hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“Gombár Csaba”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
Kentaurbeszéd
A gondoskodó állam egy régi esete
A második világháború után a leszerelő amerikai katonák közül nyolcmilliónak az Egyesült Államok költségvetése nem egyszerűen támogatta, hanem állta a továbbtanulási költségeit. A tandíjat is, a megélhetést is. Hogy eshetett ez meg az öngondoskodás mintaállamában, Amerikában, amelyet az állampolgárairól gondoskodó állam ellenpéldájaként szokták emlegetni?
Gombár Csaba
2007. április 22.
Archívum
Kentaurbeszéd
Megegyezni? Ezekkel?
A múltkoriban azt találtam mondani, hogy reformok elindításához parlamentáris demokráciában az ellenzékkel valamilyen formában meg kell egyezni. Egy jelen lévő jeles ember erre azt mondta, hogy reformokat nem lehet konszenzussal végbevinni.
Gombár Csaba
2007. március 24.
Archívum
gombár csaba
Ok az aggodalomra
Ok, sőt okok az aggodalomra mindig vannak. Erre megtanított bennünket a XX. század. A Rothschild fivérek például az első világháború előtt még bizakodtak. Bizalmas levelezésükből kitűnik, hogy a szarajevói merénylet után még három héttel is őszintén bíztak abban, hogy a német császár megőrzi a békét, s minden befolyását latba veti majd, hogy megakadályozza a háború kitörését.
Gombár Csaba
2007. február 24.
Archívum
Nyelvi vagy fogalmi szegénység?
Érdeklődéssel olvasom Bokros Lajosnak még a múlt hónapban az Élet és Irodalom-ban megjelent cikkét, amely az államháztartási reformok szükségessége mellett érvel, s ezzel kapcsolatban értelmezi a közpolitika fogalmát. Tegyük hozzá, az utóbbi években sokan emlegetik ezt a szót; elterjedt, sokszor hallani. Hogy most mégis az említett cikk, "A közpolitika forradalma Magyarországon" kapcsán gondolkodom el rajta, annak csak az az oka, hogy talán jobb valamit helyhez, közfigyelmet kiváltó szerzőhöz kötni, semmint csak úgy általában elmélkedni.
Gombár Csaba
2007. január 26.
Archívum
Kentaurbeszéd
Út a paradicsomba
"Mikor fejezi már végre be az emelkedést ez a polgárság, a föld alatti üregektől az atomkorszakig?" - kérdi Pierre Chaunu francia történész a XVII. század történetét elemezve és a történelemkönyveket kritizálva. "A pénz elvakít, a pénz polarizál, a pénz mozgósít.
Gombár Csaba
2006. december 17.
Archívum
Fontos dolgaink!
Már most kérdezlek, nem veszed észre, hogy a régi és az új között ingadozó politika tarthatatlan? Gondolkodj egyszer ezen. (Vincent Van Gogh)
Gombár Csaba
2006. december 08.
Archívum
Kentaurbeszéd
Demokráciák egymás hegyén-hátán
"Az utcán parádézóknak elment a józan esze" - hangzik az ingerült ítélet a tömeggyűlések és utcai demonstrációk láttán. "De miért ne nyilváníthatna véleményt a nép két választás között, s mért ne tehetné ezt az utcán, ha egyszer gyülekezési szabadság van?" - hangzik fel nem kevésbé ingerülten. - Ami pedig a józan észt illeti, arról tudhatni a régi, s némileg cinikus mondás szerint, hogy ez a világon a legdemokratikusabban, ergo legegyenlőbben elosztott valami, hisz' még nem jelentkezett senki, hogy neki a kelleténél kevesebb jutott volna belőle.
Gombár Csaba
2006. november 19.
Archívum
gombár csaba
Hol van Luik?
Brüsszelhez közel keressük a hazafelé vezető utat, a Liege-en át, kelet felé haladó autópályát. A második körre is csak valami Luik nevű városba irányító táblába botlunk. Luik se a térképünkön, se az útikönyvünkben. Aztán végre kapcsolunk, nyilván Liege flamand nevéről van szó. A nekünk közismertebb, francia városnév, azaz Liege ott, ahol mi vagyunk - Belgiumnak egy flamand része -, nem létezik.
Gombár Csaba
2006. október 14.
Archívum
Hol van a Kánaán?
Pereg egy film a képernyőn, de a neves főszereplő ellenére, a nagy meleg miatt is, untat a szentimentális történet. A cselekmény szempontjából mellékes ugyan, de a mesét indító információk társadalmi realitásokba való beágyazottságára mégis felfigyelek. Amerikában vagyunk. Az egyik szereplő igen gazdag, de a pénzével nem sokra megy, mert betegségét nem tudják kikúrálni; a másik szereplő azért megy tönkre, mert kórházba kerülve 60 ezer dollárral több fizetendő, mint amire a biztosítása fedezetet nyújt; a harmadik szereplőnek meg csak arra futja, hogy az ügyeletre rohanjon, ha fuldoklik a gyereke, mert még a szakorvosi diagnosztizálást sem tudná kifizetni.
Gombár Csaba
2006. szeptember 15.
Archívum
Kentaurbeszéd
Melyik ujjamba harapjak?
Még márciusban a 2000 folyóirat szerkesztősége egy beszélgetést készített Ferge Zsuzsával a szegénységről és a szociálpolitikáról. De aztán az interjú nem jelent meg. Ferge Zsuzsa ugyanis úgy döntött, hogy a beszélgetés lapos és unalmas. Ezt meg is írta egy levélben a szerkesztőknek, akik a lap májusi számában ezt kinyomtatták.
Gombár Csaba
2006. június 25.
