hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“Gombár Csaba”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
Hétvége
A Fidesz-kormány és a korérzemény
Decemberben azt a feladatot kaptam, hogy a Pénzügykutató évfordulós konferenciáján politikai rendszerünkről beszéljek. Már mondandóm elején leszögeztem, hogy politikai rendszerünk – ha azon intézményi szerkezetet értünk – lényegében alkotmányunk megbuherálása után sem változott.
Gombár Csaba
2013. január 20.
Vélemény
Hétvége
Gombár Csaba: Ki írja a történelmet?
Ki írja a történelmet? Persze, a történészek. De amikor nemrégiben a katolikus magyar Pax Romana és az Európai Magyar Protestánsok Szabadegyeteme közösen meghirdetett beszélgetése erről a témáról megkezdődött, rögvest felmerültek ezzel kapcsolatban régi és új, legalábbis módosító ellenvetések.
Gombár Csaba
2012. december 09.
Vélemény
Hétvége
„… és ezt Erdei ugatta belénk”
Szabó István nyugalmazott tsz-elnök keresetlenül méltató szavai ezek Erdei Ferencről, akit a hazai mezőgazdaság 1956 utáni felszínre vergődésének, majd felemelkedése motorjának tart. Ott olvasható ez Huszár Tibor könyvében, ami most jelent meg a Corvina Kiadónál (Erdei Ferenc; Politikai életrajz), s ami egy súlyos ellentmondásokkal, drámai feszültségekkel teli élettel szembesíti az olvasót.
Gombár Csaba
2012. október 29.
Archívum
Hétvége
A történelem és a látószögek
Legutóbb Rory Stewart brit konzervatív képviselő írásában, a London Review of Books egyik nyári számában találkoztam Lady Sale naplójának emlegetésével. Rory Stewart 2002-ben, télen, egymagában, nyugatról keletre átéhezte, átgyalogolta Afganisztánt, amiről 2005-ben megjelent naplókönyvében számol be. Rég meg kellett volna jelennie magyarul is ennek a könyvnek (The Places In Between) hogy a hazai közvéleménynek némi valós fogalma lehessen arról az országról, amelynek mai harmincéves háborújában magyar katonák is részt vesznek.
Gombár Csaba
2012. szeptember 23.
Vélemény
Hétvége
Társadalmi traumák kibeszélése? Ugyan!
Gombár Csaba
2012. augusztus 20.
Vélemény
Hétvége
A politikai korrektség jármából szabadulva
A kaliforniai egyetemen, Berkeley-ben, 1971 őszén az angol nyelvvel kínlódva még Czigány Lóránt barátom magyar irodalomóráira is elmentem, hátha Mikszáth írásait fordítva, angoloknak magyart tanítva, „fordítva” is ragad rám valami az idegen nyelvből. Az egyik amerikai diák – hárman-négyen voltak mind össze – tette ott szóvá, hogy szerinte sértő, lekezelő, ahogyan Mikszáth Kálmán a tót atyafiakról, a tótocskákról meg a krumplicskáról ír.
GOMBÁR CSABA
2012. július 15.
Vélemény
Hétvége
„Ki szereti jobban a népet?”
Gombár Csaba
2012. június 11.
Archívum
Hétvége
Az ész bajjal jár
Úgy történt, hogy amikor az istenek gondoskodása révén állatok és emberek már voltak a földön, az életrevaló tulajdonságokkal való felruházásuk során hiba esett: a vadorzó állatokhoz képest az emberek még mindenféle tulajdonság nélkül, védtelenül kóvályogtak a pusztaságban.
Gombár Csaba
2012. május 07.
Archívum
Hétvége
Az igazi politikus
1981. február 23-án kora este a Guardia Civil, azaz a spanyol csendőrség kétszáz embere, a pisztolyával hadonászó Tejero alezredes vezetésével betört a teljes ülést tartó madridi parlamentbe, s az egész képviselőházat, a kormánnyal együtt túszul ejtette.
Gombár Csaba
2012. március 24.
Vélemény
Lengyel László
Gombár Csaba: Ha én politikus lennék
Lengyel László Helyzet és kiút címmel írt dolgozata gondolkodásra sarkallja mindazokat, akiket a jelenlegi többoldalú hazai válságból érdekel a kiút keresése. Segítségül ehhez tömören vázolta, hogy melyek a jelenlegi helyzet lényeges problémái, és melyek a legfőbb teendők. Mindezzel nagyjából egyet is tudok érteni.
Gombár Csaba
2012. február 25.
Vélemény
Hétvége
Pártok és civilek
Kétszáznál több civil szervezet nevében szólunk – fejtegeti valaki egy stúdióbeszélgetésen. „De önök, mint civilek, most egy pártpolitikai fórumon szerepelnek” – okvetetlenkedik a műsorvezető. – S ettől kezdve benne is vagyunk egy jókora fogalmi zavarodottságban.
Gombár Csaba
2012. február 20.
