Néhány ponton átírják a jegybanktörvényt
Ezzel szemben a Matolcsy György nemzetgazdasági miniszternek a lapunkhoz eljuttatott, s Mario Draghi EKB elnöknek címzett levelében kifejezte szándékát arra, hogy EU-konformmá teszi a jegybanktörvényt. Ennek keretében immáron fölöslegesnek ítéli, hogy a jegybank Monetáris Tanácsa előzetesen elküldje üléseinek napirendjét a kormánynak, s hogy a kormány delegáltja szavazati jog nélkül részt vegyen a tanács ülésein.
A hatályon kívül helyezendő passzusok egyike érinti az MNB elnökének és alelnökeinek felmentését. Eszerint kikerül a törvényből az a cikkely, melynek értelmében most a köztársasági elnök az MNB előbb említett vezetőit csak akkor mentheti fel, amennyiben a feladataik ellátásához szükséges feltételeknek nem felelnek meg, illetve súlyos kötelezettségszegést követnek el. A monetáris tanács többi tagjánál ez az Országgyűlés feladata, de a módosítás szerint ők is „felmenthetetlenek” lesznek.
Matolcsyék emellett törvénybe iktatnák, hogy az euró bevezetésével párhuzamosan megszűnik a monetáris tanács. Ennél jóval aktuálisabb az MNB és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének összevonását lehetővé tevő, az új alaptörvény átmeneti rendelkezései között szereplő cikkely hatályon kívül helyezése. Mint ismert, a tervek szerint a két intézmény jelenlegi vezetőit alelnökként foglalkoztatták volna tovább a csúcsintézményben, annak élére új vezetőt neveztek volna ki, így tudták volna Simor András jegybankelnököt ellehetetleníteni.
Matolcsy György levelében felhívja a figyelmet arra, hogy a törvénymódosításokat az uniós jogszabályoknak megfelelően a Magyar Nemzeti Banknak is megküldték véleményezésre. Matolcsy sürgős elbírálást kért Draghitól, tekintettel arra, hogy a jegybanki függetlenségre vonatkozó vitás pontok törvényi rendezése előfeltétele az EU/IMF hiteltárgyalásoknak.