Nyolcszázalékos jutalékért is kötnek Erzsébet-utalványos szerződést?
Nyolcszázalékos elfogadói jutalékról szóló Erzsébet-utalványos dokumentumot mutatott fel Simon Gábor, a Fogyasztóvédelmi Bizottság elnöke Matolcsy Györgynek a bizottság ülésén, azt tudakolva, hogy az utalványt kibocsátó Nemzeti Üdülési Szolgálat Kft. miért kért ilyen magas elfogadói jutalékot kereskedőktől, különösen, hogy a NÜSZ kft. hatályos általános szerződési feltételeiben is csak 6 százalékos jutalék szerepel.
(Az elfogadói jutalék az a összeg, amit az utalványok elszámolásánál a kibocsátó visszatarthat.)
Korábban lapunk birtokába is jutott olyan dokumentum, amely arra utal, hogy 8 százalékos elfogadói jutalékra kötöttek szerződést. Ez ügyben megkerestük a Erzsébet-utalványos rendszert üzemeltető NÜSZ kft.-t, ám a cég azóta sem válaszolt a felvetéseinkre.
Matolcsy György a bizottsági ülésen azzal hárította el Simon érdeklődését, hogy az Erzsébet-utalvány nem a Nemzetgazdasági Minisztérium, hanem a Navracsics Tibor vezette Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) felügyelete alá tartozik. Matolcsy ugyanakkor megjegyezte: a maga részéről a 6 százalékos jutalékot is soknak tartja.
Tény, hogy ezt a kereskedők zöme is így látja, mivel az élelmiszertermékeken megkereshető haszon jellemzően a termék 1, maximum két százaléka. Kérdéses, hogy a kisebb kereskedőknek miért éri meg az utalványok beváltása, ha a 6 százalékos elfogadói jutalék miatt éppenséggel veszteséges is lehet az utalványos forgalma?
Az Erzsébet-utalványos rendszerben való részvétel azonban a kereskedők zömének azért létkérdés, mivel a becslések szerint 100 milliárdos utalványforgalom mellett az utalvánnyal érkező vásárlók az utalványos fizetés mellett készpénzre is vásárolnak, azaz összességében nő a programban részt vevő kiskereskedőnek a forgalma.
Ugyanakkor kereskedői berkekből származó híresztelések szerint a magas elfogadói jutalék miatt a kiskereskedők egymás között cserélgetik az Erzsébet-utalványokat, azaz egymásnál vásárolják azt le. Ilyenformán végső soron azoknál a cégeknél ugorhat meg a forgalom, amelyek a 6 százaléknál alacsonyabb elfogadói jutalékkal szerződtek.
Piaci pletykák szerint ilyenek a hazai láncok – CBA, Coop, Real, Arzenál –, illetve az egyetlen, a NÜSZ-szel szerződést kötött multinacionális áruházlánc, a Tesco is. A NÜSZ vezetője korábban lapunk kérdésére leszögezte: valóban vannak olyan cégek, amelyek a 6 százaléknál kisebb elfogadói jutalékot fizetnek, ám ezt a cég vezetője azzal magyarázta, hogy ezek a cégek átvállalják az utalványok begyűjtésének, kezelésének a logisztikai tevékenységét, ami máskülönben a NÜSZ feladata lenne.
A 2012 előtt jellemzően francia cégek által lebonyolított, mára egyszereplőssé tett kedvezményesen adózó utalványos piacot ma 100 milliárd forintra becsülik.