Az adózott eredmény ugyanakkor valamennyi cégnél nulla körül állt be. Sőt az ÉDV több mint százmilliós hasznot mutat fel. A második legkedvezőbb, közel százmilliós nyereséget pedig épp a legrosszabb üzemi számokkal küzdő DRV érte el.
Az ellentmondást valamennyi cégnél a „rendkívüli eredmény" magyarázza. Ez rendre nagyjából megfelel a veszteség mértékének.
Ennek okáról hiába érdeklődtünk úgy a DRV-nél, mint a szakmai képviseletét ellátó Magyar Víziközmű Szövetségnél.
Szigetvári Viktor, az Együtt elnöke a furcsa elszámolásoknál olyan számviteli trükkökre gyanakszik, amelyek a rezsicsökkentés, a vezetékadó és a víziközművek iparűzési adófizetés alá rendelése okozta kitermelhetetlen veszteségek elfedésére szolgálnak.
Felhívta a figyelmünket a szintén Fónagy János parlamenti válaszában szereplő „egyéb kapott és igényelt támogatásra". Ez az előzetes tavalyi adatok szerint a DRV-nél 6,4, az ÉRV-nél 4,7, a TRV-nél 4,2, az ÉDV-nél 2,1, a DMRV-nél 1,6 milliárdra rúgott. Az pontosan nem látható, hogy ezek a pénzek hogyan kerültek a víziközművekhez. Szigetvári Viktor ennek okát abban látja, hogy az EU a közvetlen állami támogatást tiltja. Így a közpénzt kreatív módon kell a cégekbe juttatni.
Az ellenzéki politikus szerint 2010 előtt se vetette fel a pénz a hazai víziközműveket, de nagyjából önfenntartóak voltak. Ám az Orbán-kormány intézkedései olyan kitermelhetetlen veszteségeket okoznak, amelyek eredménye nemcsak az efféle milliárdos trükkökben érhető tetten, de mindez lenullázza a fejlesztéseket is.
A működés vagy díjbevételekből, vagy adófizetői pénzekből tartható fenn, így a „rezsicsökkentés hazugságát" el kellene felejteni – fogalmazott. Kérdésünkre, hogy növelné-e a vízdíjat, rászorultsági alapú önkormányzati ártámogatást szorgalmazott, a többieknek viszont meglátása szerint piaci áron kellene adni a vizet. Információik szerint a kormány a hiányt 1500-2000 fős – a dolgozók tíz százalékára rúgó – elbocsátásokkal tervezné „orvosolni". Több víziközmű-szolgáltatónál – például a DRV-nél – már meg is indult a leépítés. Fónagy János válaszában arra helyezte a hangsúlyt, hogy a cégek tavalyi várható eredménye kedvezőbb a terveknél. Ám számaiból az is kiderül, hogy 2014-hez képest szinte valamennyi társaság rontott az üzemi eredményen. Szigetvári Viktor kiemelte: mindemellett az állami víziközművektől több tízmilliós megbízásokat kap a kormány PR-kampányaiból jelentős részt vállaló, Fidesz-közelinek tartott Kuna Tibor vállalkozása.