hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“Lengyel László”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
Orbán Viktor
Patakok
A radikális keresztény és nemzeti stratégia, a nemzeti Magyarország koncepciója a 2004. decemberi népszavazással megbukott. A zsákutcából Orbán gyorsan és rugalmasan kitolatott, és befordult a polgári liberális, a liberál-konzervatív városok és vállalkozók Európa felé vezető útjára. Ha később folytatja 2005. január-júliusi útját, vagyis a polgári liberális, a polgári Magyarország irányába megy, akkor alighanem nyer. Akkor megnyerte a hazai kisvállalkozókat és a nemzetközi cégeket, a nagyvárosi elitet és a külföldet (a populista gazdaságpolitika éles bírálata, radikális, szlovák mintájú adóreform, együttműködő részvétel az NFT 2-ben, Budapest-program, kibékülés Amerikával és Izraellel, 2010-es euróövezeti tagság meghirdetése), és ezzel elzárta a szocialisták és a liberálisok útját a modernizációs pálya irányába.
Lengyel László
2006. július 03.
Archívum
Gyurcsány-csomag
Öt pont
A magyar gazdaság nehéz helyzetét nem javította, hanem rontotta a rosszkor, rosszul, rossz tartalommal előadott Gyurcsány-féle megszorító csomag.
Lengyel László
2006. június 22.
Archívum
kormány-program-koalíció
Gallipoli vagy Normandia
Churchill az Admiralitás első lordjaként 1915 januárjában úgy döntött, hogy a Dardanellákon folytatott hadműveletekben mindenekelőtt a haditengerészeti akciókat erőlteti, s nem volt hajlandó összehangolni a haditengerészeti és szárazföldi műveleteket. Teljesen saját kezében összpontosította a döntéseket, s elérte, hogy mindenki támogassa. Ám a hadműveletek Gallipolinál teljes kudarcot vallottak, Churchill, majd a kormány bukásához vezettek. 1943-44-ben Churchill ellenszenvezett ugyan a normandiai partraszállással, de elfogadta, hogy a koalíció érdekei ezt kívánják. Már azt is tudta, hogy a partraszállást hosszas közös munkálatoknak, a haderőnemek tevékenységei kifinomult összehangolásának kell megelőzniük. Nem sietett, nem erőszakoskodott a kelleténél többet. A díj a győzelem.
Lengyel László
2006. június 05.
Archívum
Vissza saját utunkra, vagy előre a zsákutcában
A választásokon győzött a szocialista-liberális koalíció. Ezzel a választással Magyarország átmenetileg ismét különbözik a többiektől a közép-európai és kelet-európai térségekben. 2003 tavasza óta az "új Európa" a gazdasági liberalizmus és/vagy a nemzeti radikalizmus irányába mozgott, atlantista, Amerika-barát értékek mentén, a kontinentális Európával és Oroszországgal szemben. 2004 őszétől kockázatvállaló mozgalmak indultak el az amerikai vezérlésű nemzetközi kibillentésnek megfelelően: színes forradalmak a Közel-Keleten, a Kaukázusban, Kelet-Európában és Közép-Ázsiában.
Lengyel László
2006. május 12.
Archívum
Barát és ellenség
Az öreg Tolsztoj így beszél Szulerzsickijhez Gorkij emlékezete szerint: "Mi valamennyien a felebaráti kötelesség alól szeretnénk kibújni, pedig éppen e kötelességeknek az átérzése tett emberré bennünket: és ha ezek az érzések nem volnának, éppen úgy élnénk, mint az állatok... Gúnyosan elmosolyodott: - És most mégis azon okoskodunk, hogyan élhetnénk jobban. Nem sok értelme van ugyan, de nem is kevés. Te most vitatkozol velem, és olyan dühös vagy, hogy belekékül az orrod, de nem ütsz meg, még csak nem is szidalmazol. Ha valóban szabadnak éreznéd magad, akkor most elemésztenél, és kész.
Lengyel László
2006. április 07.
Archívum
Kentaurbeszéd
Fölösleges viszontagságok?
Lehetséges, hogy Szeredynek van igaza, aki az elmúlt harmincöt évet "fölösleges viszontagságok"-nak nevezte. "- No, no - mondtam, vagyis hogy marhaság, fene tudja. Aztán próbáltam lefordítani angolra, hogy hátha úgy több értelme van: - Superfluous experiences - mondtam rossz kiejtéssel. - Vicissitudes - mondta Szeredy. Ezen se vesztünk össze" - írja Ottlik. A 2006-os választások egyik tétje, hogy folytatódnak-e a "fölösleges viszontagságok", vagy Magyarország kitalálja saját szerepét Európában és a világban.
Lengyel László
2006. március 11.
Archívum
Isten tenyerén
Várszegi Asztrik hatvanéves. Ha van Magyarországon és Magyarországról kisugárzó szellem, akkor Várszegi Asztriké és Pannonhalmáé az. Asztrik bencés szerzetesrendi főapát az elmúlt másfél évtizedben a szemünk láttára újra fölépítette nemcsak a pannonhalmi apátság gyönyörűséges kulturális emlékét, az iskolától a szeretetotthonig, a borgazdaságtól a nemzetközi zarándokhelyig, hanem felélesztette Pannonhalma és a bencés katolicizmus szellemét is.
Lengyel László
2006. február 24.
Archívum
Lengyelország
Háború és béke
"A Hódító abban a hitben élt, / hogy a történelmet maga teremti, / bár csak vezér-figura volt / a történelem sakktábla-mezőjén. / Ugyanúgy kiütötte az idő, mint a rendjeles mellű urakat / vagy a meztelen vállú hölgyeket, / kik többé-kevésbé hibás vagy ódon / franciasággal pletykálnak, csevegnek / az ezerhatszáz oldalas regény / lapjain. Ugyanígy ütnek ki minket / az ismeretlen sakkozók / a csak számunkra érthetetlen / játszma közben.
