Zuhanórepülés: irányban maradt az építőipar

Júliusban folytatódott az építőipar teljesítményének éppen két éve - 2009 júliusa óta - megszakítás nélkül tartó visszaesése: mind kiigazítatlan adatok szerint, mind munkanaptényezővel kiigazítva az építőipari termelés volumene 15,4 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken.

Szezonálisan kiigazítva az építőipari termelés júliusban az előző havinál 0,8 százalékkal alacsonyabb volt.

Az év első hét hónapjában az építőipari termelés 10,6 százalékkal elmaradt a 2010. azonos időszakától.

ÉVOSZ: a rossznál is rosszabb adatok

Nincs vége az építőipar tragikus leépülésének, a júliusi adatok a szakma borúlátását is túlszárnyalják az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) szerint.

Koji László alelnök, az építőipar júliusi teljesítményeit összegző KSH adatokra reagálva úgy fogalmazott: az öt éve tartó piaci zsugorodás az utóbbi hónapokban újra erősödött.

A nemzetgazdaságilag legnehezebbnek tekinthető 2008-2009 években tapasztalt piaci recesszió súlyos számait a 2011 évi építőipari adatok negatívan írják felül. A kilátástalanság jelzőszáma a további 10,6 százalékos termelés visszaesés és a jövőt felélő rendelésállomány csökkenés, ami 34,7 százalékkal mutat kisebb volument az idén, mint az egy évvel ezelőtti hasonló időszak adata.

Az ÉVOSZ alelnöke szerint csak gazdaságpolitikai döntésekkel, kormányzati közreműködéssel lehet elhárítani, hogy ne semmisüljön meg teljes egészében  a hazai építőipari szakmai kultúra és a mögötte lévő vállalkozási képesség.

A szakszövetség rámutat arra is, hogy miközben nemzetgazdasági ágak erősödnek, a hazai foglalkoztatás és össztermelés bővül, az építésügy a 2006-os önmagához képest az év végére a felére esik vissza, a foglalkoztatás tovább csökken. A számok mögött más ágazatokban nem tapasztalt nagyságrendű negatív folyamatok erősödnek tovább, mint például az irreálisan alacsony áron történő vállalkozás, a jövedelemtermelő képesség drasztikus zuhanása, a lánctartozás mintegy 400 milliárd forintos szinten történő újra termelődése, a gazdasági perek burjánzása és elhúzódása és a további létszámleépítések.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.