Izgalmas unalom a Mol-közgyűlésen

Nincs jelen a Mol közgyűlésén az olajcég új 21 százalékos tulajdonosa, az orosz Szurgutnyeftyegaz. Kizáratását az orosz olajvállalat nem érti. A megjelent tulajdonosok minden indítványt elfogadnak, így a "lopakodó felvásárlók" elleni alapszabály-módosítást, valamint az osztalékfizetés elmaradását.

Habár egyetlen szó sem esett a Mol közgyűlésén a cég új 21 százalékát tulajdonló orosz Szurgutnyeftyegazról, a folyosókon szinte csak erről esik szó. A Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató vezényelte gyűlés kifejezetten unalmas mederben csordogál: a megjelent 44 százaléknyi tulajdonos az igazgatóság minden indítványát megszavazza. Ez arra utal, hogy a Szurgutnyeftyegaz az előzetes híreknek megfelelően valóban nem juthatott be a közgyűlésre.

A tulajdonosok többek között elfogadták, hogy a 140 milliárdos csoportszintű eredményből idén nem kapnak semmit, és Csányi Sándor elnökhelyettest - az OTP Bank elnök-vezérigazgatóját - 2014-ig újra beválasztották az igazgatóságba. Mosonyi György vezérigazgató beszámolója szerint a Mol növekvő olajárakra számítva bizakodó.

A Szurgutnyeftyegaz ma egész oldalas fizetett hirdetésben vázolta a közgyűléssel kapcsolatos véleményét. Eszerint nem tudja, mi okból nem engedték be a közgyűlésre. Korábbi hazai hírek szerint a regisztráció április 9-n zárult. Ekkor a Szurgutnyeftyegaz be is adta a Magyar Energia Hivatalhoz a regisztrációhoz szükséges dokumentumokat, de ott azt további vizsgálatokra hivatkozva nem fogadták el. A Szurgutnyeftyegaz természetesen nem is jelent meg a közgyűlés kapujában, nem próbált meg fizikailag bejutni.

Hangulatát tekintve tehát a Szurgutnyeftyegaznak "elődjéhez", az osztrák OMV-hez hasonlóan ellenséges közegre kell felkészülnie. (A Szurgutnyeftyegaz április elején vette meg a Mol-vezetéssel igen ellenséges OMV 21 százalékos Mol-csomagját, a piaci ár kétszeresén.) Noha a hirdetés megfogalmazása jogi aggályokra utal, egyelőre perről nem tudni. Az orosz tulajdonos ugyanis megfogalmazása szerint "kölcsönösen előnyös partnerkapcsolatra" és "párbeszédre" törekszik a Mol vezetésével. Ez némi visszalépés az orosz társaság első közleményéhez képest, amelyben még stratégiai célokat említettek: a Mol-vezetés ezzel kapcsolatos értetlenségének adott hangot, és a hatalmas oroszországi olajkészletekkel bíró Szurgutnyeftyegazt pénzügyi befektetőnek minősítette.

Nem tudni, mit tett volna az orosz cég, ha bejut a közgyűlésre. Mindenesetre a tavalyi közgyűlést az OMV képviselőinek támadó jellegű felszólalásai színesítették, amelyeket az igazgatóság sikerrel hárított. Az OMV pereket is indított a Mol ellen, ám amikor csomagjukon túladtak, ezektől visszaléptek. Most - természetesen - az orosz tulajdonos meg sem jelent, nem próbált meg

Jelenleg az alapszabály módosítása zajlik, elsősorban a "lopakodó" részvényvásárlók érdekérvényesítésének szűkítése, az igazgatóság jogkörének bővítése jegyében. A módosítások alig titkoltan a a Szurgutnyeftyegaz ellen születnek. A tulajdonosok - köztük az állam - ezeket támogatják.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.