Nem kell kamatot emelni a 3,7 százalékos infláció miatt
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) mai közlése szerint a fogyasztói árak augusztusban 0,6 százalékkal csökkentek az egy hónappal korábbihoz képest, és 3,7 százalékkal haladták meg az egy évvel azelőtti szintet, szemben az elemzők 4,0 százalékos várakozásával.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője hangsúlyozta: nem látszik olyan árnyomás a gazdaságban, mint arra korábban számítottak. Az élelmiszerek ára ugyan kevésbé csökkent augusztusban, mint egy éve, de az adat így is kellemes meglepetés, hiszen elemzők az élelmiszerek árának megugrására számítottak.
Ugyancsak kedvező hatással volt az inflációra, hogy a gyenge kereslet miatt a forint gyengülése sem tükröződik az árakban.A szolgáltatásokban mért áremelkedés az üdülési szezonnal függ össze - tette hozzá. Suppan Gergely szerint az augusztusi adatok alapján inflációs szempontból nincs indoka egy kamatemelésnek.
Hasonlóan vélekedett Török Bálint, a Buda-Cash Brókerház elemzője is, aki a kedvező hatások közé sorolta, hogy a júliusban már kieső áfaemelés-hatás vélhetően augusztusra is átcsúszott, ebben a hónapban is javította az inflációs adatot. Az elemző szerint az élelmiszerek drágulása éves összehasonlításban továbbra is megmarad, és az sem zárható ki, hogy a forint gyengülés a további hónapokban már meglátszik az inflációs adatokban is. Hozzátette, hogy az MNB által figyelt maginfláció is nőtt kissé az előző hónaphoz képest, de úgy vélte, hogy ez még mindig olyan alacsony, amely nem okozhat inflációs aggodalmakat.
Inflációs jelentésében előrejelzettnél kedvezőbb folyamatokat vár a monetáris tanács is. Legutóbbi, kamatdöntő üléséről kiadott jegyzőkönyv szerint - ahol ketten 25 bázispontos emelésre, egy tag csökkentésre és négyen a kamat szinten tartására szavaztak - a tagok úgy vélekedtek, hogy a dezinflációs folyamat ugyan megtörhet, de a többség szerint az inflációs pálya kedvezőbben alakulhat annál, mint amit a jegybanki szakértői stáb az inflációs jelentés alappályájában felvázolt és az infláció megközelítheti a 3 százalékos inflációs célt.
Mások ugyanakkor úgy érveltek, hogy az inflációs jelentésben felvázolt magasabb infláció önmagában monetáris szigorítást indokol. Az árfolyam leértékelődése, és az importált nyersanyagok árainak emelkedése miatt pedig némileg erősödhetett az inflációs nyomás.
A vártnál jóval alacsonyabb augusztusi infláció nyomán enyhült a magyarországi jegybanki kamatemelés kockázata - vélekedtek a drágulási adat közzététele után londoni felzárkózó piaci elemzők.
Az MTI által az adatismertetés előtt kérdezett nagy londoni befektetési és gazdaságelemző cégek szakértői 3,9-4,2 százalék közötti prognózisokat adtak a teljes kosárra kiszámolt tizenkét havi augusztusi inflációra; az előrejelzési átlag 3,98 százalék volt.
Az inflációs adatsor pénteki közzététele után a Barclays Capital befektetési csoport európai felzárkózó piaci elemzői úgy vélték: az augusztusi inflációs jelentés és a legutóbbi monetáris tanácsi nyilatkozatok alapján az MNB "talán kissé túl héja" az inflációs kilátások megítélésében.
A JP Morgan bankcsoport londoni elemzői az eddigi 4,7 százalékról 4,4 százalékra módosították az idei év végére adott, éves összevetésű inflációs előrejelzésüket a pénteki adatok nyomán. A cég szakértői úgy vélik: az MNB várhatóan "enyhén héja" hangvételt tart fenn, amíg a forint a jelenleginél erősebb szinten nem stabilizálódik, de a közeli kamatemelés kockázata az augusztusi infláció - és a kormány piaci kommunikációjában látszó fordulat - hatására enyhült.
A TD Securities értékelése szerint a magyar gazdaság alapmutatói még akár kamatcsökkentést is indokolnának, de a cég belátható időn belül változatlan MNB-kamatra számít.