Százmilliárdos hitelprogramot indít az OTP

Százmilliárd forint keretösszegű hitelpályázatot indít vállalati ügyfelei részére az OTP Bank, a program egyik prioritása az európai uniós pályázati forrásokból tervezett - ezen belül is kiemelten a feldolgozóipari, a mezőgazdasági és az élelmiszeripari - beruházások finanszírozása.

Wolf László vezérigazgató-helyettes szerdán, a hitelprogramot bemutató budapesti sajtótájékoztatón elmondta: a makrogazdasági környezet nem kedvez a növekedésnek, a beruházások az idén a bank várakozásai szerint 2 százalékkal csökkennek. Úgy vélekedett, a növekedés egyik fő akadálya a bizalom hiánya, amelynek visszaállítása kulcskérdés, mert bővítheti a beruházásokat és a hitelezést. Hozzátette, hogy az IMF-megállapodás megkötése javítani fogja a befektetői bizalmat.

Kifejtette: a bankrendszer likviditási oldalról kész a gazdaság finanszírozására, a külföldi források ugyan csökkentek, a hitel/betét mutató azonban javult. A kockázati CDS felár (Credit Default Swap - az államadósság törlesztéskockázatára kínált biztosítási tranzakciók) a vezérigazgató-helyettes szerint az IMF-megállapodás megkötésével automatikusan javulni fog.

A negatívumok között említette, hogy a vállalati szektorban nő a 90 napon túl nem fizetők aránya, s a nettó hitelfelvétel is csökken. A bank arra számít, hogy a vállalati hitelezés 2013-tól indulhat újra bővülésnek.

Wolf László hangsúlyozta, hogy a hitelezés bővítéséhez szükséges tőke és likviditás bőven rendelkezésre áll az OTP Banknál. A százmilliárdos program a bank várakozásai szerint ösztönözni fogja a beruházási tevékenységet. A  programmal a bank szerint 170-200 milliárd forint bruttó értékű beruházást lehet generálni, ehhez az szükséges, hogy az uniós források lehívása minél intenzívebb legyen.

Egy vállalkozás 50 millió forinttól 4 milliárd forintig is pályázhat beruházási hitelre. A projekt legfeljebb 60 százalékát lehet hitelből finanszírozni, a minimális saját erő legalább a projektköltség 20 százaléka. A futamidő maximum 10 év, forgóeszköz finanszírozás esetén pedig 5 év lehet. A vállalatok pályázatukat elektronikusan nyújthatják be, az előminősítést 30 napon belül elvégzik.

Gyuris Dániel vezérigazgató-helyettes elmondta: a hitelprogram kiemelten támogatja az európai uniós forrásokból tervezett feldolgozóipari, mezőgazdasági és élelmiszeripari beruházások megvalósítását. Hangsúlyozta, hogy míg az elmúlt két évben szűkült a hitelezés az agráriumban, az OTP csoport növelte szerepvállalását, hétről tíz százalékra növelte piaci részesedését.

Az agrárium 2011-ben 1,7 százalékkal bővült, az export mellett a GDP növekedésének egyik hajtóereje volt. A beruházások értéke az ágazatban 2011-ben már meghaladta a 2008. évit, és alig marad el a 2009-es csúcstól.

Az agrárium multiplikátor hatása az átlagos beruházásokéhoz képest kétszeres, minden agrárium fejlesztése érdekében tett lépés a gazdaság egészére is serkentőleg hat. A kormányzat és a hitelintézetek közös felelőssége, hogy az agráriumban beruházásban gondolkodók figyelmét felhívják a még rendelkezésre álló szabad uniós forrásokra - hangsúlyozta Gyuris Dániel.

Benedek Fülöp, az agrárdivízió műveleti vezetője elmondta: kérdéses, hogy a vállalkozások elő tudják-e teremteni a beruházáshoz a saját részt, ez függ attól is, hogy milyen gabonatermés lesz, s a második félévben időben megkapják-e a gazdák az uniós támogatáselőleget. A hosszú futamidő és a saját erő figyelembevételével arra számítanak, hogy a benyújtott pályázatok legalább fele támogatható lesz.

Gyuris Dániel az újságírók kérdéseire a tranzakciós illetékkel kapcsolatos fejleményeket nem kommentálta, a közszolgák árfolyamgátra való bejelentkezési határidejének meghosszabbításáról pedig azt mondta, ez költségvetési belügy. Az OTP-nél az időarányosan várthoz képest az ügyfelek mintegy fele jelentkezett be eddig az árfolyamgátra, de növekvő aránnyal számolnak.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.