Nem várható turisztikai cunami
Mint minden év november közepén, most is Londonban, a World Travel Market (WTM) mammut vásáron gyűlt össze a világ turisztikai szakembereinek színe-java. A 2012-es londoni olimpián is kulcsszerepet játszó ExCel központban több mint kétszáz ország és régió 5500 kiállítója, irodák, szakmai szervezetek, intézmények jelentek meg.
A négynapos WTM mindig kiváló alkalom arra, hogy a szakma megismerje az új utazási trendeket, felmérje a piacokat, kapcsolatokat teremtsen és konkrét üzleteket is kössön a következő évre. A világméretű pénzügyi válság közepette különös érdeklődés kísérte a rendezvényt, a pult mindkét oldalán állók kiváncsiak voltak, hogyan értékelik a hozzáértők a kilátásokat?
A legfőbb orákulum, az ENSZ Turisztikai Világszervezetének (UNWTO) a WTM-re időzített jelentése nem sok vigaszt nyújtott az idegenforgalomból élő vállalatoknak. Mint kiderült, az elmúlt három évben rendszeresen 7 százalékkal emelkedett a nemzetközi turisztikai érkezések száma, de ez 2008-ra körülbelül 2 százalékra fog csökkenni. Különösen a nagy távolságú utazásokat sújtja a krízis: a munkanélküliség növekvő veszélye és a magasabb repülési tarifák egyaránt elvették az emberek kedvét, hogy költséges üdülésekbe invesztáljanak. „Legalábbis rövid és közép távon a gazdasági visszaesés, a jelenlegi bizonytalanságok, a rendkívüli piaci volatilitás és a fogyasztói-üzleti bizalom együttes megrendülése nem hagyja érintetlenül a turisztikai szolgáltatások iránti igényeket”.
Bár a brit utazási irodák irigylésre méltó magabiztossággal állítják, hogy a nyári külföldi vakáció az egyik utolsó dolog, amiről a szigetország polgárai lemondanának, a UNWTO számításai szerint 2009-re még szerényebb idegenforgalmi tevékenység várható. Az utazók valószínűleg közelebbi desztinációkat választanak, lerövidítik tartózkodásukat és korábbi szokásaikhoz képest kevésbé mélyen nyúlnak a zsebükbe. A világszervezet rövidesen visszavonuló főtitkára, Francesco Frangialli a baljós hangulatot enyhítve hangoztatta: nem kell turisztikai cunamira számítani és nem szabad pánikolni. Optimizmusra adhat okot a feltörekvő országokban tapasztalt kereslet megugrása. Már 2007-ben is 40 millió kínai kerekedett fel, és számuk 2008-2009-ben tovább fog növekedni.
A WTM magyar standja is benépesült. Mint Kardos Endrétől, a Magyar Turizmus Zrt londoni képviseletének nemrégiben kinevezett új vezetőjétől megtudtuk, 29 utazási iroda, szálloda, autókölcsönző és programajánló, - pl. kerékpártúra és madárfigyelés szervezők, a MűPa munkatársa – állják az érdeklődők rohamát. Az igazgatót meglepetésként érte, hogy brit partnereik olyan meghökkentő igényekkel állnak elő, mint hogy hol lehet Trabantot vezetni Magyarországon?
A magyar idegenforgalom jövőre a kultúrturizmusra fókuszol. A brit vendégeket várhatóan különösen vonzza majd az épített örökség, (pl. a szecessziós műemlékek), a művészeti fesztiválok és a nosztalgia közlekedés (villamos, gőzmozdony, stb.) Azt már a WTM-re Londonba érkezett Gyenesei István, a turizmusért is felelős önkormányzati miniszter mondta el egy brit üzletfelek számára szervezett rendezvényen, hogy a két ország közötti forgalom idén kiemelkedő statisztikai adatokat produkált. A vendégéjszakák számát tekintve 8 százalékos, valamennyi vendégforgalmi kategóriát figyelembe véve 10 százaléknál nagyobb növekedés tapasztalható. Ebben kiemelkedő szerepet játszanak a fapados repülőjáratok. Hosszú évek trendjét megtörve Budapest első számú külföldi vendégei ma már a britek, megelőzve a német utazókat.