A félkarú rablók fele eltűnt a piacról
Az összesen 24500 pénznyerő automata engedélyének 53 százalékát, míg a játéktermi helyek 47 százalékának működési engedélyét adták vissza tulajdonosaik november 1-ig – mondta Molnár Krisztián, a NAV Szerencsejáték Felügyeleti Főosztályának vezetője a fortunaweb.hu oldal által szervezett beszélgetésen. (A nyerőgépek esetében a havi 100 ezer forintos automatánkénti adót 500 ezer forintra emelte a kormány, amely döntés november elejétől vált hatályossá.)
A lemorzsolódási folyamat vége valahol február közepén, végén érhet véget – tette hozzá Schreiber István, a Magyar Szerencsejáték Szövetség elnöke.
Arra az időre az engedélyek 80 százalékát adhatják vissza, ami azt eredményezi, hogy a költségvetés számára a játékadó-bevétel – az ötszörös emelés ellenére – a tavalyi szinten marad.
Az összesített, havonkénti mintegy 2,3 százalékos játékadó-befizetés mellett, a működtetés miatt további hasonló nagyságú összeg folyt be, a nagyobb gond az, hogy ezen a soron lényeges visszaesést lesz kénytelen elkönyvelni a költségvetés, hiszen kevesebb géphez kevesebb kiszolgáló személyzetre lesz szükség – tette hozzá Schreiber István. A mostani fejlemények mellett arra lehet számítani, hogy a működtető cégek és a gépek 15-20 százaléka maradhat meg. (Az elmúlt évben az ágazat mintegy 36 milliárd forint játékadót fizetett be.)
Ezzel együtt 2012 vége után ezek már nem ugyanezek, a mostanival megegyező gépek lesznek, hiszen a jövő év vége után már csak szerveralapú, azaz a NAV-ellenőrzést on-line módon lehetővé tevő automaták működhetnek. Ez kedvező fejlemény a játékosok számára, a vállalkozásokat azonban újra kell építeni az új elvárások mentén. Ez további költségeket jelent a megmaradt működtetők számára – jegyezte meg.
Molnár Krisztián kifejtette egyébként: a szerencsejátékok esetében a jogalkotónak nem elsődleges feladata az, hogy minél nagyobb bevételre tegyen szert az állam. A szerencsejátékok során óhatatlanul szociális-társadalmi problémák alakulhatnak ki, és a jogi szabályozás során ezekre is figyelemmel kell lenni.
A szerencsejáték-ágazat új eleme lesz jövőre, hogy a nagy, nemzetközi szolgáltatók működését is szeretnék legalizálni, azaz adófizetésre kötelezni.
Kérdésünkre, hogy hány ilyen cég jelezte adófizetési, legális működési szándékát, úgy válaszolt: jelenleg ezek a szereplők is a törvény végrehajtási rendeletére várnak. Így felvetésünkre nem adott pontos választ.
Annyit azonban megjegyzett: a szervezők, szolgáltatók nyitottak, volt már írásbeli érdeklődés is, ám végrehajtási rendelet nélkül komoly cégek nem tesznek lépéseket. Hozzátette egyébként, hogy a magyar on-line piac nagy részét 15-20 cég fedi le.