Tudtuk, tudjuk, hogy ez a fajta népszerű mágia a javak elosztásáról szól. A haza javait osztják persze, ezért is kell annyit a hazáról beszélni.
Csányi Vilmos
2010. október 30.
Vélemény
Hétvége
Félelmekről
Sokszor kapnak hangot mostanában politikai okokból eredő félelmek a kormányhatalom megfélemlítőnek tetsző aktusai miatt. Ezek egy része verbális fenyegetés, mint például a választások következtében pozíciót vesztett politikusok elszámoltatás címen történő személyes fenyegetése, a bűnfeltárásra kinevezett kormánybiztosok időnkénti, feljelentésként megfogalmazódó nyilatkozatai és hasonlók.
Gombár Csaba
2010. október 22.
Vélemény
Hétvége
Lengyel László: Pannónia vagy Hunnia
Kérded, barátom, hová tűnt az a Magyarország, amelyről példát vettetek? Szomorúan jegyzed meg dunaszerdahelyi, kolozsvári, újvidéki magyarként, hogy ’82-ben vagy ’95-ben magyarnak lenni jó volt, ha az ember Pestre, Kecskemétre vagy Etyekre gondolt, ma szégyen. S hallom a sajnálat mázával leöntött káröröm hangsúlyát a szlovák, a román, a szerb, a lengyel vagy a cseh mondatokban: igen, igen, valaha, egykor, de mi maradt mindebből.
Lengyel László
2010. október 16.
Belföld
Hétvége
Látogatás a múzeumban
A modern állam manapság három alapvető feladatot lát el. Először is: a javak újraelosztásának központja, amelyben az állam urai, vagyis a hatalom gyakorlói meghatározzák az újraelosztás szükséges és elégséges mértékét, alapelveit és arányait: mely társadalmi csoportokhoz, illetve milyen „piacosíthatatlan” vagy „nem piacosítandó” közösségi szolgáltatásokra − magát az államot mint a szolgáltatások eltartandó szolgáltatóját is beleértve − milyen mértékben csoportosítanak át javakat, eszközöket, erőforrásokat a magánszférából.
2010. október 09.
Vélemény
Hétvége
Ember és rendszer
Az evolúció sok mindennel felruházta reményteljes gyermekét, az embert. Remek új tulajdonságokkal: közösségi érzéssel, vezetők iránti tisztelettel és elfogadókészséggel, szociális tanulóképességgel, együttműködési hajlammal, nyelvvel, szabálykövető képességgel, a hit lehetőségével és varázsával, hogy csak a legfontosabbakat emeljem ki e bőségszaruból, ami az embert az állatoktól megkülönbözteti.
Csányi Vilmos
2010. október 02.
Vélemény
Hétvége
Milorad, a kentaur
Milorad Merzluft hiába várta újvidéki lakásában, hogy kopogtassanak a kisebbségi választói névjegyzéket készítő aktivisták. Közben azt fontolgatta, ha netán feltűnnek, akkor melyikre iratkozzon fel. A németre vagy a magyarra? Vagy esetleg legyen szerb?
2010. szeptember 25.
Archívum
13
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól