Nagy a kockázata az euróövezet szétesésének: a londoni elemzők mélyítik a válságot

Egyre rosszabbak az euróövezet gazdasági növekedési kilátásai, és az eszkalálódó szuverén adósságválság miatt most már "nagyon magas" a kockázata a valutaunió szétesésének is - vélekedtek pénteki helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők.

Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző csoportja - októberre szóló, Londonban már hozzáférhetővé tett legújabb globális előrejelzésében közölte, hogy az eddigi 1,0 százalékról 0,8 százalékra rontotta az euróövezetre érvényes, 2012-re szóló GDP-növekedési előrejelzését.

Az EIU a prognózishoz fűzött kockázati forgatókönyveiben "nagyon magasnak" minősítette az euróövezet szétesésének rizikóját; a cég kockázatértékelési módszertanában ez a meghatározás 40 százalékos vagy annál nagyobb valószínűséget jelent.

A ház az elemzés részletes kifejtésében külön ki is emeli, hogy az adósságválság lehetséges fejleményei és piaci következményei miatt 40 százalékosra teszi az euróövezet felbomlásának esélyét.

Az EIU által a valutaunióra kidolgozott kockázati forgatókönyv szerint az egyik "töréspont" az lehet, ha Olaszország külső pénzügyi segítségre szorul.

E forgatókönyv egyaránt lehetségesnek nevezi az eladósodott déli eurótagállamok leválását és azt, hogy Németország dönt a távozás mellett. A ház szerint ez utóbbi fejlemény egyben a közös valuta végét is jelentené.

Az EIU londoni elemzői szerint a lehetőségek bármelyike "hatalmas mértékben" destabilizálná a világgazdaságot, a gyengébb pénzügyi helyzetű egykori eurótagállamok törlesztésképtelenné válnának euróadósságaik után, mivel új saját valutájuk árfolyama a mélybe zuhanna, és a finanszírozási költségek az egekbe szöknének. A dollár viszont meredeken erősödne a menedék felé menekülő befektetők keresletének hatására, és ez "elfojtaná" az amerikai gazdasági kilábalást - áll az EIU kockázati forgatókönyvében.

A cég szerint ha Görögország nem kapja meg a külső pénzügyi segítség következő részletét, akkor felmerül az azonnali, rendezetlen körülmények között bekövetkező törlesztésképtelenség kilátása, és ha Görögország törlesztésképtelenné válik, akkor valószínűleg távozik is a valutaunióból. 

Más londoni elemzések is azt jósolják, hogy ha Görögország fizetésképtelenné válik - amit a piac most már gyakorlatilag 100 százalékos eséllyel áraz -, akkor nagy valószínűséggel elhagyja az euróövezetet.

A Commerzbank londoni pénzügyi elemzői által összeállított, a ház pénteki helyzetértékelésében ismertetett forgatókönyv szerint Görögország elvileg az euróövezet tagja maradhatna akkor is, ha leáll államadósságának törlesztésével, ám ebben a helyzetben "sok vesztenivalója már nem lenne", és ez amellett szól, hogy kilépjen a valutaunióból. Az újra meghonosítandó drachma a Commerzbank elemzőinek számításai szerint azonnal mintegy 50 százalékkal leértékelődne, helyreállítva a görög gazdaság versenyképességét.

Hosszú távon ugyanakkor - a leértékelődés következtében - emelkedne az infláció, és ez ismét a görög versenyképesség erózióját eredményezné, ami a kilépés ellen szól. Politikai szempontból azonban az euróövezet elhagyásának rövid távú előnyei túltennének a hátrányokon, és ezért valószínűbb, hogy fizetésképtelenség esetén Görögország saját valutát honosítana meg, mint az, hogy az euróövezet tagja marad - vélekedtek a Commerzbank elemzői.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.