Megugró éves Mol-eredmény

Tavaly mintegy 50 százalékkal, több mint 150 milliárd forintra nőtt a Mol nyeresége. A tőzsdei cég évek óta nem fizetett osztalékot.

Mintegy 50 százalékkal, 104 milliárdról 152 milliárd forintra ugrott a Mol tavalyi nettó nyeresége - derül ki a tőzsdei olajtársaság éjfélkor közzétett jelentéséből.

A csoporetszintű árbevétel 24 százalékkal 5 341 milliárdra nőtt.

Az utolsó negyedév ugyanakkor nem fest ilyen rózsás képet: az üzemi nyereség az előző év azonos időszakához képest 63 milliárdról 10 milliárdra, a nettó eredmény pedig 36 milliárdról mínusz 31 milliárdra zuhant.

Adataink szerint a Mol megugró nyereségét elsősorban a 2011. év első félévének adatai hozták. A harmadik negyedév eredményét a negyedik lényegében lenullázta.

A jelentés szerint a komoly nyereségugrás a kedvezőtlen körülmények ellenére következett be. Ennek megfelelően inkább a negatívumokat sorolják. A negyedik negyedév negatív folyamatait a feldolgozás és a kereskedelem gyenge teljesítményével magyarázzák. Ennek oka – első hallásra különös, bár a Molnál megszokott módon – éppenséggel a magas nyersolajár. A kitermelés illetve a gázszállítás ellenben jól teljesített (igaz, utóbbi esetében a magyarországi szabályozás negatív hatását a külföldi eredmények ellensúlyozták).

A horvát INA ezúttal inkább lefelé húzta a számokat – például szíriai mezőinek leállása miatt –, 102 milliárd forintra emelkedett a hazai kitermelés utáni bányajáradékok mértéke, és 29 milliárdot fizettek válságadó címén is.

Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató kommentárjában szintén azt emeli ki, hogy a nehézségek ellenére nőtt a nyereség. Több hangsúlyt helyeznek Oroszországra, Kazahsztánra és Irak kurdisztáni régiójára – szögezi le. Folytatják munkaprogramjukat térségünkben is, és javuló eredményességre számítanak a feldolgozás-kereskedelemben is.

A jelentéshez mellékelt "befektetői prezentációban" azt jelzik, hogy a Mol-csoport nyereségének fele immár Magyarországon kívülről származik, több mint 70 százaléka pedig a kitermelésből.

A készletnövekedés nagy része az orosz és a kazah mezőknek köszönhető.

A kitermelésbe továbbra is jelentős összegeket fektetnek, és átalakításokkal igyekeznek növelni a feldolgozás-kereskedelem eredményeit is. Leszögezik, hogy beruházásaikat immár további hitelek felvétele nélkül, a nyereségből szeretnék fedezni.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.