hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“Palugyai István”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
Nobel-díj
DNS-kutatásért járt a kémiai Nobel-díj
Thomas Lindahl svéd születésű, Angliában dolgozó, Paul Modrich amerikai és Azis Sancar török származású, Amerikában tevékenykedő kutatónak ítélték oda Stockholmban az idei kémiai Nobel-díjat. A díjazottak az örökítőanyag, a DNS hibáit kijavító mechanizmus kutatásában elért eredményekért érdemelték ki a 8 millió svéd koronával (mintegy 260 millió forinttal) járó legnagyobb tudományos díjat – jelentették be a Svéd Királyi Tudományos Akadémián.
Palugyai István
2015. október 07.
Tud/Tech
Európai Unió
Génünkben van a viszolygás
Franciaország és Németország mutatja az utat, amerre az Európai Unió tagállamainak többsége tart: a génmanipulált növények betiltása felé. Egy új brüsszeli jogszabály lehetővé teszi, hogy minden ország védekezzen a Brüsszel által engedélyezett GMO-fajták hazai termesztése ellen. Az érzelmileg felfokozott vitában egyre több politikus szavaz a szigorra.
Palugyai István
2015. október 06.
Tud/Tech
Nobel-díj
Neutrínókutatókat ismertek el Stockholmban
Az idei fizikai Nobel-díjat a japán Kadzsita Takaaki és a kanadai Arthur B. McDonald kapta a neutrínókutatásban elért jelentős eredményeikért – jelentették be Stockholmban a Svéd Királyi Tudományos Akadémián.
Palugyai István
2015. október 06.
Tud/Tech
Nobel-díj
Három kutatónak ítélték az orvosi Nobel-díjat
Az idei élettani és orvosi Nobel-díjat megosztva az USA-ban élő ír születésű William C. Campbellnek, a japán Omura Szatosinak, valamint a kínai Youyou Tunak ítélte a orvosi Nobel-bizottság javaslatára a stockholmi Karolinska Intézetben működő Nobel-közgyűlés. Az indoklás szerint a három tudós a trópusi betegségek elleni harcban elért jelentős eredményeiért kapta a díjat.
Palugyai István
2015. október 05.
Tud/Tech
Himalája
Csodavilágot készülnek eltörölni a Föld színéről
A mai Élőhelyek Világnapja alkalmából kiadott WWF-jelentés szerint több mint 200 új fajra bukkantak az elmúlt évek során a Kelet-Himalája „sérülékeny” ökológiai régiójában. Ilyen például a tüsszögő majom, a sétáló hal és az ékszerre hasonlító kígyó.
Palugyai István
2015. október 05.
Tud/Tech
bolygó
Kisbolygó és vulkán együtt okozta a dinoszauruszok vesztét
Kettős kataklizma okozhatta a dinoszauruszok kipusztulását. Ehhez a tudományosan már elfogadott kisbolygó karambol mellett egy hihetetlenül felfokozott vulkáni tevékenység is hozzájárult.
Palugyai István
2015. október 04.
Tud/Tech
klímaváltozás
A világ hiába töri magát, szinte elérhetetlen a kétfokos álomhatár
Ha minden ország betartja klímaügyi vállalását, a Föld átlagos hőmérséklete 2100-ig akkor is 2,7 Celsius fokkal nő – állapította meg négy európai ország kutatóinak közös tudományos vizsgálata. A Climate Action Tracker (CAT) nevű projekt szakembereinek a párizsi klímacsúcs elé időzített mostani előrejelzése némileg jobb, mint a tavaly közzétett 3,1 fokos növekedés, és ezzel első ízben mentek 3 fok alá.
Palugyai István
2015. október 04.
Tud/Tech
tudomány
Mars a Marsra!
Palugyai István
2015. szeptember 30.
Vélemény
orvostudomány
Emberi embriók génjeit akarják módosítani
Emberi embriókkal végzett génmanipulációs kísérletekre kértek engedélyt brit kutatók. Európában elsőként. A vita megkezdődött, de mindkét oldal híveinek alapos tudományos és etikai érvei vannak.
Palugyai István
2015. szeptember 24.
Tud/Tech
biológia
Láthatatlan bacibuborék kísér mindenkit
Bárhova megyünk, felhőként kísér minket egy mikrobákból álló láthatatlan ujjlenyomat.
Palugyai István
2015. szeptember 22.
