Növekedésnek indult a GDP itthon és Európában is

Gyorsbecslés alapján 0,1%-kal, a naptári hatás kiszűrésével 0,2%-kal növekedett az első negyedévben Magyarország bruttó hazai terméke az előző év azonos időszakához viszonyítva. Ez megegyezik a német, és a francia GDP alakulásával, a csehekénél viszont rosszabb. Kiugróan jó eredményt produkáltak a szlovákok 4,6 százalékos növekedéssel, míg a román negyedéves GDP csökkent.

A magyar GDP-növekedés meglepetésként hat, mert korábban az elemzők 0-3 százalék közötti visszaesést jósoltak. Ugyanakkor mint kiderült, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez viszonyítva 0,9%-kal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) Magyarországon. A becslés korlátozott információs bázisra épül, így a végleges adatok a gyorsbecslésben közöltektől eltérhetnek - derül ki a KSH és az Ecostat közös gyorsbecsléséből.

A közlemény szerint a szezonálisan és naptárhatással is korrigált adatok alapján 0,8 százalékkal maradt el az első negyedévi GDP a tavalyi első negyedévitől.  A GDP 2008 negyedik negyedéve óta minden negyedévben csökkent, mind a nyers, mind a naptárhatással korrigált adatok szerint.

Csehország bruttó hazai terméke  1,2 százalékkal volt nagyobb az első negyedévben, mint egy évvel korábban a cseh statisztikai hivatal szerdán megjelent első becslése szerint. A cseheknél ez volt az első negyedévi növekedés éves összehasonlításban 2008 vége óta.

Az elemzők 1,5 százalékos növekedést vártak a tavalyi utolsó negyedévi, 3,1 százalékos éves összehasonlítású visszaesés után. Negyedéves összehasonlításban a növekedés 0,2 százalékosra lassult a tavalyi utolsó negyedévi, 0,7 százalékos ütemről. Tavaly 4,1 százalékkal csökkent a cseh GDP.

Franciaország bruttó hazai terméke (GDP) 0,1 százalékkal nőtt az első negyedévben a tavalyi utolsó negyedévhez képest a francia statisztikai hivatal szerdán megjelent előzetes becslése szerint.

Az elemzők 0,3 százalékos növekedésre számítottak, miután a tavalyi utolsó negyedévben 0,5 százalékkal bővült a francia gazdaság az előző negyedévhez viszonyítva. A tavalyi utolsó negyedévi adatot a korábbi becslésben szerepelt 0,6 százalékról rontották szerdán.

Az első negyedévi GDP 0,7 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit a tavalyi utolsó negyedévi, 0,3 százalékos éves összehasonlítású visszaesés után. Tavaly átlagosan 2,5 százalékkal csökkent a francia GDP, ez a szerdai módosítás is rosszabb a korábban becsült, 2,2 százalékos visszaesésnél.

Németország hazai összterméke (GDP) 0,2 százalékkal nőtt az első negyedévben a tavalyi utolsó negyedhez képest, a szövetségi statisztikai hivatal szerdán megjelent első becslése szerint.

Az elemzők változatlan szintre számítottak, miután a tavalyi utolsó negyedévben is stagnálni látszott a német gazdaság az előző negyedhez viszonyítva a hivatal korábbi becslése szerint. A tavalyi utolsó negyedévi adatot azonban 0,2 százalékos növekedésre javították most szerdán.

Az első negyedévi GDP 1,6 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit a szerdai első becslés szerint. Éves összehasonlításban az elemzők átlagosan 1,2 százalékos növekedést jósoltak a tavalyi utolsó negyedévi, 2,2 százalékos visszaesés után. Ez is javított adat: a hivatal korábban 2,4 százalékos éves visszaesést becsült a tavalyi utolsó negyedről.

Tavaly átlagosan 4,9 százalékkal csökkent a német GDP, ezt az adatot a korábban ismert mínusz 5 százalékról javították szerdán.

Szlovákia bruttó hazai terméke 4,6 százalékkal volt nagyobb az első negyedévben, mint egy évvel korábban a szlovák statisztikai hivatal szerdán megjelent első becslése szerint. Ez volt az első éves összehasonlítású növekedés 2008 utolsó negyedéve óta.

A tavalyi utolsó negyedévhez képest 0,8 százalékkal bővült a szlovák gazdaság. Az elemzők 0,3 százalékos negyedéves összehasonlítású és 4,5 százalékos éves bázisú növekedést vártak az első negyedévre.

Tavaly az utolsó negyedévben 2,6 százalékkal, egész évben átlagosan 4,7 százalékkal volt kisebb a szlovák GDP, mint egy évvel korábban.

Mindeközben Románia bruttó hazai terméke (GDP) 2,6 százalékkal volt nagyobb az első negyedévben, mint egy évvel korábban, de a tavalyi utolsó negyedévhez képest 0,3 százalékkal csökkent a román statisztikai hivatal szerdán megjelent becslése szerint.

Az eredmény mindazonáltal jobb a 0,4 százalékos negyedéves és 2,8 százalékos éves bázisú visszaesést jósló elemzői várakozásoknál. Tavaly az utolsó negyedévben 6,5 százalékkal, egész évben átlagosan 7,1 százalékkal volt kisebb a román GDP, mint egy évvel korábban.

 

 

 

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.