Vérciki, amit Matolcsy könyveivel csináltak, a neveket pedig kitakarták
Nagy tételben vásároltak fel a Magyar Nemzeti Bank alapítványai olyan könyveket, amelyeknek a kiadását is finanszírozták. A kötetek szerzői ugyancsak kuratóriumi tagok a jegybanki alapítványokban – például maga Matolcsy György.
Összesen 2500 példányt vásárolt a Pallas Athéné Domus Animae Alapítvány (PADA) Matolcsy György jegybankelnök a Heti Válaszban 2002 és 2013 között megjelent írásainak válogatásából.
A publicisztikagyűjtemény iránti fokozott érdeklődés kézenfekvő magyarázata, hogy a jegybanki alapítvány kuratóriumának elnöke maga Matolcsy.
A testület a közzétett jegyzőkönyvek szerint előbb 2014 júliusában rendelt ötszáz példányt 4 millió 170 ezer forintért – vagyis nagyjából 8340 forintért darabonként –, majd szeptemberben újabb kétezer példányt vásárolt nagyjából tízmillió forintért azzal a céllal, hogy a kiadványokat átadja felsőoktatási intézményeknek, továbbá hogy bővítse saját referenciakönyvtárát. Ekkor a darabonkénti ár már csak ötezer forint volt.
Háromszáz példányt rendelt a PADA a Devizahitelezés Nagy Kézikönyve című kötetből 945 ezer forintért. Ez két okból is érdekes: egyrészt, mert a könyv kiadását 7,3 millió forinttal támogatta az alapítvány, másrészt mert annak szerkesztője Lentner Csaba volt MIÉP-es képviselő, aki egy másik jegybanki alapítvány, a PADS kuratóriumi tagja. Nem mellesleg:
Lentner Matolcsy PhD-témavezetője a Nemzeti Közszolgálati Egyetem doktori iskolájában.
Szintén háromszáz példányt vásárolt a PADA a Nemzeti Nagyvizit: I. című kiadványból, amelyet Kásler Miklós szerkesztett. Ennek kiadására – mint a korábbi szerződésekből tudható – 39 millió forintot szavazott meg az alapítvány kuratóriuma. Nem meglepő, hogy Kásler a PADOC nevű MNB-alapítvány kuratóriumi tagja.
|
Fotó: Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
A PADOC pedig 2014 júliusában döntött arról, hogy megvásárol ezer példányt Wiedermann Helga Sakk és Póker című könyvéből, amit a Bálványosi Szabadegyetem hallgatóságának ingyen adtak oda. Wiedermann Matolcsy kabinetfőnöke volt, a könyv pedig a jegybankelnök, korábbi gazdasági miniszter tevékenységének leplezetlen méltatása.
Mindez azokból a felügyelőbizottsági és kuratóriumi jegyzőkönyvekből derül ki, amelyeket péntek délután tettek közzé az MNB alapítványai. És amelyekben nehezen követhető okból
helyenként nem csak a támogatottak, hanem esetenként a döntéshozók nevét is kitakarták.