Tud/Tech
Mars
Közelebb a Mars, mint gondolnánk!
Charles Holden, a NASA első embere bejelentette, hogy a korábbi elképzeléseknél hamarabb indulhat az első ember a Marsra. Arról is beszélt, hogy az 1980-as űrhajóskiképzésekor még arra gondolt, talán ő lesz az, aki elsőnek a Vörös Bolygóra lép. Űrsiklókapitány korában még az az elképzelés élt benne, hogy 30 éven belül az ember a Marsra lép. Azóta persze kiderült, ez túl optimista forgatókönyv volt.
Palugyai István
2015. szeptember 21.
Tud/Tech
menekültek
A menekültek nem fertőznek, de gyakran megbetegszenek
Felső légúti fertőzések, hasmenés és gyomor-bél rendszeri problémák veszélyeztetik többnyire a legyengült menekülteket, de ugyanúgy gyakoriak körükben a mozgásszervi és bőrtünetek, melyeket a hosszú és kényszerű úton szereznek.
Palugyai István
2015. szeptember 21.
Belföld
gyűjtemény
A szentesi piaccal kezdődött az egyedülálló kollekció története
„Kiváló emberekhez valóban nem méltó, hogy rabszolga módra órákat vesztegessenek el olyan számítások elvégzésével, amelyeket bárkire nyugodtan rá lehetne bízni, ha gépet használna.” Ezzel a mondattal fogalmazta meg elsőként a számoló masinák funkcióját a nagy német polihisztor, Gottfried Wilhelm Leibniz, aki a XVII–XVIII. század fordulóján négyműveletes számológépet épített, mely első ízben automatizálta a szorzás és osztás műveletét.
Palugyai István
2015. szeptember 20.
Kultúra
klímaváltozás
2040-re eltűnhet az Északi-sark jege
Az Északi-sark jege szeptemberre minden idők negyedik legkisebb felületére zsugorodott a Jeges-tengeren. A hó és jégadatokat rögzítő amerikai központ jelentése szerint a jéggel fedett sarki terület idén nyáron mindössze 4,4 millió négyzetkilométerre csökkent. A jég egy év alatt 621 600 négyzetkilométerrel csökkent, ami jelentős veszteség.
Palugyai István
2015. szeptember 18.
Tud/Tech
szerelem
A pintyek is lehetnek szerelmesek?
Nemcsak mi emberek, hanem a madarak is lehetnek szerelmesek, és bizony a nőstények választják ki a párjukat, bár szempontjaik külső szemlélő számára nem mindig nyilvánvalóak.
Palugyai István
2015. szeptember 15.
Tud/Tech
Hold
Szuperhold-fogyatkozás lesz a hónap végén
Különleges, úgynevezett szuperholdas teljes holdfogyatkozás várható szeptember 28-án. Hasonló jelenség legutóbb 1982-ben volt látható.
P.I.
2015. szeptember 15.
Tud/Tech
egészség
Még mindig fáj, fáj, fáj, fáj...
Kapd be a pirulát, máris enyhül a fájdalmad! Ilyen és hasonló reklámok bolondítják a tévénézőket naponta. A fájdalomkutatók a megmondhatói, mekkora csúsztatások ezek, hiszen fájdalom és fájdalom között óriási különbségek vannak. Egy múlt heti bécsi kongresszuson az is kiderült, hogy a kezelés kudarcát sokszor ez magyarázza.
Palugyai István
2015. szeptember 14.
Tud/Tech
vélemény
Piros virág
Palugyai István
2015. szeptember 12.
Vélemény
evolúció
Nagy dobás az evolúciótól
A modern ember őse hátat fordított a fának, és egyre ügyesebb eszközhasználattal szerzett előnyt a többi állattal szemben. Ezt az életmódváltást a váll anatómiai átalakulása is segítette. Tudósok most arra keresnek választ, melyik majommal osztozunk ebben a képességben, és mit profitálhat ebből a mai ember.
Palugyai István
2015. szeptember 10.
Tud/Tech
egészségügy
Teljes blokád a HIV előtt
Száz százalékban megelőzte a HIV-fertőzést a Truvada nevű, három éve engedélyezett gyógyszer egy két és fél évig folytatott amerikai kísérletsorozatban, melybe több mint 600, nagy rizikócsoportba tartozó személyt, zömmel meleg férfiakat vontak be.
Palugyai István
2015. szeptember 08.
Tud/Tech
13
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól