Valami tényleg bűzlik a nyerőgéppiacon

Egyes állami vezetők korrumpálhatósága is állhat a kormány gyors intézkedése mögött, amivel a nyerőgépipart nullázza le. A szakbizottság ülésén konkrétumokról nem volt szó, de nem is tűnt elbagatellizálhatónak az ügy a jelenlévők szerint.

Zárt ülésen hallgatta meg hétfő este a parlament Nemzetbiztonsági Bizottsága a kormány és a szolgálatok képviselőit a nyerőautomaták azonnali betiltását célzó kormányzati javaslat apropóján arról, milyen nemzetbiztonsági kockázata van a mai szabályozásnak és működési gyakorlatnak. Molnár Zsolt, a bizottság szocialista elnöke a zárt ülésről részleteket nem árulhatott ugyan el, de azt elismerte, hogy az elhangzottak alapján van bizonyos nemzetbiztonsági kockázat a mai állapotokban. Szerinte azonban a kormány által előterjesztett megoldási javaslat nem megoldás a felvázolt problémára.

Még javában tartott a bizottság ülése, amikor lapunknak és más orgánumoknak is több szakértő kétségeit hangoztatta azzal kapcsolatban, hogy miféle nemzetbiztonsági kockázatot rejthet magában a szerencsejáték-törvény tavalyi módosításával amúgy is alaposan meggyengített nyerőgépipar. Földi László, a hírszerzés egykori műveleti igazgatója szerint nincs olyan szakmai érv, ami alapján nemzetbiztonsági kockázatról lehetne beszélni. A szerencsejáték-ipar és annak egyes szegmensei bűnügyi kockázatot rejtenek, rejthetnek.

Mások – több, a sajtóban amúgy gyakran nyilatkozó szakértő is kérte nevének elhallgatását a téma kapcsán – azt mondták, gyakorlatilag bármi lehet nemzetbiztonsági kockázat, ami az állam és szervezetei, valamint az önkormányzatok döntéseinek jogellenes befolyásolására alkalmas helyzetet tud teremteni. A játékgépiparral kapcsolatban az adócsalás, a játékosok megtévesztése mellett a korrupcióval szerzett engedélyek gyakorlata merült fel ilyen lehetőségként, amikor is az egyszer már megzsarolt helyi vagy állami vezető máskor és mások által is zsarolhatóvá, befolyásolhatóvá válik.

Bár kormányzati körökben is megfogalmazódtak olyan vélemények, miszerint nem indokolt egyik napról a másikra módosítani a szerencsejáték-törvényt, kormányhoz közeli forrásaink szerint a sietség hátterében épp az áll, hogy az iparág héjáinak ne legyen idejük a nekik már esetleg lekötelezett (a markukban tartott) döntéshozókat megdolgozni.

Szokatlan módon Molnár lapunknak nyilatkozva egyetértett Lázár Jánossal, hogy a témát nem szabad bagatellizálni, s úgy fogalmazott, a téma nem most volt utoljára a testület előtt. Sőt, szerinte többször is napirendre fog kerülni már akár a nem is túl távoli jövőben.

Úgy tudjuk, a szolgálatok konkrét ügyekről, befolyásolási kísérletekről nem számoltak be a képviselőknek, de körülírtak néhány eseménysort, amelyek szerintük közvetlen nemzetbiztonsági kockázatot jelenthetnek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.