Olcsóbb a magyar munkaerő, mint a szlovák
Elkészült az új külgazdasági stratégia munkaanyaga, ami hamarosan a kormány elé kerülhet, a kabinet pedig még tavasszal el is fogadhatja - jelentette ki Kerekes György, a január 1-jével létrejött Nemzeti Külgazdasági Hivatal elnökhelyettese (HITA) a Magyar Logisztikai Egyesület által szervezett konferenciáján. A Napi Gazdaság beszámolója szerint a szakember hozzátette: a stratégia összhangban van az Új Széchenyi Tervvel és a Széll Kálmán Tervvel is.
Az elnökhelyettes szerint a HITA rövid- és középtávú célja, hogy a jelenlegi 18 százalékról 20 százalék fölé tornásszák a kis- és középvállalkozások (kkv) exportrészesedését. Az ITD Hungary korábbi felmérése szerint a kkv-szektor kivitelét elsősorban az exporttal foglalkozó munkatársak hiánya fékezi, a tőkehiány az akadályozó faktorok sorában csak a negyedik-ötödik helyen áll. Ezen a humánerőforrás-, illetve szakértelemhiányon segíthetnek a HITA külpiaci tanácsadói - derült ki Kerekes szavaiból.
A szakember kitért arra is, hogy egy friss kimutatás szerint a visegrádi négyek között immár Magyarországon a legalacsonyabb a bérszínvonal.
Az új stratégia változást hoz a befektetésösztönzés terén, vagyis az állam olyan invesztíciókat szubvencionálna, amelyek valóban tudnának építeni a hazai háttériparra, beszállítókra, továbbá a magyar gazdaság egyéb adottságaira, azaz például logisztikai előnyeire.
A befektetésösztönzési tevékenység mindemellett két nagy szempontot vesz figyelembe, a beruházás munkahelyteremtő képességét, valamint a hozzáadott értéket. A jelentős munkaerőigényű, ezért támogatható körbe tartozhatnak az élelmiszeripari, egyes feldolgozóipari, illetve környezetvédelmi beruházások, míg a nagy hozzáadott érték miatt szubvencionálható ágazatoknak az infokommunikáció, a biotechnológia és a gyógyszergyártás számít. Kerekes hozzátette: a logisztika mindkét követelménynek megfelelhet.