Hatalmas pofon az EU-nak
Leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az eddigi stabilról az Európai Unió lehetséges legjobb, "Aaa" hosszú távú osztályzatának kilátását kedden a Moody's Investors Service, a legnagyobb EU-gazdaságok besorolásaira érvényes, ugyancsak negatív kilátásokra hivatkozva. A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja az európai és amerikai kereskedések zárása után, kedd hajnalban Londonban jelentette be az EU egészére vonatkozó kilátásrontást.
A hitelminősítő kiemelte, hogy az Európai Unió hosszú távú osztályzatára adott negatív kilátást pusztán az is indokolja, hogy az uniós költségvetéshez legnagyobb arányban hozzájáruló tagállamok, melyek maguk is "Aaa" besorolásúak – Németország, Franciaország, Nagy-Britannia és Hollandia – osztályzati kilátásait már korábban rontották, így a mostani döntés lényegében kiszámítható volt. Ez a négy ország együtt ugyanis az EU költségvetési bevételeinek 45 százalékát adja.
(A hitelminősítő júliusban rontotta leminősítés lehetőségére utaló negatívra az addigi stabilról Németország "Aaa" kormánykötvény-osztályzatának kilátását. Akkor az euróövezeti adósságválság "egyre bizonytalanabb" kimenetele és a görög krízis megszűnésének megnövekedett kockázata – azaz Görögország csődbementelének komoly esélye –, valamint az emiatt esetleg keletkező német veszteségek szerepeltek az okok között.)
A négyek kitettsége jelentős az euróválsággal szemben is. A Moody's szerint "ésszerű" azt feltételezni, hogy az EU törlesztésképtelenné válásának ugyanakkora a valószínűsége, mint a legmagasabb besorolású, kulcsfontosságú tagállamok adósságtörlesztési leállásának kockázata. Noha vannak olyan szerkezeti mechanizmusok, amelyek erősítik az EU hitelképességét, ezek nem elég erősek ahhoz, hogy el lehessen választani az unió egészének besorolásait a legerősebb tagországok adósosztályzataitól.
A Fitch Ratings augusztusban megerősítette Németország stabil besorolását, ám utalt arra, hogy az euróválság súlyosbodása esetén veszélybe kerülhet ez az osztályzat.