A reformbejelentésre elgyengült a forint
Kedden 11 óra után húsz perccel az euró jegyzése 271,20 forintnál járt a devizapiacon, ekkor a svájci frank 210,60 forintnál tartott, a dollár árfolyama pedig 195,80 forint körül mozgott. Ez azt jelenti, hogy a délelőtt során erősödő forint a reformlépések bejelentését követően rövid idő alatt érezhetően veszített az értékéből.
Háromnegyed 12-kor egy euró 271,30 forintba került, egy dollár 196 forintot ért, egy svájci frankért pedig 210,80 forintot kellett adni.
Lejtőn maradt a forint a reformbejelentések után is: fél egykor egy euróért már 272,30 forintot, egy dollárért 196,80 forintot, egy svájci frankért pedig 211,90 forintot kellett adni.
"A keddi reformbejelentések után kibontakozó forintgyengülés több dologgal magyarázható" - mondta az [origo]-nak Kolba Miklós, az ING devizaüzletág-vezetője. Hozzátette: a külföldi befektetők első kommentjei arra utalnak, hogy negatívan ítélik meg a csomagot. "Egyrészt a kedden ismertetett terv bizonytalannak tűnő bevételeket tartalmaz, a kiadáscsökkentés pedig nem elég bátor. A befektetők számára rövid távúnak tűnik a csomag, nem látják benne a hosszú távú költségvetési egyensúly megalapozását" - fogalmazott Kolba.
A szakember szerint a másik fontos tényező természetes piaci reakció. "A reformcsomagot pozitív várakozások előzték meg, a befektetők a bejelentés előtt fokozatosan nyomták le a forint árfolyamát. Az csomag ismertetése után azonban már nincs mire várni, ezért nekiláttak a nyereség realizálásának, ami a forint gyengülését idézte elő" - tette hozzá Kolba.
Reggel fél nyolc után pár perccel még 270,62 forintnál járt az euró jegyzése a devizapiacon. A dollárért ekkor 195,74 forintot kellett fizetni, míg a svájci frank 210,17 forintba került.
Hétfő este röviddel nyolc óra előtt 270,86 forinton állt az euró. A dollár ára 196,29 forintra süllyedt, míg a svájci frank 211,29 forintot ért.
Elemzők szerint a forint árfolyamát az elmúlt napon elsősorban az befolyásolta, hogy nőtt a nemzetközi befektetői kockázatvállalási hajlandóság, miután csillapodtak az észak-afrikai válság által kiváltott befektetői aggodalmak.
Az euró és a térségbeli devizák árfolyamának erősödésével párhuzamosan a forint is erősödött - jórészt a kormány költségvetési strukturális átalakítási tervének keddi bejelentését megelőző, pozitív várakozásoknak köszönhetően.