Az EU és az OECD által javasolt szigorítások révén néhány éven belül nem lehet az unión belül offshore cégek mögé bújni. A Kajmán-szigetek megmarad menedéknek, de a nagykutyák terepe lesz, a kisebbek adózhatnak a trükközés helyett.
Nem sok esélye marad az unión belüli céges trükközésnek: öt éven belül a szabályozás szinte lehetetlenné teszi a közösségen belül az offshore-ügyletek titokban tartását. A nyilvános és átlátható környezet nem kedvez a szürketranzakcióknak. A nyilvánosságnak komoly lökést ad, hogy az Európai Parlament egy központi és lényegében bárki által hozzáférhető adatbázis létrehozásáról döntött a közelmúltban. A tagállamoknak 2017-ig kell saját szabályozásukba illeszteni az új adatbázist, a honlapot és a lekérdezések rendszerét – mondta lapunknak Fajcsák Gábor, az RSM DTM adómenedzsere.
A tanácsadók, ügyvédek ingyen kapnak hozzáférést a rendszerhez, kötelező lesz használniuk. Jól felfogott érdekük lesz kikutatni az általuk ellenjegyzett kontraktusok szereplőinek hátterét és végső haszonhúzóját, hiszen ha kiderül: nem tettek eleget ügyfél-azonosítási kötelezettségüknek, nekik is felelősséget kell vállalniuk. Ami komoly, ha az ügyletek kapcsolatba hozhatók terrorizmussal, pénzmosással vagy épp adócsalással.
Az adatbázishoz elvileg adott díjért mások, például újságírók is hozzáférhetnek, de nekik konkrét ügyet kell megjelölniük, miért kérik az adatokat. Annyi nem elég, hogy az újságíró kíváncsi. Így valószínűleg nem lehet majd megtudni, ki áll a letelepedési államkötvényt koordináló offshore cég mögött, csak ha vélelmezhető az ügyben például az adóelkerülés.