galéria megtekintése

Teljesül Orbán álma

Az írás a Népszabadság
2014. 12. 03. számában
jelent meg.

Munkatársainktól
Népszabadság

Visszakerül állami kézbe a Budapest Bank. A legkisebb magyarországi nagybank megszerzésével teljesül Orbán Viktor miniszterelnök álma, a hitelintézeti szektorban a hazai tulajdon aránya meghaladja az 50 százalékot.

Beteljesült a kormányfői álom. A jövő még homályos
Beteljesült a kormányfői álom. A jövő még homályos
Móricz-Sabján Simon / Népszabadság

Eldőlt, hogy a magyar állam vásárolja meg a Budapest Bankot – tudta meg a Népszabadság. Úgy tudjuk, a kormány és az amerikai GE-csoport pénzügyi üzletága, a GE Capital megállapodott, és ahhoz, hogy az adásvételi szerződést is aláírják, mindössze egy, lényegében már formális kormánydöntésre van csupán szükség, vagyis Orbán Viktor miniszterelnöknek kell „ráütnie a pecsétet” az ügyletre. A Budapest Banknál megkeresésünkre annyit mondtak, hogy a „GE Capital piaci pletykákat, spekulációt nem kommentál”.

A pénzintézet eladásáról korábban már többször is lehetett hallani, legutóbb november közepén a 444.hu számolt be arról, hogy állami kézbe kerülhet a pénzintézet, s a hírportál információját akkor a Reuters hírügynökség forrásai is megerősítették. A Budapest Bank azután került eladósorba, hogy a GE-csoport pénzügyi üzletága leépítéséről döntött. A skandináv érdekeltségeket nyáron eladták a spanyol Banco Santandernek, míg most a lengyel BHP-re keresnek vevőt (a kérők között lapinformációk szerint az OTP is ott van), míg az amerikai fogyasztói pénzügyi részleget tőzsdére vitték. A Budapest Bank egyidős a magyarországi kétszintű bankrendszer kialakításával, a bank 1987 óta nyújt pénzügyi szolgáltatásokat lakossági és vállalkozói ügyfeleinek.

 

A GE 1995-ben szerzett részesedést a hitelintézetben a magyar kormány, állami vállalatok, valamint szövetkezetek közös tulajdonában lévő részvénycsomag megvásárlásával. Tulajdonrésze növelésével 2001-ben a bank fő tulajdonosává vált, miután megvásárolta az EBRD, az ÁPV Rt., valamint a kisrészvényesek részesedését.

A pénzintézet 2013 végi 883 milliárd forintos mérlegfőösszegével a legkisebb magyarországi nagybank. A Budapest Bank közel 473 milliárd forint betét- és 550 milliárd forint hitelállományt kezel, s bár nem jelentős mértékben, de stabilan nyereséges, a 2013-as évet például 9,5 milliárd adózott profittal zárta. A bank aktív a kormány által is kiemelt területként kezelt kis- és középvállalkozások hitelezésében.

Orbán Viktor november közepén a közrádiónak adott interjúban azt mondta, nemrégen vásárolták vissza az MKB Bankot, de úgy látja, akár túl is teljesíthetik azt a kormányzati vállalást, amely szerint a magyar pénzügyi rendszerben a pénzintézetek több mint 50 százalékának magyar kézben kell lennie. Könnyen lehet, hogy a 60 százalékot is elérjük vagy fölé megyünk – fogalmazott. (A jegybank adatai szerint a hitelintézeti szektorban a belföldi – közvetlen – tulajdon aránya szeptember végén, vagyis már az MKB megvásárlása után is „csak” 45 százalék volt.) „Meg kell vásárolni néhány bankot”, utána ezeket elérhetővé kell tenni magyar tulajdonosoknak. A kormány ugyanis nem akar egy nagy állami tulajdonban lévő bankszektort, de „akarunk egy nemzeti kézben lévő erős pénzügyi rendszert”, szerinte ugyanis nincs nemzeti függetlenség nemzeti pénzügyi rendszer nélkül – mondta.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.