Orbán feltételeit sorolja IMF-nek és eurózónának

Az előző kormány megállapodása a Valutaalappal a bankok feltőkésítéséről szól. Most elvárható, hogy a pénzintézetek adójukkal segítsék a költségvetést, mondta Orbán Viktor a Kossuth Rádióban.

A 2008-as IMF-hitelfelvétel a bankok megállapodásáról szólt, a bankoknak több mint 600 milliárd forintban gyorssegélyt adtak, mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában. Ennek érdekében Magyarországnak csökkentenie kellett a béreket, a nyugdíjakat, a szociális segélyeket. A 2008-as megállapodás ugyanakkor gyakorlati tapasztalatokkal szolgálhat a most tervezett szerződéshez.

Orbán Viktor érkezik a Kossuth Rádió 180 perc című műsorának stúdiójába
Budapest, 2012. szeptember 28. Orbán Viktor miniszterelnök érkezik a Kossuth Rádió 180 perc című műsorának stúdiójába. MTI Fotó: Máthé Zoltán

Az IMF-tárgyalások során a pénzügyi rendszer stabilitásáról szóló pontok most is arra utalnak, hogy a bankoknak ismét pénzt kellene adni. Orbán Viktor hangsúlyozta, ő ehelyett inkább megadóztatná a bankokat. "A magyar politikának épp az a lényege, hogy (...) a pénzintézeteket és a nagy cégeket is bevonjuk a közteherviselésbe, nem az emberekre tesszük állandóan a válság terhét" – jelentette ki.

Arra a kérdésre, hogy mikor lesz megállapodás, Orbán Viktor nem tudott egyértelmű választ adni, de hozzátette: Magyarország olyan válaszlevelet küldött a Nemzetközi Valutalapnak, amely alapján meg lehet kötni a hitelmegállapodást. A biztonsági megállapodásra Magyarországnak elsősorban az államadósság csökkentése miatt van szüksége, és azért, mert hazánk ezer szállal kötődik a válságban lévő eurózónához. A kormányfő megerősítette: az egyezségnek nem lesz része sem nyugdíj, sem bércsökkentés.

Orbán Viktor szerint "az eurózóna már nem az", mint 2004-ben, Magyarország EU-csatlakozásakor volt, ezért a belépést akkor vállaló országok kormányai jogosan teszik fel a kérdést, hogy "az új eurózónához" is akarnak-e csatlakozni. A miniszterelnök óvintézkedésnek minősítette, hogy az alaptörvényben rögzítették, Magyarország fizetőeszköze a forint.

"Ha bárki be akarna lépni az eurózónába, ahhoz meg kell változtatni az alkotmányt. Ahhoz kétharmados többség kell, egy dologban tehát a magyar emberek biztosak lehetnek: a parlament kétharmados döntése nélkül senki sem csatlakozhat az eurózónához" – jelentette ki a kormányfő arra a felvetésre, hogy Magyarország nyolc évvel ezelőtt szerződésben vállalta a csatlakozást az euróövezethez.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.