Nem képes megkapaszkodni a forint

A feszült piaci hangulat a devizapiacokon is érezhető: a 200-as forintárfolyamot is átlépte a svájci frank, az euró pedig 280 és 276 forintos sávban ingázott egyet.

Kezdhetnek aggódni a devizahitelesek: a délelőtti 194 forint körüli szintről kora délután elrugaszkodott a svájci fizetőeszköz, és délután négy óra körül egészen 200,14 forintig erősödött. Ezután szinte azonnal korrigált és fél órával később már 197,60 forintnál járt a kurzus, ám ötre a forint-svájci frank árfolyam visszagyengült 200-ra.

Kereskedők megfigyelése szerint a svájci jegybank, az SNB a nap folyamán korábban felhagyott a frank erősödésének akadályozását szolgáló hetek óta folytatott gyakorlatával, az euró pedig egy kissé erősödni kezdett a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizapiacokon, miután 1,2691 dolláros árfolyamon 14 havi mélypontot érintett.

Az euró a reggeli 280,89 forintos szintről a délelőtt folyamán gyengült egészen 276 forintra, majd déltől megfordult a trend és kora délutánra újra 280 forint körül járt a kurzus, délután ötre pedig átlépte a 281-et.

A dollárt öt körül nagy, két százalékos napközbeni kilengések után 221 forint körül jegyezték 1,2722 dolláros euróárfolyam mellett. Szerdán délután a dollárt 216,84 forinton, az eurót 1,2863 forinton jegyezték.

Csütörtökön egy kissé elvonták az értékpapírpiaci befektetők figyelmét a görög válságról és az euróövezet egyes országait fenyegető szuverénadós-besorolási fertőzés veszélyéről a vállalati eredménybeszámolói szezonban nyilvánosságra kerülő, a várakozásokat rendre felülmúló eredmények.

Fertőzésveszély

A görög bankok sorozatos leminősítése mutatja, hogy az egyes bankrendszerek sebezhetők az országaik szuverén adósságkockázata jelentette járvány által, és ez máris több nyugat-európai országban érzékelhető. Közép-Kelet-Európában ugyanakkor "nem érett meg a helyzet" a görög járvány teljes körű átterjedésére, mivel a térség makromutatói sokkal jobbak a sebezhető eurótagállamokéinál - áll vezető londoni hitelminősítő és befektetési házak csütörtöki helyzetértékeléseiben.

A Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő 11 oldalas csütörtöki londoni elemzésében Portugáliát, Spanyolországot, Olaszországot, Írországot és Nagy-Britanniát nevezte meg azon országok között, amelyek bankrendszereire a szuverén hitelkockázatból eredő potenciális járvány átterjedhet.

A Morgan Stanley befektetési bankcsoport londoni elemzőinek csütörtöki értékelése szerint Közép- és Kelet-Európa EU-tagállamai - Magyarország, Csehország, Lengyelország, Románia és Bulgária - széleskörű makro-összehasonlításban sokkal jobb állapotúak, mint a járvány veszélyeztette euróövezeti tagok, és - "feltéve, hogy a tőkepiacok működőképesek maradnak" - várhatóan jobban fog teljesíteni a mostani volatilis helyzetben, mint Görögország, Olaszország, Portugália és Spanyolország .

A ház összehasonlító elemzése kiemeli, hogy a hazai össztermékhez mért államadósság-ráta "még Magyarországon is" sokkal kisebb, mint Görögországban vagy Olaszországban, jóllehet a magyar adósságmutató közelít a 80 százalékhoz. Magyarország elsődleges államháztartási egyenlege ráadásul meredek kiigazításon ment át az elmúlt években, és jelenleg hozzávetőleg zéró az így számolt hiány. 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.