A Mammut Bevásárlóközpontnál elmondták: a kedd és csütörtök közötti időszakban az akcióknak köszönhetően kicsit erősödött a forgalmuk, ám ez csak részben ellensúlyozta a vasárnapi kiesést. Igaz, esetükben a forgalomcsökkenéshez hozzájárulhat a Széll Kálmán tér elhúzódó felújításával együtt járó közlekedési káosz is.
A jelek szerint a fővárosban volt nagyobb a visszaesés.
A Duna Plazát és a Debrecen Plazát is üzemeltető Klepierre-nél elmondták: legfrissebb adataik szerint a Duna Plazánál 64 százalékkal, míg a debreceni háznál csak 34 százalékkal csökkent a vasárnap is betérők száma március közepéhez képest. A kormány intézkedése csak a 200 négyzetméternél nagyobb eladóterű kiskereskedelmi üzleteknek tiltotta meg a vasárnapi üzemet, s ez vonatkozott a plázákra is.
A házakban kialakult az az abszurd helyzet, hogy a nagyobb üzleteknek le kellett húzniuk a rolót, ám a kisebbek, a vendéglátósok és a mozik nyitva maradhattak. A törvény megszavazása után a bevásárlóközpontok számára nyitott kérdés volt, hogy ez utóbbiak miatt megéri-e kinyitni. Hiszen a rezsi attól függetlenül fizetendő, hogy hány üzlet nyit ki.
– A március tizenötödikét követő első két-három vasárnap nyitva tartottunk kísérletképpen – mondta el Gyalay-Korpos Gyula, az öt bevásárlóközpontot, köztük a fővárosi és a szegedi Árkádokat és a Debrecen Fórumot üzemeltető ECE Projektmanagement Kft. ügyvezető igazgatója –, de tekintettel arra, hogy a mi egységeinkben nem működik mozi, és alig vannak 200 négyzetméternél kisebb, családi üzemeltetésű boltok, úgy döntöttünk, hogy nincs értelme nyitva tartani az épületeket.
A legtöbb házban az üzemeltetők és a bérlők közösen döntöttek. Ahol mozi és nagyobb vendéglátóegység is üzemel, ott jellemzően az a döntés született, hogy nyitva tartanak. Balogh Attila, a Lurdy Ház kereskedelmi igazgatója szerint igazából fel sem merült, hogy a nonstop fitnesztermet, mozit, éttermet, játszóházat kínáló házat bezárják. Ám még a sok szolgáltató ellenére is
a korábbi 45-60 százalékára esett a vasárnapi látogatottságuk.
Érdekes mód a legtöbb helyen a bérlők tudomásul vették, hogy az üzemeltetők feje felett a politikusok döntöttek a vasárnapi bezárásról és így a bevételeikről is. Igaz, az intézkedést követően okozott konfliktusokat, hogy az üzemeltetők a kevés számú kis – javarészt vendéglátós – üzletre próbálták terhelni a vasárnapi rezsit, ezért ők végül az ily módon megnövekedett költségeik miatt támogatták a bezárást. Sok helyütt ma is tárgyalnak arról – nem sok eséllyel –, hogy a bérleti díjat arányosan csökkentsék.
A kis üzletek a területet ismerők szerint ezt nem mindig forszírozzák, hiszen az utóbbi fél évben más okok miatt növekedett a forgalmuk, s végső soron a munkabérköltségek is csökkentek valamelyest. A bérleti díjak terén azért sem igazán érte meg csatázni, mert a házak és a bérlők az utóbbi időben sok ilyen meccset vívtak már. Ezek eredménye többnyire az volt, hogy azonos árért némi extra szolgáltatást adtak a bérlőknek.