Súlyos hiba az önteltség és az arrogancia
– Hogy igazi vezető vagyok, úgy tudtam meg, hogy az újságírók elmondták, milyen nagy tekintélyem van a játékosok között – mondta Kemény Dénes az esemény megnyitóján. – Egyre többen mondták, s elkezdtem gondolkodni, vajon miért. Nem harcoltam ezért, csak tisztességgel, legjobb szakmai tudásommal és alázattal dolgoztam. Ha valaki így végzi a munkáját, tekintélyes vezető lehet – mondta. Az is fontos, hogy az ember tudjon a győzelmekből is tanulni. De a legfontosabb a tisztesség.
John Baldoni is ilyen értékeket tart a vezetők legfőbb erényének. A guru, akinek a „Lead with Purpose " (Céltudatos vezetés) című könyvét Amerikában tavaly a legjobb vezetésről szóló könyvnek minősítették, a Coaching Határok Nélkül programsorozat keretében érkezett első ízben Magyarországra. Rendkívül szenvedélyesen érvelt a vezetői erények mellett. Szerinte is ragaszkodni kell a becsületességhez és a tisztességhez.
A jó vezető erőt ad másoknak ahhoz, hogy eredményesek lehessenek. Nem szabad, hogy a beosztottak féljenek tőle. Mert ha a dolgozók nem mehetnek a problémákkal a főnökhöz, akkor a bajok még nagyobbak lesznek. Súlyos hiba az önteltség és az arrogancia. Viszont méltányolni kell, sőt elismerni a kockázatvállalást és akár a hibákat is.
Ezeket az elveket a gyakorlati életből való példákkal erősítette. Felidézte például az egykori amerikai hadügyminiszter, Colin Powell mondását: Ha a csapataid nem jönnek hozzád a problémáikkal, akkor problémáid vannak. Nem kevésbé figyelemre méltó a Ford Műveknél szerzett tapasztalat. Ott az igazgatósági üléseknél tilos volt rossz hírekről beszélni, és nem értették, miért halmozódtak a bajok. A fordulatot egy olyan vezető érkezése hozta meg, aki a valódi képet ismertette meg. A General Electricnél azt büntetik, ha a vezető nem vállal kockázatot.
Az amerikai vezetői kultúrában a hibákat olyan mértékben is elfogadhatónak tartják, mint ami két Mars-expedíció kudarcánál történt: a balsikerek után azt mondták a NASA vezetői a program vezetőiről: ha most elbocsátanánk azokat, akiknek a munkájára 400 millió dollárt költöttünk, az kidobott pénz lenne. Inkább tanuljanak a tévedésekből. A következő expedíció sikeres lett.
Az ideális vezető példájaként Rudy Giulianira emlékeztetett, aki New York polgármestereként a szeptember 11-i tragédia után mindenütt jelen volt, mindenütt érzékeltette az együttérzését, és mindent megtett azért, hogy a város lakóit erősítse.