Archívum
Hétvége
Szörnyűködés, szörnyülködés
A Fidesz-kormány másfél éve itthon is, külföldön is nem kevés szörnyülködést okozott. De nem kevésbé szörnyülködik a kormány hazai és határainkon túli kritikusai miatt.
Gombár Csaba
2012. január 22.
Archívum
Hétvége
Örömtelen politika
„Sosem tudom, hogy amikor a politikusok józan vita helyett papagáj módjára ismételgetik saját megmerevedett álláspontjukat, azért viselkednek-e így, mert tudatosan el akarják kerülni az érdemi vitát, vagy azért, mert nem rendelkeznek a szükséges információkkal és szellemi képességekkel. Gyakran megérzem viszont rajtuk azt a megnövekedett izgalmi szintet, élénkséget, amit abból nyernek, hogy változatlan érveik agresszív szajkózásával erős akaratúnak mutatják magukat. Ami a nyelvi durvaságot illeti, az – mintha ragályos lenne – lassan általánossá válik.”
Gombár Csaba
2011. december 18.
Archívum
Hétvége
A politikai stabilizátor kék madara
Mármint az a mesebeli kék madár, amit – mint a boldogságot – hiába űzünk. Se szeri, se száma azoknak az ötleteknek és próbálkozásoknak, amelyek a vitákat, konfliktusokat és az egyezkedéseket – vagy ha úgy tetszik, a viszályokat, ellenséges gyűlölködéseket, undorító kompromisszumokat – egy-egy megváltónak látszó ötlettel kiiktatnák egy ország irányításából. Úgy stabilizálnák a politikát, hogy kivonnák belőle, ami lényege.
Gombár Csaba
2011. november 06.
Archívum
Hétvége
Méretérzékelés
A hogy tüzet adtam neki, két kézzel emelte a szájához a cigarettát, mert a kezei össze voltak bilincselve. Az őr engedélyezte, hogy rágyújtson. Görnyedten állt. Eszembe jutott ott akkor a régi jelenet, amikor az ügyeletes tiszt az éjszakai ellenőrzésen a pokróc alól kilógó derékszíja végével megemelte.
Gombár Csaba
2011. szeptember 25.
Archívum
Hétvége
Szívszárazság
Nagy a korrupció? –Meg kell fékezni. – Túl korai a nyugdíjazás időpontja? – Fel kell emelni. – Sok felesleges ember van a közrádiónál és tévénél? – Jó néhányuktól meg kell válni. – Túl nagy az ország adóssága? – Csökkenteni kell. – Kevés a munkahely? – Növelni kell a számukat stb. stb. Az itt csak kiragadott problémákra a Fidesz-kormány is rákérdez – és intézkedve válaszol.
GOMBÁR CSABA
2011. augusztus 20.
Vélemény
Hétvége
Életpályamodellek új idők kezdetén
„A politikai rendszernek feltétlenül meg kell védenie a társadalmat azoktól, akik túl sok dologban biztosak.” Pawel Jasienica, lengyel szerző sorai ezek, amelyeket halála előtt, az 1960-as évek végén írt. Mondandóját kora és hazája problémáiról – tekintettel akkori körülményeire – áthelyezte a francia forradalom idejére. Magyarul mindez a rendszerváltozás idején jelent meg Elmélkedések a polgárháborúról címmel, 1989-ben. Régen tehát, még a múlt században.
Gombár Csaba
2011. június 04.
Archívum
Hétvége
Hol van az informáltság mostanában?
Henry David Thoreau különös ember volt. 1845 tavaszán például kölcsönvett egy fejszét, s egy kalyibát épített magának az erdőben – ahogy erről Walden című esszénaplójában beszámol –, ahol aztán két éven keresztül remeteként élt együtt a madarakkal és szemlélte a levelek zöldellését és hervadását.
Gombár Csaba
2011. április 23.
Archívum
Hétvége
Milyenek is vagyunk mi magyarok?
Mivel már több helyen elismeréssel említették a Tárki legutóbbi Társadalmi riportját, én is elolvastam, és sokat tanultam belőle. Vége-hossza nincs a sok hasznos információnak, és többek között a társadalmi kohézió elemeiről, a bizalom, az igazságosság hazai felfogásáról is készült egy tanulmány: arról, hogy milyenek a magyarok.
Gombár Csaba
2011. március 20.
Vélemény
Hétvége
Mi tartja egyben a magyar társadalmat?
Miért, egyben van? – hangzik rögtön a viszontkérdés. S ezzel máris kötésig állunk tajtékos napi vitáinkban. Mert már hogy lenne egyben, ha a széljobbon a „cigányok szaporodásának megfékezése”, egy ilyen gazemberfelvetés egyáltalán felmerülhet. S úgy látszik, maga a miniszterelnök is elgondolkodott egy külön kezelendő, „tyúklopásból élő” embercsoporton, ha országértékelő beszédében ezt így meg is fogalmazta.
Gombár Csaba
2011. február 20.
Belföld
2
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól