Sokadjára is nyilvánosak a paksi bővítés adatai

A bíróság – immár némi indulattal – újabb eljárásban mondta ki jogerősen, hogy a Magyar Villamos Művek (MVM) közpénzekkel gazdálkodik, így bizonyos közérdekű – például a paksi bővítés előkészítésére vonatkozó – adatait ki kell adnia. Az MVM a környezetvédők ebbéli kérelmeitől ódzkodik, vállalkozások számára viszont zöldáram-terméket vezet be.

„Már kilencvenkilencezer-kilencszázkilencvenedszerre mondjuk ki, hogy az MVM közfeladatot ellátó szerv” – hangsúlyozta a bírónő azon a tárgyaláson, ahol a Fővárosi Ítélőtábla immár jogerősen kötelezte az állami Magyar Villamos Művek (MVM) Zrt.-t a Paksi Atomerőmű tervezett bővítéséről szóló Lévai-projekt adatainak nyilvánosságra hozatalára – tájékoztat a pert kezdeményező Energiaklub. Az alperesnek 15 napon belül kell a környezetvédő szervezet igénylésében megjelölt adatokat közzétennie.

Egy tervezett atomerőmű-bővítés akkora horderejű folyamat, ami előtt egy sor fontos kérdést tisztázni szükséges – fogalmaz az Energiaklub Szakpolitikai Intézet közleménye. Ilyen például, hogy milyen környezeti, gazdasági, társadalmi hatása lenne két új atomerőművi blokknak. Szintén felmerül, ki és hogyan finanszírozza a legalább 2-3 ezer milliárdos költségűre becsült beruházást, vagy hogy miként alakulnak 10 év múlva az energiafogyasztási igények. Ezek nemcsak hogy a bővítés mikéntjét befolyásolják, hanem a szervezet szerint ezektől függ, elinduljon-e egyáltalán a beruházás vagy sem. Vagyis hogy biztonságos, gazdaságos, indokolt-e egy ilyen gigaprojekt. Ezt hivatott eldönteni a 2009-ben indult Lévai-projekt.

Az Energiaklub szakértői szerint a Lévai-projekt hatalmas költségvetéssel működhet. Ezért úgy vélték, hogy a folyamatnak alapjaitól kezdve nyilvánosnak és átláthatónak kell lennie. Ezért, élve a közérdekű adatok megismerésére vonatkozó törvény adta lehetőséggel, 2011 januárjában az MVM Zrt.-től elkérték a projekt legfontosabb adatait. Az MVM ekkor, arra hivatkozva, hogy a kért adatok döntéselőkészítő anyagnak minősülnek, továbbá üzleti titkot tartalmaznak, megtagadta azok kiadását. Ezért az Energiaklub – a Társaság a Szabadságjogokért Jogsegélyszolgálata segítségével – pert indított.

A Fővárosi Ítélőtábla osztotta az Energiaklub jogi érvelését, és szinte teljes körűen kiadandónak ítélte a kért adatokat. (A projekt idő- és ütemtervét már bizonyos formában közzétett adatnak minősítették, így annak kiadására nem kötelezték az MVM-et). A jogerős ítélet értelmében a projekt tervezett összköltségét, eddigi eredményeit, az annak keretében megkötött szerződések listáját – feltüntetve a tárgyát, összegét és a belefoglalt teljesítési határidőt – kell kiadniuk. Úgyszintén kérték, mely MVM-csoporton kívüli, illetve belüli társaságok, mely MVM-munkavállalók vesznek részt a munkában.

A bíró indulatos megjegyzése talán annak is betudható, hogy ez a sokadik adatkiadási per, amit az utóbbi időkben az MVM vagy leányvállalatai ellen indítottak különböző kárvallott felek. Ezek döntően a kérelmezők javára dőltek el. Ugyanakkor az MVM sem az ítéletek legmélyrehatóbb végrehajtásában, sem a későbbi megkeresések per nélküli teljesítésében nem mutat határozott változást.

Az Energiaklub kérelmére a közelmúltban a Paksi Atomerőmű és az MVM által 2007-ben indított, a bővítést megalapozó Teller-projekt egyes adatait, a projekt összköltségét és szerződéseit a Tolna Megyei Bíróság 2011 áprilisában ítélte kiadandónak. Idén január 18-án a Szekszárdi Városi Bíróság kötelezte a Paksi Atomerőművet a Teller-projekt keretében készült tanulmányok és egyéb eredmények nyilvánosságra hozatalára is. Az Energiaklub számos szerződésmásolatot először sok, későbbi kérelmükre kevesebb kitakarással kapott meg. Ugyanakkor néhány – sejthetően botrányszagú – szerződés kiadását, illetve más anyagok kiadását sem teljesítették.

 

Zöldáram az MVM-től vállalkozásoknak

Környezetbarát, megújuló energiaforrásokból származó villamos energiát kínál kis- és középvállalkozásoknak az MVM Partner – közölte az állami energiakonszern. Az MVM Csoport felelős vállalatként elkötelezett környezetünk megóvása, az energiahatékonyság és a Nemzeti Energiastratégiában meghatározott, a megújuló energiaforrások részarányának növelésére irányuló törekvések mellett – szögezik le. Tagvállalatuk zöldáram-termékeivel is hozzá kíván járulni a magyar villamosenergia-rendszer fenntarthatóságához. Az MVM Partner versenyképes, környezetbarát tarifacsomagokat kínál a hasonlóan felelősen gondolkodó magyar vállalkozások számára.

A társaság a kis- és közepes, valamint az évi 1 gigawattóra feletti fogyasztású nagyvállalatok számára is kínál a szerződő villamosenergia-felhasználásának 25, 50, illetve 100 százalékát fedező, megújuló forrásokból származó villamosenergiát.

Az MVM Partner viseli a fogyasztási ingadozás kockázatát is. Ezen túlmenően vállalja, hogy a mindenkori jogszabályok által előírt, a megújuló energia felhasználását elősegítő kötelező átvételi kötelezettségen túlmenően a tarifákban meghatározott Zöldáram mennyiségét a környezetet kevésbé terhelő környezetbarát, „zöld” (pl. biomassza, megújuló energia) forrásból szerzi be. A társaság erről tanúsítványt állít ki a vállalatok számára.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.