Új jegybanktörvénnyel állnak elő

Két héten belül szavazhat a parlament a jegybanktörvény módosításáról, de nem arról, amelyik jelenleg a képviselők előtt van. A kormány ugyanis egy új javaslatot terjeszt hamarosan az Országgyűlés elé, az új törvénykezési gyakorlatnak megfelelően.

Valószínűleg döntést hoz a kormány arról, hogy visszavonják a jegybanktörvény-módosítási javaslatot, és egy újat terjesztenek be – mondta lapunknak Rogán Antal. A Fidesz frakcióvezetője szerint ha ez lesz a forgatókönyv, akkor akár a jövő héten, vagy az azt követő héten szavazhat róla a Ház.

A kérdést azután tettük fel a frakcióvezetőnek, hogy sajtótájékoztatóján kijelentette: a jövőben a zárószavazás előtti módosító indítványok beadása legyen olyan ritka a T. Házban, mint a fehér holló. Ez nem az első alkalom volt az elmúlt napokban, hogy Rogán Antal a törvénykezési gyakorlat megváltoztatását szorgalmazza.

Ezúttal is kifejtette, hogy meggyőződése szerint, ha egy törvényt az utolsó pillanatban kell módosítani, az arra utal, hogy a törvény előkészítésével, az arról folytatott egyeztetéssel valamilyen baj van, az egyeztetést a legutolsó pillanatra hagyták. "Én ezzel nem értek egyet" – mondta a Fidesz frakcióvezetője, aki a képviselőcsoport nevében már államtitkári értekezleten is részt vesz.

Arra is emlékeztetett, hogy az Országgyűlés korábbi, szerinte elavult házszabálya nem tette lehetővé, hogy a parlament gyorsan reagáljon a gazdasági válság vagy a napi változások okozta következményekre, vagy csak rendkívül nehezen, a házszabálytól való eltéréssel volt erre mód, amihez négyötödös szavazattöbbség kellett. – Ehhez képest az országgyűlési törvény már lehetővé teszi, hogy ha kell, a T. Ház tudjon gyors munkát végezni – jelentette ki.

Példaként említette, hogy az Országgyűlés gyorsított eljárásban tárgyal a kormányzati struktúra átalakításáról a Miniszterelnökségen történt változások miatt. "Gyakorlatilag egy hét alatt végig tud menni a parlamenten egy törvénymódosítás elfogadása, normális eljárási rend során".

Rogán Antal ezt követően, lapunk kérdésére – miszerint az elfogadható-e, hogy a jegybanktörvény-módosítás esetén a zárószavazás előtt terjesztenek be érdemi módosító indítványokat – úgy reagált: ez nem lenne helyes.

A Magyar Nemzeti Bankról (MNB) szóló törvény módosítását a kormány nevében Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter nyújtotta be az Országgyűlésnek tíz napja. Eszerint kikerülne a törvényből az a paragrafus, hogy a Magyar Nemzeti Bank megküldi a monetáris tanács napirendjét a kormánynak, és a kormány képviselője szavazati jog nélkül részt vesz a monetáris tanács ülésein.

Szintén kivennék a törvényből azt a bekezdést, amely a monetáris tanács tagjainak súlyos kötelezettségszegés esetén történő felmentését szabályozza, valamint azt, amely a monetáris tanács megszűnéséről rendelkezik az euró magyarországi bevezetése esetén.

Az Európai Központi Bank szerint a Magyar Nemzeti Bankról szóló módosított törvényjavaslat továbbra sem oldja fel az MNB függetlenségével kapcsolatos aggályokat. Az EKB továbbra is aggályosnak tartja, hogy a monetáris tanács tagjainak száma változtatható, és kinevezhető egy harmadik alelnök.

A Nemzetgazdasági Minisztérium az EKB-vélemény megjelenése után az közölte az MTI-vel, hogy a jegybanktörvény további finomításairól ötoldalú egyeztetések folynak. A cél az, hogy a törvény hosszú távra megalapozza egy széles hatáskörrel rendelkező, független jegybank működését.

 A múlt héten azért nem került sor a zárószavazásra, mert Varga Mihály IMF-főtárgyaló tárca nélküli miniszter kérte annak elhalasztását. – Varga Mihály "diplomáciai előcsapást tesz", nyilván egyeztet az IMF-fel, az EU-val és az EKB-val is a lehetséges módosításról, és azt követően teszi le a kormány asztalára a javaslatot – mondta munkatársunknak egy fideszes politikus.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.