Visszaeső kapcsolt energiatermelés
Az áramot és hőt egyszerre, hatékonyan előállító úgynevezett kapcsolt termelők aránya a német áramtermelésen belül a jelenlegi 12,5 százalékról 2020-ig 25 százalékra nőhet; az iparág jelentős fejlődés előtt áll az Egyesült Államokban és Kínában is - hangsúlyozta a Magyar Kapcsolt Energia Társaság (MKET) tudósítása szerint a szervezet XVI. konferencián Fiona Riddoch, az ilyen termelők európai szakmai szervezetének főigazgatója.
Magyarországon eltérő folyamat körvonalazódik: a mesterségesen alacsonyan tartott hőárak és az alacsony piaci áramár miatt a 2010-es 21 százalékról arányuk mára 13,5 százalékra mérséklődött - hangsúlyozta Rudolf Viktor, az MKET elnöke.
Az optimális évi 7800-8000 óra helyett a kisebb egységek évi 1950, a nagyobb erőművek 3490 órát üzemeltek.
Az MKET elnöke szerint sokat segíthetne, ha mihamarabb átültetnénk a hazai jogrendbe az unió energiahatékonysági irányelvét.
Toldi Ottó, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium főosztályvezető-helyettese szerint ezeknek az egységeknek hosszú távon helyük van a honi energiarendszerben, de a szektornak lehetőleg meg kell állnia a saját lábán a piacon.
A résztvevők hitet tettek a felek közötti párbeszéd mellett.
A közlemény kevéssé hangsúlyozza, de megjegyzendő, hogy az elmúlt évek során csökkent a megújulós termelők támogatása.