Tarsoly maga robbantotta ki az őt minden bizonnyal a vádlottak padjára juttató botrányt azzal, hogy tavaly március 9-én az MNB illetékes felügyeleti vezetőjénél bejelentette: „A rendkívüli mértékben megnövekedett kötvényeladási igények miatt a kötvényeket kibocsátó Quaestor Hrurira Kft. öncsődöt jelentett”. Indoklása szerint a nem sokkal korábban kirobbant Buda-Cash-botrány okozta pánik hatására ügyfeleik olyan mennyiségű kötvényt kívántak értékesíteni, amely meghaladja a Quaestor Csoport likvid pénzügyi eszközeit. Másnap az MNB felügyeleti biztost küldött ki a Quaestor Értékpapír Zrt.-hez, és felfüggesztette a cég tevékenységét.
Tarsoly és felesége, valamint a Quaestor-csoport vezetői azonban még közel két hétig szabadlábon védekezhettek, miközben a rendőrség már nyomozott és házkutatásokat is tartott a társaság székhelyén. Csak március 23-án vették őrizetbe Tarsolyt és még két gyanúsítottat, miután kiderült: Tarsoly Csaba, felesége és apja is távozott a Quaestor Pénzügyi Tanácsadó Zrt. éléről. Március 16-án közgyűlést tartottak, és a közgyűlési jegyzőkönyv szerint megszüntették az igazgatóságot, és a tápiósági illetőségű Orgován Bélát nevezték ki vezérigazgatónak.
|
Tarsoly Csaba már vélhetően megvan a csalók közül Koncz György |
Később felvetődött annak a gyanúja, hogy a Quaestor az engedélyezett kötvényprogramban több kötvényt értékesített, mint lehetett volna. Akár a 210 milliárd forintot is elérhette a kibocsátás végösszege. Ebből 60 milliárdot bocsátott ki engedéllyel, és azon felül lényegében fiktív módon további 150 milliárdot.
A Quaestor mintegy 32 ezer ügyfele azonnal megrohanta a cég fiókjait. Kártalanításukról külön törvényt alkotott a parlament. Hiába próbálta azonban ezzel is mérsékelni a kormánytöbbség a botrány következményeit, a brókerbotrány politikai üggyé vált. Különösen azután, hogy kiderült: a Quaestorral és annak tulajdonosával jó kapcsolatokat ápoló Szijjártó Péter minisztériuma az öncsőd bejelentése előtt vette ki ott tartott milliárdjait a Quaestorból.
Tagadták, hogy bennfentes információjuk lett volna a közelgő csődről. Orbán Viktor még a Buda-Cash beborulása után rendelte el, hogy az állami pénzeket ki kell venni az efféle bizonytalan pénzügyi szolgáltatóktól. A gyanú árnyéka azonban még mindig ott lebeg a tárca felett, lévén, hogy a Quaestor saját kifizetési szabályzatát is áthágta, ami nehezen magyarázható azzal, hogy a Külügyi és Külgazdasági Minisztérium mielőbb végre akarta hajtani Orbán Viktor utasítását.