Nem minősítette fel Magyarországot a Moody's, pedig 100 milliárd forintot is spórolhatna a költségvetés elsősorban az adósságfinanszírozáson, ha kikerülnénk a bóvliból – becsülte meg a Népszabadság kérésére egy költségvetési finanszírozásban járatos szakértő. Az elemző hozzátette: ez elhúzódóan jelentkezne, de mivel még az év elején járunk, nem csoda, hogy a kormány nagyon várta a felminősítést.
A Moody's Investor Service hitelminősítő nem emelte befektetésre ajánlott kategóriába Magyarországot. A Nemzetgazdasági Minisztérium szombat reggel a diadalittas közlemény helyett ismét a hidegen tényszerű, de azért némi sértődöttségről tanúskodó közleményt volt kénytelen élesíteni, amely azt hangsúlyozta, hogy a számok alapján kijárna Magyarországnak a felminősítés. Valamint, hogy a várakozásaik szerint ez idén meg is történik.
Ugyan az elemzők csak 20-30 százalékos esélyt adtak a felminősítésre, a forint pénteki „furcsa" erősödése a piac bizakodására utalt. Az euróval szemben a péntek reggeli 310-es szintről 308 alá kapaszkodott a hazai deviza, ám nem lenne meglepő egy kisebb korrekció. A Moody's azonban nem foglalkozott Magyarország „Ba1"-es besorolásával, amelynek margójára tavaly novemberben írtak pozitív kilátást az addigi stabil helyett. A kormány várakozása a tapasztalatok alapján talán túl optimista volt, hiszen a hitelminősítők a kilátás javítása után egy ideig szoktak várni, mielőtt a bóvliból kiemelnek egy országot. A kilátás mindössze arra utal, hogy lassan tényleg elgondolkodnak azon, hogy kiemeljék az országot a bóvliból. (Legközelebb július 8-án és november 4-én lesz erre lehetőségük.) A hitelminősítő egyáltalán nem foglalkozott az uniós országokkal, annak ellenére, hogy Hollandia és Belgium is március 4-re volt beírva a cég naptárába. (Az év elején kiadott naptárukban meghatározott időpontokban vizsgálhatják az EU-s országokat.)