Lengyel László
2006. február 12.
Archívum
SZDSZ
Tudtukmertüktettük
A magyar liberálisok hétvégi küldöttgyűlésén, Ionesco darabját, A székeket játsszák. Az Öregasszonyt Töröcsik Mari, az Öregembert Garas Dezső alakítja. A székeken számtalan Tudtukmertüktettük ül majd, zajongva, gúnyolódva, nevetgélve hallgatják az Öregembert: Ki akarok nézni. A bárkák árnyékot vetnek a napsütésben. Öregasszony: Nem láthatod a bárkák árnyékát, éjszaka van, drágám, nem süt a nap. Öregember: De az árnyéka megmaradt.
Lengyel László
2006. január 22.
Archívum
Kentaurbeszéd
Hajnal vagy alkonyat?
Amikor 2004 őszén Magyarországon új kormány alakult, a világ- és az európai politikában növekedett a bizonytalanság. Az amerikai elnökválasztás kiélezett harcai közepette az Egyesült Államok két átfogó offenzívát is tervezett korábbi politikájának kiteljesítése érdekében: egyrészt a 2005-ös év elejére az iraki választásokkal stabilizálni és "irakizálni" szerette volna az iraki "háború utáni háborús" helyzetet, másrészt a "narancsos forradalmakkal" Kelet-Európában, a Kaukázusban, Közép-Ázsiában és a Közel-Keleten a "demokrácia" újabb hullámát útjára indítani.
Lengyel László
2006. január 07.
Archívum
demokratikus ellenzék
A sors természetes bolondja
Lengyel László
2005. december 07.
Archívum
Népszerűtlen gondolatok
"Megfutni a harc elől gyávaság, állni a harcot bátorság, szeretni a harcot őrültség és betegség és perverzitás." Karinthy Frigyes: Címszavak a Nagy Enciklopédiához
Lengyel László
2005. november 26.
Archívum
Kentaurbeszéd
Kampány és politika
"A nagy emberek ostobaságokat beszélnek, S hiszik: mindenki ostoba. Nem szólnak semmit: hagyják őket a népek, S az idő így fut tova." (Bertolt Brecht: A nagy emberekről - Tellér Gyula fordítása)
Lengyel László
2005. október 30.
Archívum
MSZP
Érdek és szenvedély
"Az ilyen nemzet folytonosan indulatban lévén, könnyebben vezethető szenvedélyei, mint a józan ész által, amelynek soha sincsen nagy hatása az emberi lélekre; ezért azok, akik egy ilyen nemzetet kormányoznak, könnyen belevihetik azt a valóságos érdekeivel ellentétes vállalkozásokba..." - írja Montesquieu A törvények szelleméről című munkájában.
Lengyel László
2005. október 02.
Archívum
Kentaurbeszéd
Szomorú ősz, vagy indián nyár
Kedves László, hazajöttem és megbántam. No annyira talán nem, mint te, aki Újvidéken nyomtad le a kilincset, de bánni eléggé bánom. Nyárból esős, szomorú őszbe érkeztem.
Lengyel László
2005. szeptember 04.
Archívum
Kentaurbeszéd
A kezdet vége, vagy a vég kezdete
Lezárult a Hiller-MSZP korszaka. Bevégződött a 2004. augusztus-szeptemberi szocialista népfelkelés és az élükön rúgtató vidéki nagyurak hadjárata. Véget ért a Gyurcsány-kormány és Gyurcsány Ferenc megváltó ideje.
Lengyel László
2005. június 12.
Archívum
Kentaurbeszéd
A második forduló
2004 novemberében újraindult a világpolitika órája. Amerikában második ciklusához kezdhetett hozzá George Bush. Ennek a második ciklusnak, a sajátos poszt-Irak-korszaknak, bizonyosan jelentős nemzetközi intézményi és normaváltozások lesznek a jellemzői az erőviszonyok megváltozása következtében.
Lengyel László
2005. május 15.
Archívum
Kentaurbeszéd
Szocialisták
Kik azok a szocialisták? Akik nem fideszesek. Mit vallanak a szocialisták? Le mindazzal, amit a jobboldal mond. Mit akarnak a szocialisták? Ne kerüljön hatalomra Orbán Viktor soha többé. Ennél többet sem mi, sem ők maguk nem tudnak. Ha ti megtaláltátok a tekintélyelvű vezéreteket, mi is megtaláltuk, ha ti tudjátok, mi az agresszivitás, most már mi is tudjuk - ez a szocialisták októberi üzenete. A "kommunisták és köztünk nincs semmi" - mondta Orbán Viktor. A "fideszesek és köztünk nincs semmi" - válaszolta Gyurcsány Ferenc. Csak a tanácstalan társadalom - mondanám én.
Lengyel László
2005. április 16.
Archívum
Kentaurbeszéd
Hűség és merészség
Kérded, mi hiányzik az ezredforduló Magyarországán. Hűség az eszmékhez és merészség a tettekhez. Vajon hihetne-e bárki politikusaink hűségében? Egyedül a képernyőhöz hűek. Feltételezhetnénk róluk kellő merészséget, országot fordító tettekhez? Aligha.
Lengyel László
2005. március 19.
Archívum
Kentaurbeszéd
Kormányzat és felelősség
Minden reform, valamennyi igazítás a rendszerben kockázatos és veszélyes - választókat lehet felháborítani és elveszíteni vele. A választásokat nem cselekvéssel, hanem képpel és hanggal nyerjük meg.
Lengyel László
2005. február 20.
Archívum
8
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól