Van esélye túlélésre a boltoknak?
A tavaly áprilisi benzinárcsúcs, a márciusi zord időjárás és a reálbérek emelkedése is szerepet játszott a kiskereskedelem forgalmának áprilisi meglódulásában – derül ki az immáron végleges adatokból. Sokakat meglepett a Központi Statisztikai Hivatal, amikor áprilisra szóló előzetes becslésében 3,4 százalékos kiskereskedelmi forgalomnövekedésről adott számot. A szektor forgalma 2006 óta szinte folyamatosan csökken (az elmúlt öt év legjobbja 2011 volt, amikor csak stagnált), és a tendencia folytatódása látszott az idén az első negyedévben is.
A KSH most közétett részletes áprilisi adatközlésében megerősítette a 3,4 százalékos növekedésről szóló adatot, és ugyan a naptárhatással kiigazított index esetében lefelé korrigált (3,3 százalékról 3,1 százalékra), ez a lényegen nem változtatott.
A részletes adatokból az derült ki, hogy a forgalom nem vár növekedését három tényező együttes hatása okozhatta. Egyrészt jelentősen ugrott meg az üzemanyagok eladása: 6,5 százalékkal a KSH adatai szerint. Ennek oka a tavalyi bázis: az üzemanyagok ára 2012 áprilisában ért el új rekordot (a benzin átlagára ekkor 451 forint volt), míg az idén a negyedik hónapban ennél jóval olcsóbb (424) forint volt. Ugyan a kutaknál ugyanannyit fordítottak tankolásra, mint tavaly (133 millió forint körüli összeget), ez az árcsökkenés miatt a termék forgalmának növekedését hozta magával.
Emelkedett az élelmiszerboltok forgalma is (3,5 százalékkal), amit viszont már egyértelműen a reálbérek növekedése okoz. Mint az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) kommentárjában felhívta rá a figyelmet: 2013. január-április között az élelmiszerek és élvezeti cikkek az átlagnál jobban drágultak. A szervezetnek úgy tűnik, több pénzüket a vásárlók elsősorban élelmiszerekre fordítják.
Az igazi hasznot a fogyasztók számára a rezsicsökkentés hozza – vélekednek, és leszögezik: a reálbérek 2 százalékkal, a reáljövedelmek (itt már a nyugdíjasok is számítanak) is emelkedhetnek. A szövetség szerint, ha a trafikrendszer indulása nem okoz piaci zavarokat (erre azért van esély), a gyenge évkezdet ellenére akár túl is lépheti a tavalyi szintet a forgalom volumene.