Töröcskeiék moszkvai gigaüzlete
Egymilliárd euró (jelenlegi árfolyamon 285 milliárd forint) értékű keretszerződést írt alá kedden Moszkvában az Új Piacok Kereskedőház Zrt. az orosz Minnyeftyegazsztroj részvénytársasággal egy észak-kaukázusi energetikai óriásberuházásban való részvételről – tájékoztatta Palásthy György, a moszkvai Magyar Kereskedelmi Képviselet vezetője az MTI-t.
Az Új Piacok Kereskedőházat a Széchenyi Bank alapította, amely Töröcskei István tulajdonában áll. A bankárt, aki jelenleg az Államadósság-Kezelő Központ vezérigazgatója is, a honi közbeszéd a Fidesz Simicska Lajos nevével fémjelzett gazdasági hátországának meghatározó alakjaként tartja számon. E kör magánvállalkozásait a Fidesz-kormány számos ponton segíti.
A magyar küldöttséget Nagy Róza, a Nemzetgazdasági Minisztérium közigazgatási államtitkára vezette. Az Új Piacok Kereskedőház képviseletében Szakács Tibor vezérigazgató, Töröcskei István tulajdonos képviselő érkeztek Moszkvába. A küldöttség tagjai voltak Deák Gábor és Dr. Leyrer Richárd, az Euroimmoenergie Magyarország Kft. tulajdonosai is.
A Minnyeftyegazsztroj a Fekete-tenger északkeleti része és az Azovi-tenger határolta Krasznodar térségében, Abinszkban öt év alatt egy kőolaj-finomítót, egy petrolkémiai üzemet, egy 450 megawattos hőerőművet tervez építeni, a hozzájuk kapcsolódó létesítményekkel együtt.
A Minnyeftyegazsztroj beruházásának tervezett teljes összege 7,4 milliárd euró (több mint 2 ezer milliárd forint) –derül ki a Minnyeftyegazsztroj honlapjáról.
A keretszerződés szerint az orosz cég egymilliárd euró értékben a magyar partnerrel együtt írja ki a pályázatokat a beruházások megvalósítására. Ezekbe elsősorban magyar vállalkozókat, cégeket szeretnének bevonni – mondta Palásthy György.
A moszkvai Magyar Kereskedelmi Képviselet vezetője az MTI-nek hangsúlyozta, hogy az orosz-magyar kapcsolatok történetében nem volt még ekkora értékű projektre példa, amelyet elsősorban az orosz fél finanszíroz.
Az orosz kőolaj- és földgáz-információs ügynökségnek Gennagyij Smalj, a Minnyeftyegazsztroj vezetője – aki az Orosz Kőolaj- és Földgáziparosok Szövetségének elnöke is – elmondta: a keretszerződés aláírása kedvezően hat más projektek megvalósítására is, beleértve a Déli áramlat földgázvezeték magyarországi megépítését.