miközben a magyar állam 2013–2014-ben az E.ON-tól, illetve a Moltól összesen több mint 300 milliárd forintért megvásárolta az összes hazai föld alatti gáztárolót, most az alacsony gázigények miatt voltaképp nem tudni, mit is kezdjenek ezekkel a kapacitásokkal.
A kiürült gázmezőkből kialakított hatalmas tárolótelepek karbantartása jelentős költségekkel jár, miközben kihasználatlanságuk miatt nem hoznak elegendő bevételt.
Tavaly más volt a helyzet. Nyár elején Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter gyorsított, kiegészítő gázszállításokról kötött különmegállapodást az orosz Gazprommal. Ennek keretében ismereteink szerint mintegy 800 millió köbméter extra gáz érkezett Magyarországra. A számlát az MVM százmilliárd forint állami forrásból állta. Ezen túlmenően a Gazprom mintegy 700 millió köbméter gázt bértároltatott az MVM-nél. Utóbbi mennyiséget a jelek szerint szintén Magyarországon használták fel. Idén nyáron se Seszták, se más nem kilincselt a Gazpromnál pluszgázadagokért, és úgy tudjuk, az oroszok idén bértárolást sem terveznek nálunk.
Kormányközeli forrásunk érvelése szerint a tavalyi 4,3 milliárd köbméterhez képest idén nem töltenek 2,5-3 milliárdnál több gázt a hazai tárolókba.
A gázszállítási csatározásokba is torkolló orosz–ukrán fegyveres konfliktus most nyugvópontra látszik helyezkedni, Oroszország és Ukrajna rendszeresen köt gázszállítási megállapodásokat. A hazai téli lakossági fogyasztás mintegy négymilliárd köbméter, amely hárommilliárdnyi tartalékkal, valamint zavartalan, akár nyugati irányú, behozatal mellett szintén biztosítja a téli tüzelőre valót – szól az érvelés.
A Gas Infrastructure Europe adatai mindazonáltal most is kijózanítóak. A 18 adatot szolgáltató állam – 17 EU-tag és Ukrajna – közül Magyarország ismét a töltöttségi mutató szerinti lista végén kullog 42 százalékkal. Azt a hazai érvelést, miszerint idén kevéssé kell ellátási gondokra számítani, némiképp árnyalja az a tény is, hogy egyes tagállamok a tavalyihoz hasonlóan gyorsítva töltik tárolóikat: például Hollandia, Lengyelország, Csehország és Olaszország immáron 90 százalék körül jár. Seszták Miklós Oláh Lajos kérdésére adott válaszán úgyszintén a töretlen derűlátás tükröződik.
A DK képviselője a tavalyi töltöttséghez mért jelentős elmaradás kapcsán azt tudakolta, miért vett az Orbán-kabinet ennyi gáztárolót, ha azóta is kihasználatlanul konganak. Seszták elismeri, hogy az idei betárolás elmarad a tavalyitól. Ezt azzal indokolja, hogy
már az eddig betárolt mennyiség is képes lenne fedezni az előző tél teljes lakossági fogyasztását.
A csökkenő gázigények kapcsán arra hivatkozik, hogy a készleteket a gázkereskedők a várható kereslet függvényében kötik le. (Igaz, a lakossági ellátóknak a várható forgalom 60 százalékát eleve tárolóba kell helyezniük.) A tárcavezető emlékeztet az időközben üzembe állt magyar–szlovák vezetékre is, ami szintén lehetőséget nyújt más irányú gázbeszerzésre. (Igaz, ezen a csövön eddig lényegében nem jött gáz.)