Minden második magyar cég küzd problémákkal, mikor fel akarja tölteni létszámát, áll egy uniós munkaerő-piaci felmérésben, miközben az EU más tanulmánya szerint Magyarországon csak a hiányszakmákban több mint 13 ezer betöltetlen álláshely van. Ez legalább olyan komoly gátja a növekedésnek, mint strukturális problémák sora.
Egy 2015-ös uniós felmérés szerint Magyarországon a hiányszakmákban több mint 13 ezer betöltetlen állás van. Bár a legnagyobb hírverés az egészségügyi dolgozók elvándorlásáról szól, innen a számok alapján csak 104-en hiányoznak – nem utolsósorban azért, mert több mint 500 dolgozó érkezett hazánkba az unió más államából, s további 55 harmadik országból. Nélkülük a hiányzók száma megközelítené a 700-at, ami az összes szektorban foglalkoztatott arányában meghaladja az 1,2 százalékot.
Kevés már a szakács, de a pincér is Kurucz Árpád / Népszabadság/archív |
Ennél sokkal durvább a helyzet a szolgáltatói szektorban, ahol 4356 állást nem tudnak betölteni, többek között 1300 szakács és több mint 360 pincér találhatna munkát azonnal. Úgy, hogy már eleve több mint kétezer harmadik országból származó szakács állt be a konyhapult mögé. Meglepő a mezőgazdasági szektor adata: mintegy 3200 betöltetlen állásról számol be az Európai Bizottság által készített felmérés, ezen belül majd kétezren hiányoznak a növénytermesztésből, mintegy 1200-an a kertészetekből és majd 300-an az állattenyésztésből. Az már kevésbé meglepő, hogy az infokommunikációs szektorban, a műszaki területeken és a pedagógusok körében is jelentős a betöltetlen állások száma. A teljes létszám kilenc kiemelt területen 13 095 fő, ennyien tudtak volna elhelyezkedni 2014-ben.