Orbán Viktor az IMF-ről: biztató tárgyalások
Annak örül – közölte –, hogy az IMF által megemlített lépések egy része már abba az irányba mutat, amit a kormány is szükségesnek lát, így a közszféra átalakítása, ésszerűsítése. A gyorsítás szerintünk komoly kockázatokkal jár, de az iránnyal, hogy kisebb, jobban szervezett államigazgatás, hatékonyabb közigazgatás kell, egyetértünk – árulta el a miniszterelnök.
A tárgyaláson nyilvánvalóvá vált: a pénzügyi szektort illetően különbségek vannak közöttük, már ami a pénzügyi szektor adókkal, járulékokkal való tehelhetőségét illeti. "Ezek az IMF részéről olyan természetűek, amelyek a gazdasági növekedéshez a pénzügyi szektor jövedelmezőségének a helyreállítását a legfontosabbak közt tartják számon" – mondta Orbán Viktor, hozzátéve: "a mi álláspontunk ettől eltér". – A pénzügyi szektorra szükség van, a bankokra szükség van, a nyereségre különösképpen szükség van. De amikor mindenki veszteséget szenved el, az egész gazdaság, akkor indokolatlannak tűnik a számomra, hogy miért éppen a pénzügyi szektor maradjon ki a közteherviselésből. A méltányos teherviselés és a gazdasági ésszerűség összeegyeztetése olyan kérdés, ami az előttünk álló tárgyalás fontos eleme – hangoztatta.
Most, hogy a tárgyalások első szakasza szerdán lezárult, a kormány várja, hogy "a begyűjtött adatok alapján" az IMF és az EU közös tárgyalódelegációja adjon át a részünkre egy helyzetösszesítő dokumentumot, jelöljék meg azokat a pontokat, amelyeken változtatást szeretnének a gazdaságpolitikán, jelöljék meg azokat a feltételeket, amelyek egy IMF-hitelmegállapodás előfeltételeiként értelmezhetőek, és mondja el az IMF a véleményét a 2013-as költségvetés módosítandó pontjairól. "Mi ezeket tanulmányozzuk, és aztán válaszolunk" – közölte Orbán Viktor, aki szerint "biztatónak tűnik a helyzet. Komoly álláspontok, komoly érvek vannak az asztalon. A mi szándékunk, hogy a tárgyalásokat minél hamarabb, sikeresen lezárjuk".
Egy másik kérdés úgy hangzott: van-e a kormánynak B-terve, hogy az MNB-t ne terheljék meg mégsem a tranzakciós adóval, és említene-e olyan pontot a miniszterelnök, amelyet az IMF felvetett, de azt mondta rá, hogy "arról semmiképp sem lehet szó". Orbán Viktor reagálva a kérdésre eleve visszautasította, hogy a tegnapi tárgyaláson elhangzott volna a részéről olyasmi, hogy valamiről semmiképpen sem lehet szó. "Ezt így nem mondtam. Az ember udvarias, és ha tényleg tárgyalni akar, különösen, ha más pénzéről, akkor óvatosan kell bánni az ilyen kijelentésekkel" – válaszolt a kérdésre, megjegyezve: én is tudom, az IMF is tudja, hogy csak olyan megállapodást áll módunkban megkötni, ami jól szolgálja a magyar emberek érdekeit. Ez az általános szempont a tárgyalásokon.
Az EKB-nak a tranzakciós illetékkel kapcsolatos fenntartásaira a miniszterelnök azt mondta: az EKB-nek véleményezési joga van. Az, hogy az EKB a fenntartásait hangoztatja, alkalmat is ad arra, hogy megmutassák, mi a különbség az európai válságkezelés és a magyar válságkezelés között. – Az EU a bankokat védi, mi a munkahelyeket. A munkahelyvédelmi akcióterv megvalósítása kulcskérdés, és az ehhez szükséges százmilliárd megteremtése is. "Mi úgy gondoljuk, hogy a pénzügyi szektornak – ideértve a Magyar Nemzeti Bankot is – képesnek kell lennie arra, hogy előállítsa a magyar költségvetés számára azokat a forrásokat, amelyek a munkahelyvédelmi akcióterv megvalósításához szükségesek. Ez a vita nem zárult le, tanulmányozzuk az EKB érveit, és kellő időben, megfelelő ütemezéssel a sikeres választ meg fogjuk adni" – hangoztatta a miniszterelnök, akinek a szavaiból az derült ki: a kormány nem készül arra, hogy feladja a tranzakciós illetéket (amelyet a parlament még a nyári szünet előtt elfogadott, Áder János köztársasági elnök pedig alá is írta az erről szóló törvényt kedden).
Információink szerint az IMF-delegáció a miniszterelnökkel folytatott konzultáció előtt Rogán Antal Fidesz-frakcióvezetővel is tárgyalt, délelőtt pedig az Országház épületében kormánytagokkal.
Azt Orbán Viktor is megerősítette, hogy a delegáció tagjai elutazásuk előtt, a kora délutáni órákban ismét asztalhoz ültek Varga Mihály tárca nélküli miniszterrel. Nyilván összegezték az eddigieket, és megbeszélték az elkövetkező tárgyalások ütemtervét. Orbán Viktor azt mondta, szeptemberben tér vissza Magyaroszágra az EU és a Nemzetközi Valutaalap közös tárgyalódelegációja. Az általuk a kormány számára előzetesen átadott helyzetösszesítési dokumentumban megfogalmazott felvetésekre szeptemberben a kormány érdemben fog válaszolni.