hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“Palugyai István”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
Egyiptom
Hamis múmiák millióit gyártották az ősi Egyiptomban
Több száz gyolcsköteg átvilágítása során óriási meglepetésre kiderült, hogy az ókori Egyiptom állatmúmiáinak harmada üres. A Manchester Museum és a Manchesteri Egyetem közös projektje során a kutatók több mint nyolcszáz állatmúmiát világítottak át röntgensugarakkal és komputertomográffal.
Palugyai István
2015. május 11.
Tud/Tech
tudomány
Szinte lehetetlen áttörni az üvegplafont
Az idén tizenhárman nyerték el a legnagyobb hazai tudományos elismerést, a Széchenyi-díjat, ám a listán csak egyetlen tudóshölgynek akadt hely. Ha az MTA rendes és levelező tagjai egy-egy napot kapnának a kalendáriumban, az év minden napjára jutna közülük valaki, ugyanis legfeljebb 365-en lehetnek, ám csupán 26 napon ünnepelhetnénk női akadémikust.
Palugyai István
2015. május 10.
Tud/Tech
MTA
Ha lesz kérdés, lesz válasz is
A Ságvári ügyében nem kérdezték, de felsőoktatási ügyekben rendszeresen hangot ad véleményének a Magyar Tudományos Akadémiát egy éve irányító Lovász László, aki elmondta, a Bartók-archívumot az örökösök megegyezés esetén visszaszolgáltatják, és az a Zenetudományi Intézettel együtt a Batthyány-palotába kerül.
Palugyai István
2015. május 08.
Kultúra
MTA
Globalizációt bezárkózás helyett
„Néhány évtizede lett divat a globalizálódó világról beszélni, pedig a világ sok száz év óta globális világként működik, csak egyes nemzetek zárkóztak be időnként a maguk alkotta, vagy a rájuk erőltetett korlátok közé” – üzenetként is értelmezhető idézetet választott Lovász László, az MTA elnöke az ország legnagyobb közbizalmat élvező nemzeti intézményének hétfőn nyílt 186. közgyűlésén.
Palugyai István
2015. május 04.
Tud/Tech
egészségügy
Sebészeti ellátás csak az emberek egyharmadának jut
Palugyai István
2015. április 28.
Tud/Tech
orvosi ellátás
17 millió életet megmenthettünk volna
Ötmilliárd ember, azaz a Föld lakosságának kétharmada soha nem jut korszerű sebészeti ellátáshoz – hangsúlyozza egy tanulmány, mely ma jelent meg a híres orvostudományi folyóirat, a Lancet hasábjain.
Palugyai István
2015. április 27.
Belföld
Magyarország
Nem baj, ha más meghal...
A társadalmi krízisek kirobbanása előtt egyre csak nő a feszültség, s a rengeteg megoldatlan probléma a különböző területeken egymást erősíti. Megszűnik a szereplők képessége a nehézségek helyes diagnosztizálására, sorozatosan félreértékelik a helyzetet. Ilyenkor még egy viszonylag ártatlan esemény is kiválthatja a robbanást. Mint amikor homokvárat építünk, ami egyre nő, de egy rossz helyre rakott homokszemtől az egész szétesik – így analizálja a bomló társadalmi struktúrát Csepeli György szociálpszichológus.
Palugyai István
2015. április 26.
Belföld
kutatás
Összeállították a mamut géntérképét
Egy nemzetközi tudóscsoport elkészítette a mamut teljes géntérképét. R. Love Dahlén, a Svéd Természettudományi Múzeum munkatársa szerint az eredmény minden bizonnyal segíti a gyapjas őselefánt újraélesztését.
Palugyai István
2015. április 24.
Tud/Tech
közlekedés
Sínen előzné a repülőt
Hihetetlen rekordot, óránként 603 kilométeres sebességet ért el a héten Japán legújabb műszaki csodája, a mágneses lebegtetésű szupervasút. A maglev szerelvény a Tokiótól száz kilométerre nyugatra, a Fuji közelében lévő kísérleti pályán érte el a turbópropelleres repülőgépek gyorsaságát meghaladó tempót.
Palugyai István
2015. április 23.
Tud/Tech
tudomány
Dizájnbébit génollóval
A génmanipuláció első lépésétől maguk a felfedezők is megriadtak – az elmúlt 40 év alatt pedig bebizonyosodott: félelmük nem volt teljesen alaptalan.
Palugyai István
2015. április 19.
