Sokkal kevesebb a vendég a szállodákban

Igen rosszul érinti a válság a hazai szállodákat. Az idei első öt hónapban külföldi vendégből 16, míg belföldiből 9 százalékkal volt kevesebb. A szálláshelyek árbevétele 12 százalékkal csökkent.

Az idei első öt hónapban valamivel több mint egymillió külföldi vendég összesen több mint 2,8 millió vendégéjszakát töltött el a magyarországi kereskedelmi szálláshelyeken, a vendégek száma 16, a vendégéjszakáké 14 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest – derül ki a KSH adataiból. Az öt legjelentősebb küldő országból – Ausztria kivételével – kevesebb látogató érkezett, mint tavaly. A legnagyobb visszaesés Nagy-Britannia esetében volt: a vendégéjszakák száma 33 százalékos csökkenést mutatott, miközben egy évvel korábban még növekedést regisztráltak a szállásadók.

Turista a Citadellán. Kevesebben jönnek
Turista a Citadellán. Kevesebben jönnek

Lényegesen kevesebben jöttek az Atlanti-óceán túlpartjáról: az első öt hónap során az amerikai országok vendégforgalma 31 százalékkal esett vissza. Az Egyesült Államokból érkező vendégek – akik jelentős szerepet töltöttek be a külföldivendég-forgalomban – 34 százalékkal kevesebb vendégéjszakát töltöttek el Magyarországon. Volt azonban nyolc olyan ország is, ahonnan többen érkeztek hozzánk: ezek közül legnagyobb mértékben a szlovák állampolgárok által eltöltött vendégéjszakák száma nőtt (34 százalékkal). A külföldivendég-forgalom 86 százalékát realizáló szállodákban minden kategóriában mérséklődött az eltöltött éjszakák száma.

A január-májusi időszak folyamán a kereskedelmi szálláshelyek 1,2 millió belföldi vendéget és 2,6 millió belföldi vendég-éjszakát regisztráltak, a vendégek és a vendégéjszakák száma egyaránt kilenc százalékkal csökkent. A belföldivendég-forgalom 71 százalékát fogadó szállodákban tíz százalékkal esett vissza az éjszakák száma 2008 azonos időszakához viszonyítva. A vendégek körében népszerű – a vendégéjszakák 15 százalékát regisztráló – panziók esetében 15 százalékos mérséklődés következett be.

A különböző utazási célok közül a hivatalos célból, illetve a konferenciára, kongresszusra érkezők együttes aránya 34 százalék volt. A szabadidős céllal történt utazások 13 százalékának elsődleges célja az egészségturizmus volt. Az első öt hónapban a szállodai vendégforgalom 34 százaléka a gyógy- és wellness-szállodákba irányult, a külföldi vendégek 15 százaléka és a belföldi vendégek 29 százaléka vett igénybe ilyen típusú szállodai szolgáltatásokat. A kereskedelmi szálláshelyekre érkező vendégek többsége egyénileg foglalta le szállását, mindössze 28 százalékuk érkezett valamely utazási iroda szervezésében, az elektronikus úton bonyolított szállásfoglalások aránya pedig 30 százalék volt.

A megfigyelt időszakban a szállodák szobakihasználtsága átlagosan 37,8 százalékos volt, ezen belül az 5- és 4 csillagos házak májusban már 50 százalék feletti foglaltságot értek el. Január-májusban a legnagyobb arány a gyógyszállodák esetében figyelhető meg (51,3 százalék), bár kapacitáskihasználtságuk 6 százalékponttal elmaradt a 2008-ban mért szinttől. A Balatonon és Budapesten eltöltött vendégéjszakák száma január-májusban 14, illetve 18 százalékkal volt kevesebb, mint egy évvel korábban. A vendégforgalom visszaesése lényegében valamennyi régiót jellemezte, ez alól a Dél-Dunántúl 4 százalékkal bővülő külföldivendég-forgalma és a Tisza-tó stagnáló belföldi forgalma volt kivétel.

A kereskedelmi szálláshelyek összesen 78 milliárd forint bruttó árbevételt értek el 2009 január-májusában, ezen belül a szállásdíjbevétel 44 milliárd forint volt, az összes bevétel folyó áron 12 százalékkal maradt el az egy évvel korábban mért értéktől. A kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 15 361 forint, az egy kiadható szállodai szobára jutó bruttó árbevétel pedig 5800 forint, míg tavaly 15 307, illetve 6724 forint.

Május végén 2509 kereskedelmi szálláshely volt Magyarországon, ezen belül a 817 szálloda 49 ezer szobával, az 1030 panzió pedig 13 ezer szobával működött. Az egyéb szálláshelyek száma (turistaszálló, ifjúsági szálló, üdülőház és kemping) 662 volt. A szálláshely-szolgáltatást nyújtó – több ágazatban működő – vállalkozások a szálláshelyeken májusban közvetlenül közel 29 ezer főt foglalkoztattak.


A vendéglátóhelyeknek is rosszabbul megy

A kereskedelmi vendéglátóhelyek összesen 166 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, amely folyó áron 8 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakának adatától. A vendéglátóhelyek árbevételének 8 százaléka származott a kereskedelmi szálláshelyen üzemeltetett üzletekből. A szálláshely- és vendéglátó-szolgáltatások január-májusra számított árindexe 5,5 százalékos növekedést jelzett az egy évvel korábbi szinthez képest.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.