Pénztárgépcsere: félreállították a legnagyobb forgalmazót
A Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (MKEH) váratlanul visszavonta az online pénztárgéppiac legnagyobb szerződésállományával rendelkező szereplője, az Alt Cash Kft. korábban már jogerőre emelkedett forgalmazási engedélyét. Információnk szerint a cég Sam4s NR-270 típusú gépéből eddig 80 ezer leszállítására kötött szerződést a pénztárgépcserére kötelezett kereskedőkkel, jóval többet, mint versenytársai.
Az MKEH-nél megkeresésünkre mindössze elismételték azt, ami tegnap óta a hivatal honlapján is olvasható: "a pénztárgép a 3/2013.(II.15) NGM rendelet szerinti műszaki és informatikai követelményeknek nem felel meg." Az Alt Cashnél sem nyilatkoztak a történtekről, ám úgy hírlik, amúgy sem tudnának mit mondani: bár már ketyeg az a 15 nap, ameddig a döntés ellen fellebbezhetnek, a céget ismerők szerint azonban az Alt Cash Kft. mostanáig nem kapta meg a határozat írásos indoklását.
Az Alt Cash még nyár közepén, az elsők között kapta meg a Sam4s NR-270-es kasszára a típusengedélyt. Miközben versenytársai - a Laurel Kft., a Micra-Metripond Kft., a Montel Informatika Kft., majd a később piacra lépett LA Pénztárgép Kft. - lényegében ugyanazt, a lengyel Novitus cég által gyártott gépet forgalmazta, ugyanazzal az adóügyi ellenőrző egységgel (AE) illetve mobil adatkártyával, addig az Alt Cash egy koreai gyártó kasszájával lépett piacra.
Ugyan a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) többször is módosította az adóhatósággal állandó adatkapcsolatot biztosító pénztárgépek beszerzésére megszabott határidőt, a kereskedők nem igazán csipkedték magukat, hogy szerződést kössenek valamelyik forgalmazóval. Szakmai vélekedések szerint - többek között az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) is többször hangot adott ennek a vélekedésének - azért, mivel a piacon elérhető, zömében Novitus-kasszák ára igen magas, 160-170 ezer forint volt.
Az online-átállás újabb csúszásával fenyegető helyzetben az NGM lépésre szánta el magát, támogatási szerződést kötött az Alt Cash-sel, hogy letörje a többi kasszaforgalmazó árait. A társaság vállalta, hogy a támogatás fejében, november 30-ig tízezer pénztárgépet legfeljebb nettó százezer forintért értékesít, szemben az egyébként 138 ezer forintos árral. Bár időközben a konkurensek árai is 140 ezer forint körüli szintre csökkeentek, a kereskedők így is elkapkodták az Alt Cash kasszáit, a tízezres keret órák alatt elfogyott.
Piaci vélekedések szerint szintén a piaci árak letörését szolgálta volna, hogy szeptember végén - mint utóbb kiderült, feltételesen - több, nem a lengyel Novitus-gépeket forgalmazó cég (ECR Trade Kft., Prior Cash Kft., Szintézis Kft., Japan Cash Kft.) - is zöld jelzést kapott az MKEH-tól. Igaz, ezek a forgalmazók már jókora lépéshátránnyal indultak: a kereskedőknek szeptember végéig kellett beszerezniük egy visszaigazolt megrendelést valamelyik engedélyezett kasszaforgalmazótól. A jogszabályi előírás miatt így új forgalmazó - bármilyen olcsó géppel is rukkolna elő - ezután elvileg már nem tud belépni a piacra. Ugyanakkor a már típusengedéllyel rendelkező cégek még tudnak lavírozni.
Így az Alt Cash is benyújtotta engedélyezésre az MKEH-hoz egy másik pénztárgépét, a Sam4s NR-300 típusút. Mivel ennek a kasszának az engedélyezése még folyamatban volt, a cég a gépcserére kötelezett kereskedőkkel az NR-270-re kötött szerződést azzal, hogy később, ha az NR-300 is megkapja a típus-, illetve forgalmazási engedélyt, a kereskedők, ha akarnak átszerződhetnek az NR-300-as gépre.
Úgy tudjuk, az Alt Cash igencsak "terítette" a piacot, így hamar több tízezres szerződésállományt hozott össze. A cég 80 ezres rendelésállománya a teljes, cserére váró kasszákközel felét jelenti. A pénztárgépre váró kereskedők áfával együtt kasszánként 30 ezer forint előleget fizettek. Az Alt Cash még október 8-án közleményben arról tájékoztatta az MTI-t, hogy megérkezett az első, nyolcezer darabos szállítmánya Magyarországra, és további több ezer gép várható.
Ezt követően hideg zuhanyként érte a piacot, hogy az MKEH október közepén hiánypótlásra hivatkozva felfüggesztette öt, szeptember óta jogerős forgalmazási engedéllyel rendelkező gép forgalmazását, többek között az NR-270-es és a NR-300-as típusokét is. A típusengedélyek ugyan megvannak, de a forgalmazást továbbra sem engedi az MKEH. A hivatal lépésenek sajátossága, hogy eddig arról szó sem volt, hogya típusengedélyeket csak feltételesen adták, miközben kereskedők johiszeműen javában rendeltek ezekből a gépekből.