Tud/Tech
mobilinternet
Itt az 5G szép új világa
A mobilkommunikáció újabb rekordra készül: a Nokia Networks a múlt hét végén mutatta be minden eddiginél gyorsabb, 5G-s hálózatát New Yorkban. Az így továbbított képek tizenhatszor élesebbek lesznek, mint egy full HD-s videó.
Palugyai István
2015. április 13.
Tud/Tech
teszt
A magas IQ olyan deviancia, amellyel sokan szeretnének együtt élni
Nem világos, mit jelent pontosan az intelligencia, ráadásul az IQ az élet folyamán változik, és a környezeti feltételek is formálják. Az egymást követő generációk IQ-ja nő, és egyesek szerint a nemek között is van különbség.
Palugyai István
2015. április 13.
Tud/Tech
klímaváltozás
Önérdekből zöldülnek a cégek
Egyre több politikus ismeri fel világszerte, hogy a környezetvédelem, a fenntartható fejlődés nem ellentétes a gazdasági érdekekkel – fejtette ki lapunknak a világ egyik legtekintélyesebb, 1982-ben alapított, környezeti kérdésekkel foglalkozó kutatóintézete, a World Resource Institute európai igazgatója, Kitty van der Heijden, aki néhány napja Budapesten tartott előadást hazai üzletembereknek.
Palugyai István
2015. április 10.
Tud/Tech
Magyarország
Magas IQ a hosszú élet titka
A legmagasabb intelligenciájúak elit klubja, a Mensa magyar tagszervezete 1700 embert tömörít. Negyven gyerek szülei már itt ismerkedtek össze. Nagy Lantos Balázs elnök szerint támogatják a fiatal tehetségeket és az intelligenciakutatásokat is.
Palugyai István
2015. április 09.
Kultúra
Hold
Két földnyi bolygó karamboljából jött létre a Hold
Csillagászok megfejtették a Hold keletkezésének talányát. A Nature-ben megjelent közlemény szerint bolygókísérőnk a fiatal Föld és egy valaha volt, Theia nevű, a Földdel teljesen azonos összetételű égitest összeütközéséből született.
Palugyai István
2015. április 09.
Tud/Tech
NASA
Tíz éven belül rábukkanunk a földönkívüliekre?
A NASA vezető kutatója kijelentette, hogy tíz éven belül határozott jeleket találunk a Földön kívüli élet létezésére és 20-30 év múlva bizonyítékokkal is rendelkezünk majd.
P.I.
2015. április 08.
Tud/Tech
víz
Hatalmas jégtengert találtak a Marson
A Marsnak nemcsak világosan felismerhető sarki jégsapkái vannak, hanem egy-egy gleccserek sorozatából álló övvel is rendelkezik mind az északi, mind a déli félteke megközelítőleg középső részén.
Palugyai István
2015. április 07.
Tud/Tech
régészet
Nő marad a barguzini Petőfi
Vannak makacs dolgok. Olyanok is, amelyek minden valószínűtlenségük ellenére újra és újra megszédítik a közvélemény és a sajtó egy részét. Ilyen az állítólagos szibériai Petőfi-lelet, melyet negyedszázad múltán próbál életre kelteni a csontokról elhíresült kazánkirály, Morvai Ferenc, aki március közepén kínai „bizonyítékokkal” rukkolt elő. A Magyar Tudományos Akadémia a tengeri kígyóvá nyúlt ügy során nem első ízben szólalt meg, mindig ugyanazt állítva, ahogy szerdán is: nem Petőfit találták meg.
Palugyai István
2015. április 01.
Tud/Tech
Overdose
Már Overdose is a németeknek nemz
A hajdani MDF-ből a Fideszbe átnyergelt Lezsák Sándor „erőteret” hiányolt a napokban a hazai lovaskultúrának. Ő valószínűleg ennek hiányával magyarázná „csodalovunk”, Overdose németországi vendégapaságát is. Tény viszont, hogy lóállományunk, tenyésztési lehetőségeink, a témába vágó kutatások adatai szerint, aki ma is azt hiszi, hogy lovasnemzet vagyunk, tévedésben él.
Palugyai István
2015. március 29.
Gazdaság
klónozás
Jelentős lépés a mamut felélesztéséért
Egyre közelebb a kutatók régi álma: a mamut újraélesztése. A Harvard Egyetem genetikusai a szibériai fagyban megőrzött szőrös őselefánt néhány génjét mai ormányosok sejtjeibe ültették, amelyek ott működni kezdtek.
Palugyai István
2015. március 23.
Tud/Tech
16
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól