Varga lebeszélte a forintot

A devizahitelesek megsegítéséhez nem újabb csomagokra, hanem a meglévő eszközök finomhangolására van szükség, a jegybanki devizatartalékból pedig erre nem költ a kormány, amely nem érdekelt a forint gyengítésében sem – mondta Varga Mihály. A nemzetgazdasági miniszter szavaira erősödött a forint.

Nem lesz devizatartalékból adósmentés, a kormány nem szeretné a gyenge forinttal erősíteni az exportot és a belföldi piacokat – üzente a piacoknak Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter bemutatkozó sajtótájékoztatóján. A forint reggel 299,50-en nyitott az euróval szemben, ám délutánra 303,60-as szintig jutott el, ám a miniszteri szavaira látványosan erősödni kezdett, s egészen 301,30 szintig jött vissza.

Varga Mihály belépője

Pedig Varga Mihály csak annyit mondott: már első munkanapján megkezdte az egyeztetéseket a Bankszövetség képviselőivel, részben a devizahitelesek megsegítéséről, másrészt pedig a gazdasági növekedéshez szükséges banki hitelkihelyezések bővítéséről. Mindazonáltal hozzátette, hogy adósmentés ügyben a jelenlegi konstrukciók jobb kihasználására, azok finomhangolására lát lehetőséget, és szerinte nincs szükség új eszközök bevezetésére. Vagyis: nem lesz a devizatartalékból hitelkiváltás.

Azonnali hatást azonban a forint helyzetét firtató kérdésre adott válasza váltott ki – a miniszter ugyanis azt fejtegette, hogy a 2013-as költségvetést 285-ös árfolyamszinttel tervezték, és ugyan az árfolyam-ingadozás természetes piaci folyamat, ám a tartósan gyenge nemzeti valuta esetén a kormánynak meg kell tennie a szükséges lépéseket. Aztán pedig pontosította is, mondván: kis könyvében jó néhány olyan intézkedés van, amellyel a kabinet erősebb árfolyamot tud elérni. Nem mondta, de ilyen a szóbeli intervenció is – márpedig Varga pontosan ezzel a módszerrel élt.

Azt is közölte ugyanis, hogy „a kormánynak nem áll érdekében, hogy a forint árfolyama tartósan gyenge maradjon”. Ez ugyanis mind az állami adósság, mind pedig a lakosság és a vállalatok devizakitettsége szempontjából negatív. Értsd: a kormány nem fogja arra ösztönözni a jegybankot, hogy a növekedés serkentése, az exportkilátások javítása érdekében gyengítse az árfolyamot.

Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető elemzője szerint a miniszter szavait – vérmérséklettől függően – akár szóbeli intervencióként is kezelhette a piac. Az elemző azonban igyekezett hangsúlyozni: ezzel ezért még nem jött rendbe semmi, a forint a nap folyamán jelentős mértékben gyengült, így a lehetséges forgatókönyvek között, amúgy is benne volt egy korrekció. Könnyen lehet: a Varga-sajtótájékoztató utáni fejlemények is ilyenek, s nem többek annál. Meg kell várni, hogy hosszabb távon hogyan alakul az árfolyam, könnyen lehet, a következő napokban semmi sem változik, s a forint ismét gyengülni kezd, ugyanis a jegybanki aggodalmak egyáltalán nem múltak el.

És pontosan ezek azok, amelyek miatt a sajtótájékoztatóig reggel óta tartó forintgyengülés bekövetkezett. A látványos gyengülés mögött döntő részben a jegybank körüli kérdések állnak – mondta a Népszabadságnak Gabler Geregely, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője. Az új jegybankelnök, Matolcsy György pénteken jelentősen csökkentette a két alelnök, Király Júlia és Karvalits Ferenc hatáskörét. A fejleménynek önmagában sem volt jó üzenete, ám egyes piaci szereplők körében olyan vélemény alakult ki, amely szerint mindez arra utal, hogy a Magyar Nemzeti Bank új vezetése akár már márciusban nem konvencionális intézkedéseket készíthet elő, vezethet be. Ez pedig közvetlenül gyengítette a forintot – magyarázta az elemző.

Mint ahogy az alkotmánymódosítással kapcsolatos hétfői parlamenti szavazás sem tesz jót a forint árfolyamának, hiszen a befektetők körében ez is csak növeli a bizonytalanságot. Ehhez párosul egy olyan nemzetközi hangulat, amely nem éppen a legjobb, elég azt megemlíteni, hogy a Fitch Ratings pénteken megvonta Olaszországtól az elsőrendű „A” kategóriás államadós-besorolását. Mindezt a bizonytalan belpolitikai helyzettel indokolta.

Éppen az utóbbi külpiaci helyzet hatására nem meglepő, hogy a régiós devizák, így a lengyel zloty és a cseh korona is gyengült ma, az azonban sajnálatos, hogy a hazai fejlemények, s elsősorban az MNB körüli bizonytalanság miatt a forint mindkettőnél többet vesztett értékéből a délutáni órákig.

Ha a forint árfolyamgrafikonját vesszük alapul, akkor az némi aggodalomra ad okot, hogy 306-os szintig komolyabb ellenállási szint nem nagyon mutatkozik – tette hozzá az előzőekhez. Eddig különösebb nehézségek nélkül eshet a magyar fizetőeszköz jegyzése. Ezt támasztja alá, hogy a forint árfolyama az említett 303,5 szintig lényegében különösebb akadály nélkül jutott el.

Az elemző ugyanakkor rámutatott: nagyon valószínűnek látszik, hogy a kormány különféle módon megpróbálja majd visszaerősíteni a forintot. Ennek eszközei lehetnek például a tegnap délutáni Varga-sajtótájékoztatóhoz hasonló események.

A kabinet intézkedése azért is valószínű, mert választások előtti évben – a Magyarországon szociális szempontból is igen érdekes árfolyamkérdésben – egy nagyobb gyengülést nehezen engedhetne meg. Arról nem is beszélve, hogy az elszálló jegyzés miatt az államadósság szintje is emelkedhet. Ha mégis nagyon eldurvulna a helyzet, akkor immár a jegybank részéről a nyíltpiaci intervenció is forinterősítő eszköz lehet, ezzel azonban nagyon óvatosan kell bánni – jegyezte meg az Equilor szakértője.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.