Lépett a svájci jegybank, beszakadt a frank
Tegnap még nagyot erősödött, s újfent 250 fölött járt a frankárfolyam, ma délelőtt azonban hatalmasat zuhant a frank, az árfolyam tíz órakor gyakorlatilag összeomlott a svájci jegybank bejelentésére: a jegyzések az euróval szemben percek alatt 8 százalékot ugrottak. Csaknem harminc forinttal lett olcsóbb az alpesi deviza.
A svájci jegybank ugyanis közölte, hogy az 1,20-as szintet tartja irányadónak a jövőben az eruós-svájci frank keresztárfolyamra, s ezt minden eszközzel védeni is fogja. Az SNB hamar el is érte a célját az euró/frank jegyzés szempillantás alatt az 1,10 szintről 1,21 fölé ugrott.
A kiadott közlemény szerint a jegybank minimális árfolyamcélja az 1,20, de nem bánnák, ha a még ezen a szinten is erősnek számító frank még tovább gyengülne. Az SNB frankot önt a piacra és vásárol érte kurrens devizákat és eszközöket, hogy gyengítse a svájci gazdaság fejlődését és az exportot drámaian megnehezítő árfolyamot.
A menedékdevizának számító frank iránt azóta tapasztalható felfokozott érdeklődés, hogy az Egyesült Államok államadósságát leminősítette a Standard and Poor's, tőzsdei lavinát elindítva és a kockázatvállalási hajlandóságot száműzve ezzel a piacról. Erre rátettek még egy lapáttal a világgazdaság lassulásáról, egy esetleges újabb recesszió bekövetkeztéről szállingózó – nem alaptalan – hírek.
Egy ma reggeli adatközlés szerint svájc devizatartalékai 253 milliárd eurót tesznek ki, ez pedig annak sugallata: bármennyi devizát hajlandók megvásárolni, (s ezzel frankot piacra dobni) az árfolyamcél tartása érdekében.
Piaci elemzők szerint a svájci jegybank akkor jár a legjobban, ha bombabiztos német kötvényeket vásárol frankért, de a francia állampapírokban is látnak fantáziát, noha a gallok államadósságának esetleges leminősítése is visszatérő témája a piaci pletykáknak.
A '70-es évek végén már volt ilyen próbálkozása svájcnak, akkor a nhémet márkával szemben 0,80-as szintet céloztak meg. Ezt több évtizeden keresztül sikerült tartani. A mostani célráta érdekében várhatóan a svájci jegybank emeli majd az eurótartalékait, amivel keresletet is generál.
A minimális árfolyamcél tartására az SNB korlátlan likviditást bocsát a piacokra, időkorlát nem szerepel a kommünikében. Ami biztos, a befektetők tesztelni fogják az SNB eltökéltségét, emiatt a közeljövőben jelentős rángások lehetnek az árfolyamban – jegyzik meg az Equilor elemzői.
Véleményük szerint a svájci jegybank egyelőre csak a kommunikáció szintjén alkalmazza a korlátlan likviditást, a jelenleg is gigantikus méretű devizatartaléka (svájci GDP 30 százaléka) pedig jelentősen leszűkíti a mozgásterét. Ezért úgy vélik, egy átmeneti időszakot követően visszatérnek a vevők az alpesi deviza piacára, ami próbára teszi a svájci jegybank kelléktárát. Vagyis kérdéses, hogy ellen tud-e állni a nyomásnak az SNB.
Az időzítést elősegítette, hogy a vártnál alacsonyabb lett a svájci augusztusi (év/év alapú) infláció: 0,2 százalék lett a várt 0,3 százalék helyett, aminek következtében csökkent egy esetleges jövőbeni kamatemelésének a valószínűsége, ami svájci frank erősítő hatású lett volna.
Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető elemzője gyorsértékelésében az 1,25-ös euró/frank keresztárfolyamot jelölte meg, ami fölé igen csekély valószínűséggel gyengül a frank.
Hosszú távon szerinte egyetlen nyitott kérdés marad: nem világos ugyanis, hogy a célárfolyamot az SNB egyoldalúan, vagy a Európai Központi Bankkal, esetleg más jegybankok bevonásával, közösen célozták-e meg. Amennyiben egyoldalú a döntés, akkor az SNB súlyos veszteségek árán tudja csak megvédeni a frankot, ám véleménye szerint ez még mindig a jobb megoldás.
A veszteség ugyanis eltörpül amellett a kár mellett, amit az európaritás szintjét vészesen megközelítő erős árfolyam miatta a svájci gazdaság egészének kell most elszenvednie. Ennek megítéléséhez azonban nagyjából egy éves időtáv szükséges – vélte Kondrát Zsolt.