Veszteséggel zárt, de nyereséges az OTP csoport
Az éves eredmény 29 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól. A csoport korrigált (a pénzintézeti különadó, a devizahitelek végtörlesztésének hatása, valamint a goodwill leírás nélkül) éves eredménye viszont 161,4 milliárd forint volt, alig kevesebb a 2010-es 162,1 milliárdnál. A bankcsoport negyedik negyedéves 30,2 milliárd forintos korrigált adózott eredménye 29 százalékkal marad el az előző negyedévitől és 6 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál.
Az OTP Csoport megőrizte a válság alatt is folyamatosan stabil működési eredménytermelő képességét, nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedően magas tőkeerejét és biztonságos likviditási pozícióját. Továbbá a külföldi tevékenység - mindenekelőtt az orosz leánybank növekvő eredmény-hozzájárulása - ellensúlyozta a magyar eredmény visszaesését - áll a gyorsjelentésben.
A gyorsjelentés megállapítja: "a lényegesen megnövekedett adóterhelés mellett 2010-hez hasonló korrigált adózott eredmény, javuló fedezettség ellenére csökkenő kockázati költség, stabil marzs, változatlanul kiváló tőkehelyzet és likviditás jellemezte" a bankcsoport tavalyi működését. Az eredményt főként a végtörlesztések miatti 31,6 milliárd forint veszteség rontotta, a többi egyszeri tétel az előző évihez hasonlóan alakult. A horvát, a montenegrói és a szerb leánybankokkal kapcsolatos goodwill leírás hatása 17,1 milliárd, a pénzügyi szervezetek különadója Magyarországon 29 milliárd forint veszteséget okozott az OTP csoportnak.
A végtörlesztést az OTP Core és az OTP Lakáslízing deviza jelzáloghitel adósainak 19,7 százaléka vette igénybe, 217 milliárd forintnyi hitelállományra, ami a 2011. szeptember 30-i árfolyamon vett deviza jelzáloghitel portfólió 19,9 százaléka.
Külföldön jobb eredményeket ért el a csoport. A magyarországi csoporttagok adózott korrigált eredménye 145 milliárd forintról 110 milliárd forintra esett, a külföldieké megháromszorozódott, 17 milliárd forintról 51 milliárd forintra nőtt, döntően a duplázódó orosz eredménynek, illetve a kisebb leánybankok csökkenő együttes veszteségének az eredőjeként.
A hitelportfólió romlása az év egészében 234 milliárd forintos kockázati költségképzést eredményezett; ez 11 százalékkal elmarad a 2010-es szinttől - állapítja meg a gyorsjelentés, amely szerint az árfolyamszűrt problémás hitelképződés a menedzsment várakozásának megfelelően csökkenő tendenciát mutat. A 90 napon túl késedelmes hitelek ("DPD 90+") aránya 2011-ben 13,7 százalékról 16,6 százalékra nőtt, a bővülés az első negyedévben nagyobb, azt követően negyedévente 0,6 százalékpontos volt. A fedezettség pedig 2,3 százalékponttal 76,7 százalékra emelkedett (a magyar deviza jelzáloghitelek végtörlesztése kapcsán képzett céltartalék állomány nélkül).
A csoport mérlegfőösszege éves szinten 4 százalékkal 10 200 milliárd forintra nőtt, negyedéves összehasonlításban 3 százalékkal bővült. Az ügyfélhitelek árfolyamszűrt értéke 2 százalékkal 8 108 milliárd forintra csökkent, a betéteké egy százalékkal 6 399 milliárd forintra nőtt 2011-ben.
A csoport saját tőkéje 2011-ben 8 százalékkal 1 418 milliárd forintra emelkedett. Konszolidált tőkemegfelelési mutatója az év végén 17,2 százalék, az elsődleges tőke (Tier1 ráta) 13,3 százalék volt, mindkettő kissé csökkent.
Az OTP papírok a Budapesti Értéktőzsde A kategóriájában forognak. A papír a csütörtöki kereskedést 3 700 forinton zárta. Az elmúlt 52 hét során a részvény legalacsonyabb árfolyama 2 680 forint, a legmagasabb 6 475 forint volt.