A hatástanulmány nem szán jelentős szerepet magánbefektetőknek az olimpiai beruházásokban. Ez azt valószínűsíti, hogy ha Budapest elnyeri a rendezési jogot, az állam a közcél érdekében kisajátítja majd a területet. Ezzel pedig Garancsi aligha járna rosszul. A lapunkban korábban bemutatott hatástanulmány a telek északi részére tervezett teniszközpont esetében 7,7 milliárd forint előkészítési és kisajátítási költséggel kalkulál. Ugyanakkor felveti azt is, hogy mivel a terület egy része üzleti célra hasznosítható a játékok után, az állam időlegesen bérbe is veheti a telket.
A tanulmány alapján a Hauszmann Alajos utcától délre lévő terület – ahová a médiaközpontot tervezik – nagyjából egyenlő arányban magán- és önkormányzati tulajdon. A dokumentum ezeknél is kisajátítást javasol. Mindez azért figyelemre méltó, mert a Market az állami Eximbanktól kapott 16,5 milliárd forint hitelt a terület megvásárlásához. – Ha az állam tudja, hogy egy telket meg akar venni, illetve szükség esetén ki akar sajátítani, akkor miért ad pénzt valaki másnak arra, hogy a telket elhappolja előle? – tette fel a kérdést tegnap Pataki Márton, az Együtt fővárosi elnöke, aki szerint elképesztő dilettantizmusról vagy korrupcióról van szó.
Az olimpiai tanulmány részletesen foglalkozik a kisajátítás lehetőségével, annak ellenére, hogy kisajátításokra „csak a központi helyszín közelsége miatt kiemelten fontos Lágymányoson lehet szükség".
|
Orbán Viktor és 'kötélbarátja', Garancsi István Nemzeti Sport/archív |
A sportlétesítmény építése egyébként most is olyan közérdekű célnak minősül, amely jogszerűvé teszi a kisajátítást. Ám a hatástanulmány arra is rávilágít, hogy a kiszolgáló infrastruktúra (utak, aluljárók, parkolók) építésénél a hatályos törvény szerint nem áll fenn a közérdekű cél. Ezért is szükséges lenne a törvény módosítása – olvasható a PricewaterhouseCoopers tanácsadó cég tanulmányában.
Budapest persze még nem nyerte el az olimpiarendezés jogát; döntés csak jövő ősszel várható. A Garancsiék által megszerzett telek ettől függetlenül is értékes, ráadásul a tranzakció időzítése is beszédes a lakásépítés áfájának csökkentése és a családi otthonteremtési kedvezmény miatt. A kormány tízmillió forint támogatást és ugyanennyi kedvezményesen kamatozó hitelt ad azoknak a fiatal házaspároknak, amelyek vállalják, hogy három gyermeket nevelnek fel. Ekkora kedvezmény csak új építésű ingatlanokra kapható, tehát az várható, hogy új beruházások indulnak el.
Garancsi cégének érdeke is a beruházások mielőbbi megkezdése. A kisajátítási ár megállapításakor értéknövelő tényező, ha beruházások indultak el az ingatlanon, hiszen ezek értékét, másrészt az esetlegesen elmaradó hasznot is kompenzálhatja az állam. Ám érdemes leszögezni, hogy a Kopaszi-gátnál egy lakópark a jelenlegi családtámogatási rendszer és hitelkamatok mellett akkor is jó üzlet, ha a területekre nem tart igényt az állam, ha nem rendezünk olimpiát. A pályázatot egyébként február 15-ig kell leadni a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnál, addig komoly változás már nem várható a tervekben.
Mindenesetre ahhoz, hogy Garancsit az ötkarikás beruházások közelében lássuk feltűnni, nem kell szárnyaló fantázia. A miniszterelnök barátjának cége építi a Dagály uszodát, amely a 2017-es vizes világbajnokság helyszíne lesz, egyszersmind otthont adna az olimpiai úszóversenyeknek. A Market volt az FTC-stadion kivitelezője is. Fürjes Balázs, az olimpiai pályázat kormányzati felelőse korábban az építőipari cég vezérigazgató-helyettese volt – igaz, még Garancsi érkezése előtt, akkor, amikor a cég a Wallis-csoport része volt.