Csak a pénztárgépek árának felét állja a kormány

Ötvenezer forint támogatást ad az állam a pénztárgépek cseréjéhez az arra jogosult vállalkozóknak, azaz a kormány csak a felét fizeti ki a pénztárgépek árának, ám úgy, hogy egy sor középvállalkozást kizár a támogatásból.

A nagyoknak, de még a középméretű vállalkozóknak is zsebből kell állniuk a pénztárcsere teljes költségét - derült ki Varga Mihály csütörtöki sajtótájékoztatóján. Az éves szinten 500 milliónál kisebb forgalmú kereskedelmi cégeknél ötvenezer forintos támogatást ad a kormány a pénztárgépek után, ami annyit jelent, hogy a kicsiknek is igencsak a zsebébe kell nyúlniuk. Becslések szerint ugyanis az eddig közzétett műszaki leírások alapján nagyjából 100 ezer forintba fog kerülni egy új pénztárgép.

Varga Mihály közölte: a kormány a feketegazdaság magyarországi visszaszorítása céljából és annak érdekében, hogy a tisztességes vállalkozások számára nagyobb védettséget teremtsen, korábban már döntött arról, hogy a pénztárgépek cseréjét és azoknak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal online rendszeréhez való összekötését megvalósítja.

Elmondta: az érintett vállalkozók, vállalkozások száma eléri a 180 ezret, ezek részben a társasági adó alá eső és eva szerint adózó vállalkozások, illetve egyéni vállalkozók is vannak.

Varga Mihály hangsúlyozta: a kompenzációt azok a vállalkozások, illetve egyéni vállalkozók kaphatják, amelyeknek az éves árbevétele nem ér el az 500 millió forintot, ezek a vállalkozók egyúttal nem rendelkezhetnek adótartozással, és nem állhatnak csőd- vagy felszámolási eljárás alatt, és nem alkalmazhatnak feketén dolgozókat. A kormány arról is határozott, hogy az adózó vállalkozók esetében csak meghatározott számú pénztárgép cseréjét, maximum 5 pénztárgép bekötését támogatja a kormány.

A támogatás megítélése azonban meglehetősen kacifántos. Mint azt Varga Mihály részletezte: a támogatás igénylése úgy történik, hogy a vállalkozó kitölt egy egyszerű adatlapot, amiben a NAV felé jelzi, hogy a pénztárgépet kell cserélnie, és ehhez kéri az ötvenezer forintos támogatást.

A NAV megvizsgálja az adatlapot, és kiad erről egy igazolást a vállalkozónak, ami egy kódszámot tartalmaz majd. Ezzel az igazolással a vállalkozó felkeresi a pénztárgépet értékesítő céget, és az igazolással vásárolja meg az új gépet, természetesen a gép ára és az igazoláson lévő összeg közötti különbséget kifizeti, és ezután a kereskedőnek kell majd valójában a támogatás folyósításáért a NAV-hoz fordulnia. A NAV megnézi, hogy a kódszámmal volt-e már eladás, és ha nem volt, akkor a NAV kiutalja a kereskedőnek támogatási összeget.

Varga Mihály elmondta: ilyen igényekkel október 31-ig lehet a NAV-hoz fordulni, és november 15-ig lehet majd a támogatási igényeket igénybe venni. A kormány azt szeretné, ha nagyjából a nyár folyamán megtörténne az átállás - tette hozzá.

Varga Mihály szavai arra utalnak, hogy a kormány már régen nem számol a júliusi átállással. Mint ismeretes, korábban, még Matolcsy György idejében előbb áprilisra, majd májusra tolódott az új pénztárgépek üzembe állításának az ideje. Azonban piaci szereplők szerint ez csak vágyálom, leghamarabb őszre lehet a  piac nagy részét ellátni a pénztárgépekkel.Míg a nemrégiben a kormány külön rendeletbe foglalta a májusi átállást, addig a jelek szerint a valóságban a reális, őszi bevezetéssel számol.

Vámos György az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára élesen kritizálta a tervezetet. Szerinte a legkisebb kereskedőknek az 50 ezer forintos kiadás súlyos megterhelést jelent, szerinte indokolt lenne az éves szinten 500 millió forint alatti forgalmú kereskedőknél a teljes összeg megtérítése. Emellett a főtitkár úgy látja: az 500 millió forintos küszöb miatt a kisebb kereskedelmi cégek egy tetemes hányada kikerül a támogatott körből, ami azért nem helyes, mivel ezeknek a kisebb cégeknek is komoly megterhelést jelent az átállást.

 

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.