A Népszabadság értesülése szerint a Széchenyi Bank egyik ügyfele – közvetve – Princz Gábor, az egykori Postabank volt első embere. A korábbi bankár egyik érdekeltsége, a Digit Pont Network Kft. olyan szolgáltatást fejleszt, amelynek a segítségével az emberek a Tesco áruházakban tudják befizetni csekkjeiket. A részben uniós források felhasználásával finanszírozott projekthez a Széchenyi Bank biztosított kölcsönt, mégpedig a jegybank növekedési hitelprogramjának keretében.
A Tesco áruházakban jó pár napja új automaták jelentek meg: a kék készülékek képernyőjén futó videó szerint beolvassák az emberek csekkjeit, azokat egy QR kóddá alakítják, s ezzel a vásárlók a Tesco nyitvatartási idejében a pénztáraknál fizethetik ki a csekkeket. Az áruházláncnál megkeresésünkre elmondták, hogy hamarosan indul a szolgáltatás, s arra törekszenek, hogy a közüzemi szolgáltatók, távközlési cégek szerződéses partnerként, minél hamarabb csatlakozzanak a rendszerhez. Azaz, csak a Tescóval szerződött szolgáltatók csekkjeit lehet befizetni, a többivel továbbra is a postára kell menni.
Lapunk a legtöbb céget megkereste ezzel kapcsolatban: a Telekom szerint jelenleg nem elérhető ez a szolgáltatás, rajtuk kívül a Fővárosi Vízművek válaszolt még – ugyancsak „nemmel”. A többi cégtől nem kaptunk választ. Ahhoz, hogy minden csekket elfogadjanak, a Tescónak több száz szolgáltatóval kellene megállapodnia: a társasházaktól az áramszolgáltatókig. Ráadásul 2015-től minden csekken kötelező a QR kód használata, így az automata is értelmetlenné válik.
A rajtuk elhelyezett felirat szerint az automaták az említett Digit Pont Networkhöz tartoznak. A 2012-ben félmillió forinttal alapított cég internetes oldala nem sokat árul el a vállalkozásról: a „szakértőink” menüpont alatt például fekete-fehér családi képek találhatók – ezért inkább a hivatalos iratokból tájékozódtunk. A cég beszámolójának melléklete szerint a Széchenyi Banktól 1,1 milliárd forint hitelt vett fel, s a közelmúltban további 200 milliós kölcsönt kapott a Dél-dunántúli Takarék Banktól. Hogy pontosan mire használták fel a csődbe ment, részben állami Széchenyi Banktól kapott összeget, azt nem tudjuk, a honlapon található telefonszámot ugyanis senki nem vette fel.
A cég budapesti, Sramli utcai székhelyéül szolgáló társasházi lakás az Unioninvest Zrt. cégkivonata szerint Princz Gábor lakcíme. A lakást a Ceginfo.hu adatai szerint több hozzá köthető vállalkozás használja székhelynek, ezek könyvelője is nagyrészt azonos. Köztük a LA-TEK Kft., amelynek a Digit Pont Networköt is vezető Kovács Lajos az ügyvezetője. A LA-TEK tulajdonosa az Ausztriában bejegyzett OVGP Art Investment and Consulting GmbH, az osztrák cégnyilvántartás szerint Princz Gábor egyszemélyes tulajdona.
A Princz-birodalom banki szemszögből aligha tekinthető jó adósnak: az állami Magyar Fejlesztési Bank (MFB) hiteléből épített szentgotthárdi szállodáját tulajdonló West Union Invest Kft.-t az év elején Orbán Viktor miniszterelnök stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetté nyilvánította annak érdekében, hogy Szentgotthárd egyetlen négycsillagos szállodáját ne kelljen bezárni. A West Union Invest szerepel az adóhatóság 180 napon túli, 100 millió forintot meghaladó adótartozással rendelkező adózók listáján, üzletrészét az MFB zálogjoga terheli.