Archívum
Gyurcsány Ferenc
Hat megjegyzés Az új miniszterelnökhöz
Debreczeni József új könyve Gyurcsány Ferenc életéről szól. A szerző utalása szerint ez egy Antall Józseffel kezdődő, majd Orbán Viktorral folytatódó, a rendszerváltást követő politikai jelen nagy miniszterelnökeit méltató trilógia befejező kötete. (Néhány rosszmájú olvasó azonban már tetralógiáról beszél, s hevesen találgatják, ki lesz Debreczeni József negyedik hőse.) Gyurcsány Ferenc 1961-ben született Pápán, s most 45 évesen a Magyar Köztársaság miniszterelnöke. 453 oldalon olvashatjuk élettörténetét.
Gombár Csaba
2006. június 11.
Archívum
A vizesek
Hosszú volt az árvízi készültség. De a katasztrófákat megúsztuk. Ilyenkor mindig nagy hangsúllyal és indokoltan hallunk összefogásról, szolidaritásról, önfeláldozásról és hasonlókról. Amit az ország népe a televíziók képernyőjén látott, még a választási kampány közepette is, imponáló volt. Helikopterek, kétéltű katonai járművek, búvárok, rendőrök, tűzoltók, határőrök, önkéntesek és emberbaráti szervezetek özönölnek, és illetékeseik nyilatkoznak.
Gombár Csaba
2006. május 26.
Archívum
kormány-program-koalíció
Ölbe tett kézzel
A választópolgárok feladata bevégeztetett. Most, hogy lezajlottak a választások, nincs mit tennünk, csak várni egy sikeres kormányalakításra. A kormányzásra aspiráló pártok - természetesen egymás ellenében - hosszú hónapok óta elmagyarázták nekünk az ország előtt álló teendőket, a lakosság többsége pedig kiválasztotta azt a pártot, amelyiknek most esélye van az általa látott teendők ellátására. Ezek a tennivalók a választási kampány sodrában néhány politikai szlogenbe csomósodtak, de úgy összetömörödtek, hogy összetevőik részletei már kivehetetlenek.
Gombár Csaba
2006. április 30.
Archívum
választások 2006
Kinek higgyünk? Miben bízzunk?
Hinni csak a jogállam értelmében érdemes. Abban, hogy nem személyek jó- vagy rosszindulatának, jó-rossz tudásának vagyunk végletesen kiszolgáltatva, hanem a szabadságelvű, parlamentáris demokrácia törvényei érvényesülnek. Ha pedig érvényesülnek, akkor mindig bízhatunk abban, hogy a politikai posztra kapaszkodott kellemetlen figuráktól meg is lehet szabadulni.
Gombár Csaba
2006. április 02.
Archívum
Kentaurbeszéd
Kampány, kortes, pártfogó
Nagyotmondás, ígérgetés, negatív kampány - mérgelődünk manapság, de azért elmerenghetünk a régi nagy időkön is.
Gombár Csaba
2006. március 06.
Archívum
Kentaurbeszéd
Milyenek a magyarok?
Gyerekkoromban könnyedén válaszoltam volna arra, hogy milyenek a magyarok. Gyári munkások között nőttem fel abban a korban, amikor Budapesten, az utcán szembejövők közül minden harmadik valamilyen gyárban dolgozott. Tudtam, hogy mit főznek, és hogyan eszik meg. Tudtam, hogyan tisztálkodnak, szórakoznak, veszekednek, s hasonlóan belülről, mintegy résztvevő megfigyelőként, ismerhettem a falusi emberek életét is.
Gombár Csaba
2006. február 04.
Archívum
Kentaurbeszéd
Amit szabad Jupiternek, nem szabad azt az ökörnek
Egy építkezés mellett elhaladva hallom az ordítást: "Ki engedte be ezt a piszkos cigányt a munkaterületre?" Odafordulva látom, hogy mindenki vigyorog, egyik cigány ember mondta ezt a másiknak - hogy a többiek is hallják -, miként a feketék is Amerikában néha játékosan egymást niggernek vagy niggának szólítják. Ők megtehetik, nekem - mivel se cigány, se fekete nem vagyok - tilos. A politikai korrektség íratlan követelményeinek megfelelően ezt így helyesnek is tartom.
Gombár Csaba
2005. december 17.
Archívum
Kentaurbeszéd
Tudnám, ha hinném, és hinném, ha tudnám
1831-ben őfelsége Beagle nevű kétárbocosa Devenport kikötőjéből világ körüli útra indult. A hajó parancsnoka, Robert FitzRoy kapitány, aki már másodszor vezetett ilyen vállalkozást, röviddel az indulás előtt egy istenhívő természetbúvárt keresett, akivel évekre megosztaná kabinját. Választása Charles Darwinra esett.
Gombár Csaba
2005. november 19.
Archívum
Kentaurbeszéd
A hebehurgya Epimétheusz
A baj csőstül jön, s ha éppen nincs orkán okozta kár vagy árvíz, akkor a pártok, az állam, úgy általában a politika teszi tönkre közérzetünket. A politika - benne a viszályt keltő pártokkal és az arcátlanul költekező, ormótlan állammal - minden jóérzésű emberben viszolygást kelt.
Gombár Csaba
2005. október 23.
Archívum
drogok
Szokások és szenvedélyek
New Orleans városát sújtó katasztrófa hírei között alig lehetett észrevenni, hogy egy pakli cigaretta ára már az első napokban 10 dollárra ugrott. Arról sem hallottunk, hogy a sebtében kiosztott segélycsomagokban volt-e cigaretta - bizonyára nem volt.
Gombár Csaba
2005. szeptember 25.
Archívum
5
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól