Veszélyes szintre ért a kínai infláció
A KKB - június huszadikai hatállyal - a legnagyobb hazai bankok számára 21,5 százalékos tartalékolási rátát írt elő, hogy ezzel is visszafogja a hitelkihelyezéseket, amelynek a fogyasztáson át az inflációra gyakorolt hatása már veszedelmes mértékeket kezd ölteni.
Az infláció kordában tartása az első számú cél az idén Kínában, még növekedési áldozatok árán is el akarják kerülni, hogy a gazdaság túlfűtötté váljon, buborékok alakuljanak ki az ingatlanpiacon és a tőzsdéken. Az árak emelkedése komoly társadalmi feszültségeket is gerjeszt, amik szociális robbanáshoz, zavargásokhoz vezethetnek, mint ahogy arra a hét eleji, dél-kínai megmozdulások már jelét adták – emlékeztet a Reuters.
A tartalékráta emelése segíthet visszatéríteni rendes medrébe az inflációt - vélekednek helyi elemzők, megemlítve, hogy ezzel lehet, hogy elkerülhető az alapkamat hó végére vagy július elejére várt újabb emelése. Október óta a KKB négy alkalommal élt ezzel a módszerrel, s a nála egy évre elhelyezett betétekre a háromnegyed évvel ezelőtti 3,25 százalék helyett ma 6,31 százalékot kamatot ad.
Eközben a kínai gazdaság a tavalyi 10,3 százalékos növekedési ütemről az idei első negyedévben 9,7 százalékra lassult, de még ez is túl gyors tempónak számít, hosszabb távon vissza kellene még venni a sebességből, hogy tartósan fenntartható pályára tereljék a növekedést.