Védnökök a Nabuccóért
A török parlament ipari bizottsága támogatja azt a magyar javaslatot, miszerint a Nabucco-vezeték minél hamarabbi megvalósulása érdekében állítsanak fel nemzetközi védnöki testületet - mondta Kóka János.
Az Országgyűlés Nabucco eseti bizottságának elnöke minderről azt követően beszélt, hogy szerdán megbeszélést folytatott Soner Aksoy-jal, a török parlament ipari, kereskedelmi, energiaügyi bizottságának elnökével, illetve a testület két tagjával.
A nemzetközi védnöki testületben valamennyi érdekelt állam parlamentjének vezető politikusai foglalnának helyet, és a szervezet a projekt mögötti erős politikai támogatást jelenítené meg.
Kóka János elmondta, a megbeszélésen szó volt arról is, hogy miképpen lehet megoldani azokat a problémákat, amelyek ma még gátolják a vezeték megvalósulását.
Úgy vélte, ebből a szempontból az is fontos, hogy az Európai Unióban tagságra törekvő Törökország - az energiaellátás biztonságával összefüggésben - találja meg az egyensúlyt a saját és az unió szempontjai között.
A Nabucco vezeték kiépítésében a Mol mellett az osztrák OMV, a román Transgaz, a török Botas, a bolgár Bulgargaz, valamint a német RWE vesz részt az eddig aláírt megállapodások szerint.
A tervek szerint a Közel-Keletet és Közép-Ázsiát az Európai Unióval Törökországon és Dél-Európán keresztül összekötő Nabucco csővezeték összesen 3.300 kilométer hosszú lesz, a beruházás költsége 7,9 milliárd eurót tesz ki. A vezeték áthalad Magyarországon és kikerüli Ukrajnát.
Az alapforgatókönyv alapján 2011-ben 8 milliárd, 2020-ban pedig 25,5 milliárd köbméter, míg a csúcs-forgatókönyv alapján 2011-ben 13 milliárd, 2020-ban pedig 31 milliárd köbméter földgázszállítási kapacitással fog működni a vezeték.